site.btaОБНОВЕНА Вчерашната среща в Белия дом върна истината за войната в Украйна, каза президентът Румен Радев
Вчерашната среща в Белия дом върна истината за войната в Украйна. Това каза президентът Румен Радев, който участва на церемония по издигането на националното знаме в Етрополе.
Според Радев вчерашната среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и президента на Украйна Володимир Зеленски е сблъскала „двата подхода за намиране на решение“ на тази война.
„Единият, изразен от президента Тръмп – за незабавно прекратяване на безумното кръвопролитие и търсене на пътища към мира чрез засилена дипломация. И другият – продължаване на войната на всяка цена, без оглед на жертвите и разрушенията, с открити опити за въвличане на НАТО във войната и риск от трета световна война. За съжаление, много европейски политици все още не могат да излязат от тесните идеологически рамки и да осъзнаят истинския характер и перспективите пред тази война“, каза държавният глава.
По думите на Радев някои политици продължават да вярват в „някаква утопия, че ще бъде победена Русия“, тласкайки Украйна към катастрофа. „Продължаването на военните действия от тук нататък е съпроводено единствено с още повече смърт, още повече разрушения и очевидно, и неизбежно още по-големи загуби на територии“, каза Радев.
На въпрос от журналисти какъв трябва да бъде полезният ход на Европа в тази ситуация, той отговори: „Аз отдавна говоря, включително на международни форуми, а го споделих и на президента Тръмп по време на нашата среща в Париж през декември, че най-големият проблем за Украйна в тази война не е доставката на оръжие, че Украйна привършва хората на бойната линия. Ние наближаваме най-тежкият момент, когато някой ден хората на бойното поле наистина ще свършват. Ако не направим нещо да спрем това кръвопролитие, ще бъдем изправени пред огромната дилема – политическа и морална, как да продължаваме от тук нататък. Оръжията вече не помагат. Нужни са хора. Ще пратим ли хора в Украйна? Категорично не. Това означава глобален сблъсък“.
На въпрос какви трябва да бъдат позициите, включително и на България, държавният глава каза: „Няма да коментирам позицията на България, тя следва позицията на силните винаги, без собствена мисъл за характера и перспективите на тази война“.
Президентът Радев каза още, че Украйна трябва да има място на масата за преговори, но първото, което трябва да се случи, е прекратяване на огъня. „От там нататък, с всички механизми за дипломация, да се търси мирен път за излизане от този ужасно кръвопролитен конфликт. Има начини и историята вече е показала как трябва да се прави. Има вече и политическа воля на най-високо ниво – и от ръководството на САЩ, и от ръководството на Русия. Европа трябва час по-скоро да намери своето място в тази реалност, трябва да намери своето място на масата за преговорите, защото как ще се водят преговори за мир в Европа, без участието на Европа? Очаквам европейските лидери да бъдат много по-адекватни на реалността“, коментира Румен Радев.
Според него е необходима спешна среща на върха с участието на европейските държави и САЩ. „Тя е неизбежна. Въпросът е защо не я направихме по-рано, защо трябваше да минат три години и ние да се върнем към плана на най-големият дипломат на 20-и век Кисинджър, който казва много ясно как ще приключи всичко това. След стотици хиляди жертви, след огромни опустошения, след всички вреди на Европа и на нас, защо трябваше да стигнем дотук? Кой ще носи отговорност за тези жертви“, попита Радев.
Във връзка с позицията на премиера Росен Желязков, който изрази подкрепа за Украйна, Радев каза: „Губеща позиция“.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text