site.btaАрт кафе и нов посетителски център ще бъдат изградени в къщата музей на Майстора в село Шишковци
Ново арт кафе и модерен посетителски център, който обаче ще запази духа на времето в къщата музей на Владимир Димитров-Майстора в село Шишковци, създават в двора на музея от художествената галерия в Кюстендил, носеща името на големия български художник. Къщата музей в селото представя житейския и творчески път на художника, акцентирайки основно върху периода от близо 29-те години, в които Майстора е работил в селото.
Новата реконструкция в двора на музея цели пространството изцяло да отговори на съвременните представи за културен туризъм.
Към къщата музей има изключително голям интерес и това ни мотивира да работим още по-добре. Сега опитваме да върнем нещата във вида, в който са съществували, когато Майстора е пребивавал тук, каза пред БТА директорът на галерията в Кюстендил, под чиято „шапка“ е и музеят в Шишковци, проф. Валентин Господинов.
Стопанският навес в двора, т.нар. сайван, ще бъде съхранен, но преобразуван в място за приемане на посетители. В двора на къщата ще има и арт кафе, което ще бъде издържано в духа на 30-те години, и което ще предлага малко стоки – кафе в джезве, кафе леблебия, ябълков щрудел по селски, прословутия местен зелник. „Така посетителите ще могат да се потопят още по-дълбоко в атмосферата на Шишковци от това време“, обясни Господинов.
Целта е мястото за беседи да бъде използваемо във всички сезони и затова ще бъде покрито, но затворено със стъклена витрина. „Видът няма да се промени, но няма да пречат атмосферните условия. Ще има експозиция, места за сядане, монитор, екран“, посочи директорът на галерията.
„Бабите и дядовците от селото ще продължат да се събират на това място и да почитат рождените си дни, както го правят и днес. Така ще се запази и социалната функция, която дава живот на къщата“, каза още Валентин Господинов.
По отношение на финансирането на ремонта, директорът уточни, че се осъществява със средства на галерията и се прави по начина, по който преди години е създадена и обновената експозиция в самата къща музей. „Стремим се галерията да генерира собствени средства, да не сме в тежест на Общината и разчитаме на хора, които искат да помагат. Макар, че досега не сме разчитали на спонсори. Кандидатстваме по програми и обикновено печелим проектите и нещата се случват. Оптимист съм, защото и самият музей има добри приходи, с които покрива изцяло режийните си и има допълнителни приходи. Така можем да осигурим и поддръжката, която, за съжаление, в България често се пренебрегва - правим нещо добро, красиво, но забравяме, че направеното трябва да се поддържа", коментира Господинов.
„Когато човек разчита само на постигнатото и направеното, той е обречен на забрава. Затова с колегите непрекъснато мислим за бъдещо развитие. Едното от тях е грандиозен културен проект за село Шишковци, което смятам, че абсолютно ще промени населеното място. В проекта влиза железопътната спирка в селото, построена от Андон Виячев, близък приятел и спомоществувател на Майстора. От Националната компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ) бяха бракували гарата и тя трябваше да бъде съборена. В селото обаче върви инициатива постройката да бъде прехвърлена на местното сдружение "Възход за село Шишковци", а желанието на местните хора е гарата да бъде предадена на общината в Кюстендил, след което сдружението да я ремонтира и превърне в място за културни изяви в знак на памет към Виячев и Майстора", добави той.
„Получих приятната новина, че гарата е пред деактуване. Тя би могла да бъде част от голям проект, който да възроди селото", посочи директорът на галерията и добави, че е подал докладна до Общинския съвет в Кюстендил за купуването на къщата на фамилия Яглеви в селото. В нея Майстора е живял осем години преди да се премести в къщата, която сега е негов музей. „Тя е исторически ценна за историята на Майстора, която се опитваме да развием. В едно факсимиле в галерията в Кюстендил, при разговор със сестрата на Майстора и дългогодишния директор на галерията в Кюстендил Недко Каблешков, сестра му споменава, че Майстора приживе е искал, ако някога се прави посветен на него музей, той да бъде в Яглевата къща“, разказа Господинов.
По думите му, ако не може да се закупи къщата от Общината, би могло да бъде обявена дарителска сметка. „Това ще бъде едно поредно стъпало, което ще надгради историята за Майстора и част от големия проект“, допълни директорът на галерията.
Творческият екип е замислил голям туристически маршрут, който да започва от железницата, да преминава през Земенското дефиле до гара Шишковци. Там гостите да бъдат посрещнати в гарата, която е била "врата към света", с експозиция, посветена на селото и плодородието на кюстендилското поле, а след това маршрутът да преминава през къщата музей и Яглевата къща, където да бъде създаден етноцентър. Крайната точка в маршрута е художествената галерия в Кюстендил, която предстои скоро да бъде изцяло обновена и ремонтирана.
„Целта ни не е да превръщаме Яглевата къща във втора галерия. Къщата музей днес представя историята на Майстора с хората от село Шишковци и престоят му тук. Къщата на Яглев ще бъде нещо, което надгражда и допълва представата на посетителите“, каза още Господинов. Така, по думите му, в цялостния маршрут ще бъде акцентирано върху Майстора и село Шишковци, което за "Рисувача", както го наричат местните в Шишковци, е "столицата на рая". Идеята е посетителите могат да почувстват атмосферата, в която художникът, влюбен в земята и хората на България, е създал най-значимите си творби.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text