site.btaУченици от Казанлък участват в конкурс на Европейската комисия с проект, насочен към опазването на историческите сгради
Ученици от Казанлък участват в конкурса ImagineEU на Европейската комисия, в който представят своя идея за опазване и съхранение на сгради с историческа значимост. Това съобщават от пресцентъра на местната администрация.
Единадесетокласниците от Профилираната природоматематическа гимназия "Никола Обрешков" Кристиан Петров, Тома Тасев и Борис Илиев са сред 388-те участници от държавите членки на Европейския съюз. Проектът на учениците се нарича „Да бъде или да не бъде: Култура“. Те са създали кратък видеоклип, в които представят Папазовата къща в Казанлък и обясняват какво според тях трябва да се промени за част от сградите, изиграли важна роля в нашата история и как може да стане това. Участниците трябва да съберат гласове за идеите си до 28 януари. След това десетте от тях с най-много гласове ще бъдат оценени от жури. За децата от Казанлък може да се гласува онлайн.
Папазовата къща в момента е частна собственост, каза за БТА директорът на Исторически музей "Искра" д-р Момчил Маринов. И днес тя е една от най-представителните сгради от епохата на новата българска история в Казанлък. Къщата е свързана с розотърговския род Папазови, който, наред с многото си стопански приноси, е и пример за благодетелство, новаторство и дарителство, разказа той. Според някои исторически източници там са се провели и първите преговори за примирие между Руската и Османската империя на 20 януари 1878 година.
Конкурсът ImagineEU дава възможност на ученици от средното образование да покажат идеите си за подобряване на живота в своята общност или страна, се посочва в официалния сайт на Европейския съюз. Той се основава на концепцията на Европейската гражданска инициатива, която е важен инструмент на демократичното участие на гражданите в изготвянето на политиките на ЕС.
“Голяма част от старите сгради са оставени на произвола на съдбата - доста от тях се рушат. Вместо това ние предлагаме комплексни мерки на европейско ниво, за да може историята да се възроди чрез сградите, които я носят”, посочват участниците в резюмето на видеоклипа.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text