site.bta Ще отворя медийната регулация към експертно-граждански общности, казва кандидатът на “Демократична България” за член на СЕМ Пролет Велкова
Съветът за електронни медии може да бъде по-отворен орган и да работи и в онлайн-дискусионен формат с различни гражданско-експертни общности, с участието на журналисти, юристи, медийни експерти и пр. Това е една от идеите на кандидата за член на СЕМ Пролет Велкова, издигната от „Демократична България“, които тя представи при изслушването си в парламентарната медийна комисия. Заедно с нея бяха изслушани и кандидатите, издигнати от „Продължаваме промяната“ – Симона Велева, и от „Възраждане“ – Тодор Беленски.
„Основен аргумент за нашата кандидатура е, че Пролет Велкова притежава над 40-годишен опит в областта на електронните медии и обществен авторитет и професионално признание, необходими за член на Съвета за електронни медии“, каза при представянето ѝ депутатът от „Демократична България“ Антоанета Цонева.
Велкова е завършила „Педагогика“ и “Български език и литература” в СУ “Св. Климент Охридски”. Има специализация по медиен мениджмънт от Учебния център на “Дойче Веле” в Кьолн. Тя е журналист със сериозен опит в БНР, където е работила от 1981 г. до 1993 г. В Дарик радио е от основаването му, като от 1993 г. до 2007 г. е продуцент и водещ на сутрешния блок. От 1996 г. до 1998 г. е и главен редактор на медията. От 2007 г. до днес е продуцент и водещ на предаването „Кой говори“. Била е председател на „Център за развитие на медиите“ и член на Комисията по журналистическа етика. Изпълнителен директор на фондация „Дарик“, която работи основно в областта на медиите, човешките права и образованието. Награждавана е с различни призове за журналистика.
В отговор на въпрос от „Продължаваме промяната“, какви законови промени, касаещи работата на регулатора е добре да има, тя заяви, че в СЕМ трябва да влизат и хора от гражданска квота. Според нея не трябва да се засилва регулаторната функция на органа, а да се укрепи независимостта на обществените и на търговските медии.
На въпрос от ГЕРБ, дали има претенции към съдържанието на БНТ, Велкова отговори, че защитата на обществения интерес в програмната лицензия на оператора трябва става чрез друг начин на формиране на финансирането, защото сега бюджетът се определя на час програма, което е неразумно, „защото час новини не е равен на час кулинарно предаване“.
Друга нейна идея е при избора на генерален директор на обществената телевизия да се заложи на дигитализацията, за да може медията да се отвори към младите, които мигрират от телевизора към телефона.
На въпрос от БСП как се отнася към различната гледна точка, която сега се пренебрегвала, Велкова отговори, че „плурализмът предполага всяка една разумна, законна и невредяща на обществения интерес гледна точка“. Но добави, че това е и въпрос на пропорция в рамките на програмното съдържание. Според нея например мнението, че Земята е плоска трябва да присъства, но не за да бъде окарикатурено, а за да има и образователна функция. „Няма място в медиите за дезинформация“, категорична е журналистката.
На въпрос от „Демократична България“, дали СЕМ може да инициира мерки, свързани с повишаване на медийната грамотност, Велкова отговори, че регулаторът трябва да насърчава на редакционно ниво проверки за достоверност. И че включително в обществените медии, които са с големи журналистически колективи, трябва да се изработят механизми за проверка на фактите, особено по динамични и чувствителни теми, преди новината да бъде обявена в ефир.
На въпрос от „Възраждане“, дали в обществените медии трябва да се набляга повече на българско съдържание и да се излъчва преимуществено българска музика, Велкова отговори, че разбира значим дял трябва да е собствената, т.е. българска продукция, но че музиката преди всичко трябва да бъде качествена, а произходът на авторите и изпълнителите не е от решаващо значение.
От депутат от БСП бе повдигнат и въпросът за тенденциозността в журналистиката и за предаванията на Петър Волгин по БНР – дали СЕМ трябва да дава оценка на един журналист. Според Велкова медийният регулатор трябва да извършва мониторинг за пропаганда и дезинформация. И да се види също носителите на дезинформацията само себе си ли представляват или зад тях стоят други влияния. „Всеки журналист с убеждения е изкушен да бъде тенденциозен. Но когато става дума за война, за умиращи хора, за изнасилени жени, да се неглижира всичко това не е тенденциозност, а нарушаване на човешки ценности“, заяви Пролет Велкова.
Гласуването на новите членове на СЕМ ще бъде в пленарна зала, като очакванията са това да стане в началото на май.
news.modal.header
news.modal.text