site.btaПовечето членове на Френско-българската търговска и индустриална камара определят България като привлекателна за инвестиции страна, показва проучване


Преобладаващото мнозинство от компаниите, участвали в четвъртото издание на проучването "Бизнес средата в България" на Френско-българската търговска и индустриална камара (ФБТИК) определят България като страна, привлекателна за инвестиции. Преобладава и мнението, че инвестицията им у нас е печеливш ход.
Това са само два от изводите, съдържащи се в представените днес резултати от изследването сред членовете на камарата, което през 2025 година се провежда за четвърти път. Домакин на днешното събитие беше посланикът на Франция в България Жоел Мейер, а сред официалните гости бяха Николай Павлов, заместник-министър на икономиката и индустрията, Мила Ненова, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции (БАИ), посланикът на Белгия в България Пол Ламберт и Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Подробните данни представи Михаела Тунар от "Ипсос", с уговорката, че не е препоръчително сравнението на данните от 2023 и 2025 години с тези от първите две издания на изследването от 2019 и 2020 години поради настъпилите големи промени в средата. Актуалното проучване е проведено в периода от 31 януари до 14 април.
Данъчните ставки за фирми и физически лица, последвани от членството на България в ЕС и тази година са двете най-големи предимства на бизнес средата в България, които участниците в анкетата посочват. На трето място е цената на труда, като този отговор е от значение за 44 процента от участвалите в проучването.
За четири от десет компании икономическата среда в страната е "задоволителна", а други 20 процента от анкетираните я определят като "добра", показват още резултатите от изследването. Що се отнася до нагласите спрямо очакваните промени в средата през тази година, с най-голям дял от 41 процента са тези, които очакват ситуацията да остане стабилна. С равен дял от 27 процента са компаниите, които прогнозират подобрение и влошаване на икономическата ситуация.
В категорията за "Нивото на професионална квалификация на работната сила в България", по оценка на членовете на ФБТИК, резултатите като цяло са добри. Над половината оценяват положително компетенциите на работната сила в България, а за една трета от респондентите тя е "задоволителна". И тази година компаниите имат конкретни планове за инвестиции по наемане на нов персонал, уточни Михаела Тунар, като над 60 процента от запитаните компании отговарят, че ще инвестират "със сигурност" или "по-скоро" в нов персонал.
Преобладават и дружествата (62 процента), които смятат да инвестират в обучителни програми за своите служители през годината, а две от десет компании не планират подобни разходи.
Проучването през 2025 година показва балансирани резултати за нагласите на респондентите за инвестиции в сгради, оборудване и съоръжения, като с лек превес са тези, които не смятат да инвестират - 39 на сто спрямо 31 процента.
Резултатите сочат, че голяма част от членовете на ФБТИК не се възползват от финансиране по европейски проекти. Едва 12 процента от анкетираните заявяват тази година, че ползват такова финансиране.
Запитани за очакваното влияние от въвеждането на еврото върху българската икономика, отговорилите продължават да бъдат все по-положително настроени, каза Михаела Тунар. Над половината са "много" или "по-скоро" позитивно настроени. Скептични са под една четвърт от участниците в проучването.
От ФБТИК се допитват до своите членове и за срещани от тях трудности при извършване на дейността им в България. Изследването през 2025 година отчита намаление в броя на компаниите, които сочат, че са се сблъсквали с проблеми. Делът им по последни данни е от 36 процента. Изтъкнатите от тях проблеми са най-вече липсата на "квалифицирана" или "само работна ръка", последвани от "корупцията" и "неефективността на административните услуги в България". Но пък "несигурната регулаторна рамка", "бюрокрацията" и "политическата нестабилност" не са сред често сочените отговори в проучването през 2025 година.
Михаела Тунар припомни, че въпросникът с проучването е разширен с нови категории и предостави актуална информация за членовете на ФБТИК по тях.
Тазгодишното изследване открои, че три четвърти от анкетираните членове на ФБТИК са започнали своя бизнес в България чрез пряка инвестиция, а под една пета - посредством придобиване на местна фирма. Местен партньор са имали малко над една четвърт.
При навлизането си в България подкрепа от ФБТИК са получили 20 процента от респондентите, а Комитетът на съветниците по външната търговия на Франция в България е бил в полза на 6 процента от анкетираните фирми. Проучването показва, още, че преобладаващото мнозинство от респондентите (65 процента) не се е натъкнало на проблеми при установяване на дейността си в страната. По-различно е обаче мнението им по въпроса за първоначалното наемане на нужния им персонал. За три от десет компании този процес е бил труден, а малко над една трета от участвалите го определят като по-скоро "лесен".
