site.btaСъставът на ЦИК да се променя след всеки проведен избор, предлагат от „Продължаваме промяната“
Съставът на Централната избирателна комисия (ЦИК) да се променя след всеки проведен избор, предлагат от „Продължаваме промяната“ (ПП), които са внесли в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс. В съобщението, разпространено до медиите, се казва още, че целта е да се повиши доверието в изборния процес и да се гарантира в максимална степен, че гласовете на българските граждани ще бъдат отчетени според тяхната свободна воля.
От ПП предлагат още да отпадне изцяло ръчното броене на гласовете, като се въведат оптични сканиращи машини, с които ще се отчита вотът от хартиените бюлетини. Тези сканиращи устройства, както и операционните системи са държавна собственост, която се придобива и управлява от ЦИК, пишат още от партията.
Гласуването с машини да се отчита чрез протокола, генериран от самата машина, искат от ПП.
Предлага се още да се въведат сканиращи устройства за документите за самоличност на избирателите и електронна система за отразяване в списъка, която се актуализира в реално време и не позволява повторното гласуване на друго място.
Секционните избирателни комисии няма да извършват преброяване нито на хартиените бюлетини, нито на т.нар. бюлетини от машинно гласуване.
Самото преброяване ще се осъществява от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване, като така се избягва човешката грешка или незаконно манипулиране на изборния резултат, допълват от формацията.
От ПП предлагат още протоколите от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване да се разпечатват веднага след края на изборния ден и да се прикрепят към протокола на секционната избирателна комисия, което ще спести много време и труд на членовете на комисията и ще гарантира точността на отчетените данни, без броене на ръка, подготвяне на чернови и многократно поправяне на грешки в протокола на комисията.
Вчера от коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ също внесоха в парламента предложения за промени в Изборния кодекс. Те предлагат да бъдат създадени преброителни центрове и да бъдат сформирани преброителни комисии, отговарящи за преброителни участъци, както и да бъдат установени гласовете, подадени с бюлетини от машина чрез разпечатване на машинен протокол от системата на специализираните устройства за гласуване.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text