site.btaНад 10 000 тона битови отпадъци годишно преработва общинското дружество "Хемус Ресурс - Троян и Априлци"
Повече от 10 000 тона битови отпадъци преработва годишно общинското дружество"Хемус ресурс - Троян и Априлци", каза в интервю за БТА неговият управител Пламен Бойновски.
Дружеството е създадено преди три години, а капиталът в него е разпределен между общините Троян и Априлци в дялово съотношение 90 към 10 процента, разказа той. Основната цел на дружеството е да управлява дейностите по експлоатация на изградената с европейско финансиране инсталация за предварително сепариране, третиране и компостиране на отпадъците, идващи от двете общини.
Базата на "Хемус ресурс - Троян и Априлци" край Троян е мястото, в което се разделят смесено събраните отпадъци и се прави предварителното им третиране, преди да бъдат продадени като суровини на съответните фирми за рециклиране. Тук се произвежда и компост от разделно събрани органични отпадъци.
"Дружеството разполага с налична техника, с която успяваме да правим разделно събиране на определени видове суровини като картони, стъклени опаковки, пластмаса. По този начин получаваме чист отпадък, който много бързо бихме могли да сортираме и предложим на съответните фирми за рециклиране", разказа Бойновски.
Първоначално дружеството обработваше около 6300 тона на годишна база, а за изминалата година са достигнати около 10 000 тона. Това показва, че имаме ръст в събирания битов отпадък както в община Троян, така и в община Априлци, посочи той.
По информация на Бойновски подобен тип общински сепариращи и компостиращи инсталации в страната на този етап съществуват само в Сандански, Враца и Самоков.
"Подходът за създаване на общинско дружество е много правилен. От една страна ние обработваме на много по-ниска разценка на тон отпадък в сравнение с частните сепариращи линии. От друга създаваме организация, за да можем да съберем суровините от източника, а не да ги получаваме само от съответните фирми за чистота и поддържане на градското пространство", подчерта той.
Бойновски разказа, че всяка година, заедно с еколози от двете общини Троян и Априлци, се прави морфологичен анализ на битовите отпадъци. Заключението на специалистите е, че в градската среда отпадъкът е по-чист предвид факта, че едрогабаритните отпадъци се оставят до контейнерите и оттам се извозват към дружеството от друга общинска фирма - "Комунални услуги", разказа той.
Освен от града големи количества отпадъци постъпват и от двете села, привличащи най-много туристи в общината - Орешак и Чифлик, каза Бойновски. С цел мотивиране на жителите на малките населени места да събират разделно, неотдавна от дружеството са обявили кампания, в която раздават компост срещу предадени стъклени отпадъци, най-вече бутилки и буркани.
От създаването на дружеството досега са произведени 150 тона компост, който е с много добри показатели и е сертифициран от лицензирана лаборатория в Пловдив. Използва се за обществените площи в двете общини, за общинската био оранжерия в Троян, осигуряваща плодове и зеленчуци за детските градини и социалните услуги в общината. Вече не са малко и гражданите, които искат да си закупят компост от дружеството, разказа управителят.
"За да успяваме да събираме наличната зелена маса от двете общини, сме разположили около 100 съда. Успяваме да ги обслужваме регулярно, което ни позволява да получим необходимата суровина за производството на компост. Мисля, че на този етап съдовете не са достатъчни. Има и желание от граждани за поставяне на съдове и в други точки на града, освен съществуващите. От тази година сме планирали производството на още съдове, което ще ни даде възможност да събираме и по-големи количества суровина, необходима за производството", посочи той.
За да бъде превърнат в компост зеленият отпадък, е необходимо той да бъде поставен на така наречените куполи на самата площадка. Там престоява три или четири месеца през зимата и след това бива зареден на компостиращата линия. В зависимост от това, дали отговаря на трите компонента – въздух, вода и кислород, в порядъка на един месец получаваме чист компост, който служи за облагородяване на паркове и градинки, разказа Бойновски.
"Бъдещето за мен е в събирането на съответния отпадък при източника и ние работим в тази посока. В момента сме поставили съдове за разделно събиране на отпадъци пред всички търговски обекти, хотели и къщи за гости и по този начин получаваме чист отпадък, което позволява да отделяме по-малко човешки ресурси за неговата обработка", подчерта той.
Управителят на общинското дружество посочи, че то е сред фирмите в региона, които нямат проблем с набирането на персонал. Във фирмата работят 25 човека, а текучество няма, допълни Пламен Бойновски.
/ЕС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text