site.btaПричините за недействителния вот на изборите за Общински съвети обсъждат на конференция в Дома на Европа в София
Причините за недействителния вот на изборите за Общински съвети е сред акцентите на конференцията „10 години Обществен съвет към ЦИК - анализ на изборния процес и препоръки преди изборите за Европейски парламент” в Дома на Европа в София. Дискусията е организирана от Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК).
Недействителността на вота може да бъде три пъти по-голяма, ако сравним София със средната за малките градове, а и даже повече, когато говорим за гласовете само в селата, каза Стефан Манов от Българско сдружение за честни избори и граждански права – Пловдив, и отбеляза, че изводът е на база на данните от протоколите и на ЦИК.
Той отбеляза, че друг начин за установяване на недействителните бюлетини е чрез видеонаблюдението.
Причините за недействителност на бюлетините са свързани с лошата информационна кампания на ЦИК, с липсата на информационна кампания от страна на политическите формации. Машината пази вота на избирателя и не допуска избирателят да не отбележи своя избор. Основният извод – Фокусирана информационна кампания , типовете населени места, които допускат грешки за недействителност на бюлетините.
В СИК рядко показват бюлетините на камера, в някои секции се разбира в процеса на обсъждане между членовете на СИК дали дадена бюлетина е недействителна и по каква причина. В други секции казват само недействителна или я слагат в съответната купчина и не спазват по този начин Методическите указания на СИК, обясни Надежда Гологанова от Гражданска инициатива за свободни и демократични избори, част от Обществения съвет към ЦИК.
Тя обясни, че недействителните бюлетини са разделени в три категории - недействителни гласове поради допуснати грешки от ЦИК като действителни гласове попаднали при недействителните, бюлетини без поставен втори печат. Втората категория са недействителни гласове, отразяващи волята на избирателя - бели или празни бюлетини, зачеркнати. Третата категория са недействителни гласове поради допусната грешка от избирателя – с маркирана преференция, без партия; друг или грешно използван знак за гласуване; бюлетини с отбелязана повече от една опция, обясни Гологанова.
В първия случай недействителните бюлетини са около 0, 2 %, във втория около 1, 5 , а третата категория е най-голяма – 12, 7 %, каза тя.
Според нея машината не би позволила на избирателя да направи такава грешка, както и би туширала грешките на СИК, а белите бюлетини ще отидат в графата „не подкрепям никого“. По думите ѝ друг вариант е ЦИК да вземе допълнителни мерки.
Чрез видеонаблюдението може да помогне за повишаване на доверието в хората и до увеличаване на избирателната активност, отбеляза Дончо Пачиков от Българско сдружение за честни избори и граждански права – Национална асоциация, част от Обществения съвет към ЦИК.
Участие в дискусията взе и кандидатът за столичен кмет на местния вот от 2023 г. Ваня Григорова.
Видеонаблюдението е изключително полезно, но няма как видеонаблюдението да реши всички проблеми, каза тя. Аргументът е , че машините са просто принтери. Тези принтери могат да работят навсякъде, без печат нямаме гаранция , че тези разписки са вследствие на вота, коментира тя.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text