Преобладава и се покачва делът на онези членове на ФБТИК, които заявяват, че инвестицията им в България е печеливша към момента. С превес са и онези, които заявяват, че не съжаляват за направената инвестиция, а всяка четвърта компания добавя, че се адаптира към средата в страната. Една пета от респондентите заявяват, че са постигнали целта си за присъствие на местния пазар. На обратния полюс “"бюрокрацията" е трудност в правенето на бизнес в България за 30 процента от анкетираните.
Добрите впечатления на френските фирми се припокриват и с техните очаквания, като три от четири смятат, че проектите им в България са в съответствие с планираното. Половината от анкетираните заявяват още, че България предлага благоприятни условия за създаване на регионален офис на Балканите. Сред изтъкваните плюсове за това са благоприятното геополитическо разположение на страната и членството ѝ в ЕС.
Проучването дава информация и за социалната ангажираност на членовете на камарата. По последни данни седем от десет членове на ФБТИК подкрепят инициативи, най-вече в областта на образованието, опазването на околната среда, подкрепата на хора в неравностойно положение и в културната сфера.
Като компас за подобряване на бизнес средата в България определи значението на проучването на ФБТИК заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов.
"Това е като компас за нас за подобряване на нашите политики и бизнес средата в България", изтъкна Павлов. Той припомни, че сред водещите приоритети на българското правителство са създаването на условия за по-добра бизнес среда, ускоряване на инвестиционния процес, по-целеви за бизнеса насърчителни мерки и, не на последно място, намаляване на административната тежест.
Николай Павлов заяви, че България е успяла да запази едно от основните си конкурентни предимства през последната бурна година, а именно макроикономическата си стабилност. Той подчерта и значението за националната икономика от присъединяването на страната към Шенгенското пространство и посочи, че правителството планира да разшири инвестициите в технологичното развитие и индустриалните зони.
"Конкурентоспособността днес се определя от това, как компаниите биват подкрепяни, така че да стават все по-иновативни и да въвеждат в дейността си новите цифрови решения", каза още Николай Павлов.
Посланик Жоел Мейер също изтъкна значението на провежданото от ФБТИК изследване сред членовете на камарата.
"Този инструмент е много важен, за да преценим каква е текущата обстановка", посочи посланик Мейер. "Той подкрепя българската администрация и посолството на Франция в България в процеса на вземане на решение. За нас е важно да знаем как да подкрепяме по-добре френските инвеститори, които искат да навлязат в България", отбеляза дипломатът.
Според него проучванията на бизнес нагласите на чуждите инвеститори в България и във Франция показват, че двете страни са изправени пред общи предизвикателства. Така например валиден и за двете държави проблем е необходимостта от опростяването на административните процедури. Това той изтъкна в контекста на ожесточаващата се конкуренция на световно ниво. Казвайки това, дипломатът уточни, че решенията на проблемите следва да се търсят както на национално, така и на европейско равнище.
На събитието участва и Татяна Иванова, член на Кънтри тийма на "КейБиСи Груп" (КВС Group) за България, член на Управителния съвет ( УС) и изпълнителен директор "Дигитализация, данни и операции" на ОББ и която финансова институция е сред участвалите в тазгодишната анкета на ФБТИК.
Татяна Иванова увери присъстващите, че България е стратегически важна за групата на KBC, а в последните години местният пазар е сред двигателите за растеж на групово ниво.
Членството на страната в ЕС и присъединяването ѝ към Шенген, според нея, са сред водещите предимства на България като инвестиционна дестинация.
"Надяваме се и съвсем скоро присъединяването към еврозоната. Това са все предпоставки за една по-пълна интеграция с единния европейски пазар и създават условия за устойчив икономически ръст за страната", каза тя.
Продължавайки със силните страни на България, Иванова изтъкна благоприятния данъчен режим и последователно водената стриктна фискална и бюджетна политика, осигуряваща макроикономическа стабилност и предвидимост за вземане на бизнес решения. Сред положителните фактори, по думите й, е и наличието на добре образовани и квалифицирани кадри.
Татяна Иванова заяви, че пред финансовата сфера в България има потенциал за развитие, но обърна внимание, че трябва да се вземат мерки за справяне и преодоляване на произтичащите от демографската криза проблеми.
От ФБТИК започват да проучват нагласите на своите членове през 2019 година в сътрудничество с международно представената френска компания за пазарни проучвания "Ипсос" (Ipsos). Следващите периоди на изследване са през 2020 и 2023 години.
Тази година Френско-българската търговска и индустриална камара честват своя двадесети юбилей. Председателят на ФБТИК Стефан Делайе съобщи днес, че по повод кръглата годишнина се предвижда специално събитие в Париж на 19 юни, което ще предостави възможност за срещи с френски компании.
/ЕС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина