site.btaПроблем за компаниите е липсата на взаимовръзка между системите, с които работят, отчетоха от "Хайкад Инфотех"
Все повече млади хора искат да работят по модерен начин и търсят компании, предлагащи разширени възможности за заетост в приятна среда с реално работещи интелигентни решения, които обаче имат нужда от човешкия капитал, за да бъдат управлявани. Това обявиха в Бургас представители на "Хайкад Инфотех" ЕООД - фирмена група, предлагаща инженерингови решения, която е официален партньор на "Дасо Систъмс" (Dassault Systems) в България. На среща с бизнеса от дружеството отчетоха и свои наблюдения, според които все по-често бурното развитие на новите технологии води до внедряването на разнородни решения в компаниите не само у нас, но и по света.
Проблем за компаниите в днешното динамично време е липсата на взаимовръзка между системите, с които те оперират. Тогава се появяват грешки в целия процес на функциониране на едно предприятие. Проблемът е дефрагментацията на тези системи. Някой е привнесъл нещо отнякъде, започва да работи цял един отдел и всичко на пръв поглед работи добре, но само в този кръг, тъй като често липсва връзка с останалата част от компанията. Това води до трудно събиране на информация, създаването на ясни и точни доклади за бизнеса, което може да обърка сериозно плановете за израстване, считат от "Хайкад".
Фирмената група отчита, че от изключителна важност за бизнеса в търсенето на подходящи кадри е добре планираното му презентиране. Ако една компания е внедрила успешно някакво "смарт" решение, е най-добре да го покаже, да разкрие подробности за иновативния си начин на работа, защото именно това привлича младите хора.
По време на среща с представители на индустрията от Бургас и региона Николай Деновски презентира инженерната и бизнес платформа за управление на развойни и производствени проекти 3DEXPERIENCE, създадена от "Дасо". Тя дава възможност за централизирано съхранение и контролирано управление на информацията, както и регламентиран достъп до нея на всички участници в даден проект - икономисти, технолози, конструктори и други. Платформата предоставя набор от инструменти за задаване и проследяване на задачи, срокове, отговорници, както и точна финансова информация за разходите по проекта и етапите на изпълнение.
"Цифровизацията през последните 20 години е двигател на нашата цивилизация. КОВИД-19 ѝ даде нов тласък. Днес това е основна тенденция, която прекроява глобалната икономика - цифровите трансформации са основна част от работата на бизнеса и в основата на управлението на градове. Доскоро свързвахме думата "смарт" само с телефона си, но все по-често ще я чуваме за различни сектори от нашия живот и бизнеса", каза по време на срещата заместник-кметът по финансовите въпроси в община Бургас Станимир Апостолов.
Той добави, че местната администрация в Бургас ясно откроява процесите по отношение на цифровата трансформация на света. Затова и основна задача пред местната власт е подготовката на младите хора за бъдещето. "Фокус на община Бургас е развитието на младите специалисти. Това е неизбежно, трябва да инвестираме в човешкия капитал, ако искаме промените да не ни изненадат", каза Апостолов.
Според Индекса на Европейската комисия за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото (DESI) за 2022 г., България се намира на предпоследно място по дигитализация. Равнището на уменията в областта на цифровите технологии е сред най-ниските в Европейския съюз. Цифровизацията на малките и средните предприятия в България е наполовина от средната за ЕС, само 6 на сто от предприятията използват големи информационни масиви - 10 процента от услугите са в облак, а само 3 на сто използват изкуствения интелект, беше отчетено по време на срещата.
Конференцията "Умни машини и интелигентни софтуери - цифровизацията в индустрията - шанс за ускорен растеж на регионите" се организира от "Хайкад" и Аутомотив Клъстър България в партньорство с общините Бургас и Стара Загора.
/СС, ЦМ/
news.modal.header
news.modal.text