site.btaВсяко действие, с което се създават условия за стигматизиране на група хора, противоречи на всички стандарти за защита правата на човека, заявиха от институцията на омбудсмана
Всяко действие, с което се създават условия за стигматизиране на група хора, преследване, разделение и омраза в обществото, противоречи на всички водещи международни стандарти за защита правата на човека, които Република България се е ангажирала да гарантира за своите граждани като правова държава. Това е записано в позиция на институцията на омбудсмана по повод на получените жалби от граждани и професионални организации, които споделят тревога от публикация в социалните мрежи на списък на учители и обидни квалификации със заплахи за тормоз.
В позицията, публикувана на официалната интернет страница на институцията, се допълва, че използването на списък с имена и работни места на лица, които публично поддържат гражданска позиция по важни обществени въпроси, както и призоваването към линчуване и саморазправа с тези лица, пряко накърнява основни права и свободи, гарантирани както от Конституцията на България, така и от Европейската конвенция за защита правата на човека (ЕКПЧ), от Хартата на основните права на Европейския съюз (ХОПЕС) и други актове за защита правата на човека.
„Обръщаме внимание, че правото по чл. 39 от Конституцията на Република България не може да се използва за накърняване на правата и доброто име на другиго, както и за разпалване на вражда или подбуждане към насилие над личността“, пише още в позицията.
Подчертава се, че официалните институции и организации следва да зачитат и гарантират човешкото достойнство, правото на свободно изразяване на гражданска позиция и отстояване на лично мнение, особено по отношение на обществено значими въпроси.
Още повече това се дължи на педагогическите специалисти, както изрично предвижда чл. 219 ал. 3 от Закона за предучилищното и училищното образование – „на педагогическите специалисти се дължи почит и уважение от учениците, родителите, административните органи и обществеността“, допълват от институцията на омбудсмана.
Зачитането на човешкото достойнство, на свободата на изразяване, на равенството пред закона, са основата на всяка правова държава и изграждането на справедливо демократично общество, завършва позицията.
Вчера Окръжната прокуратура във Варна се самосезира заради публикуването на списък с имена на учители, обявили се срещу новоприетата поправка в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО). Говорителят на държавното обвинение в крайморския град Радослав Лазаров посочи за БТА, че прокуратурата се е самосезирала на база медийни публикации и е образувана преписка.
БТА припомня, че поправката в закона е свързана със забрана за пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин – пряко или косвено, в системата на образованието на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната.
/МК/
news.modal.header
news.modal.text