site.btaГражданско движение за президентска република създаде своя структура в Силистра


Граждански съвет на Гражданско движение за президентска република е създаден в Силистра. Това обяви на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в града Димитър Георгиев, областен координатор на гражданския съвет.
Той представи себе си като юрист и строителен инженер. В момента е преподавател във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър".
Инициаторът и координатор на движението Красимир Янков посочи, че инициативата е започнала малко след последните парламентарни избори и е провокирана от видимите недостатъци на парламентарната република.
Искаме ред, отговорност и стабилност. Затова сме организирани в гражданско движение, това не е политическа партия. Имаме ясен план за ангажиране на българските граждани. На 10 май ще започнем информационна кампания, с която искаме да ангажираме цялата общественост, дори и тези, които не са съгласни. Целта ни е да разясним какви са предимствата на президентската република и да има подобни граждански съвети, които да участват в информационната кампания, впоследствие и в инициирането на национален референдум, защото промяната на държавното устройство може да настъпи само след произнасянето на суверена, каза Янков.
Според него до края на годината се очаква да бъде събран необходимият брой подписи. След това, в началото на следващата година до края на март или април, да се състои национален референдум.
Янков посочи, че хората от област Силистра лесно могат да направят сравнение между живота в Българи и Румъния, където, по думите му, през 2003 г. беше направена промяна на конституцията и бяха увеличени правомощията на президента.
След президентските избори през 2004 г. беше създаден национален орган за борба с корупцията. Последваха съдебни присъди за корупция на депутати, министри, политици и бизнесмени. Ако се направи сравнение как живееха нашите съседи преди 2007 г., когато двете страни влязоха в Европейския съюз, и какъв е стандартът им сега, много лесно човек може да бъде убеден защо трябва да последваме примера на съседна Румъния и да дадем права на един мажоритарно избран представител на народа, каза Янков.
Той добави, че според него президентът трябва да има изпълнителната власт, а Народното събрание да остане законодателен орган, който контролира изпълнителната власт. Съдебната власт трябва да бъде независима, като отпадне политическата квота във Висшия съдебен съвет.
/АБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина