site.btaМузикотерапевти в Бургас, Варна, Пловдив и София извършват безплатни консултации по повод Европейския ден на музикотерапията
Музикотерапевти в Бургас, Варна, Пловдив и София извършват безплатни консултации по повод Европейския ден на музикотерапията - 15 ноември. Този ден има за цел да повиши осведомеността за музикотерапията като метод за подкрепа на физическото, емоционалното и психическото благополучие на хората, разказа за БТА Радка Георгиева, сертифициран музикален психотерапевт и клиничен музикотерапевт.
Музикотерапията е научно доказан метод, който използва музиката за подобряване на психичното и физическото здраве, посочи Георгиева. Тя практикува активно от пет години, като работата й я среща с деца, тийнейджъри, двойки и хора в зряла възраст. По думите й музикотерапията помага при взаимоотношения, страхове, фобии, деца в аутистичния спектър, със специфично поведение, Даун, хора с психични заболявания, инсулт, деменция, Алцхаймер. Методът обогатява психотерапевтичните техники и тогава процесът е лек и щадящ, обясни специалистът. По думите й изкуството е помощното средство, което подпомага клиента да забележи своя ресурс и да го използва. Този тип терапия се прилага в ресурсни центрове, психиатрии, центрове за зависими, старчески домове и други.
Музикотерапията има две основни направления - активна и рецептивна. При активната клиентът музицира през музикалните инструменти, като не е нужно да има музикални познания, а при рецептивна се слуша музика, според тема и емоционалното му състояние, посочи Георгиева. Терапията включва активности, в които има музика и цялото експресивно изкуство - рисуване, танци. Например клиентите със затруднения във взаимоотношенията могат да разкажат ситуация през музикалните инструменти като изборът какви точно ще използват и как свирят има определено значение, разказа музикотерапевтът.
При децата повлияването е по-бързо, защото те са много спонтанни и при тях няма задръжки и бариери като при възрастните хора, посочи Георгиева. По думите й, когато се работи с деца със специални потребности, деца в аутистичния сектор, синдрома на Даун, промяната се забелязва след първите шест месеца. Изключително се работи за координация, концентрация, социализация, фина моторика и за подпомагане на говора. Проблемите с говора започват да се срещат често и при деца без проблеми, коментира специалистът и посочи като основна причина използването на електронни устройства. "Вместо родителят да пее детска песен, се пуска от телефона и таблета. Това няма как да замести човешкия глас и ритъма на човека", подчерта Георгиева. По думите й в музикотерапевтичния кабинет децата са подкрепени, работи се за самочувствие, за самооценката.
На 18 ноември музикотерапевти ще запознаят персонала на психиатрията в Пловдив какво е музикотерапията и как може да се използва при хора с психични заболявания. Музикотерапията е придружаваща към основната терапия. Тя може да е в помощ на хора, с които е трудно да се общува вербално, да изразят емоциите си, като музикалният терапевт винаги работи заедно лекуващия психиатър, обясни Георгиева.
Европейският ден на музикотерапията се отбелязва всяка година на 15 ноември по инициатива на Европейската конфедерация по музикотерапия (EMTC), която обединява професионалисти и организации от различни европейски страни. На този ден се организират различни събития, работилници и демонстрации, които показват ползите от музикотерапията в здравеопазването, образованието и социалната сфера. Основната идея е да се подчертае, че музиката може да бъде мощен инструмент за лечение и развитие, като същевременно се популяризира професията на музикотерапевтите. В България денят се отбелязва за десета година. През 2025г. Българска асоциация по музикотерапия ще навърши 30 години, като честванията на годишнината ще започнат от месец април.
/ТТ/
news.modal.header
news.modal.text