site.btaОБНОВЕНА Председателят на конституционната комисия Радомир Чолаков каза какви промени ще бъдат направени между първо и второ четене на промените в Конституцията
Между първо и второ гласуване на промените в Конституцията, в резултат на обществените обсъждания, ще бъдат нанесени редакции във внесените текстове, заяви председателят на Комисията по конституционни въпроси Радомир Чолаков по време на дебата в парламента в отговор на изказване на лидера на БСП Корнелия Нинова.
Той посочи, че предложението за смяна на националния празник няма да бъде подкрепено. Параграф 17 ще бъде оттеглен, да я приключим тази тема, добави Чолаков. Ще бъде преформатирана длъжностната характеристика на главния прокурор по такъв начин, че да отпадне надзорът за законност над всеки отделен прокурор, което беше големият проблем, заяви той. Ще му бъдат запазени методическите указания, той ще си остане ръководител на върховна прокуратура и представител на прокуратурата въобще – това е консенсусно предложение, включително на професионалните общности, добави Чолаков.
По отношение на индивидуалната конституционна жалба, той каза, че ще бъде дадена възможност на всеки съд, по искане на страна или по своя преценка, да се отнася директно към Конституционния съд (КС). Чолаков отбеляза, че според експертите това е оптимумът за въвеждане на възможността всеки гражданин да може да стига до КС.
По отношение на двете колегии Радомир Чолаков посочи, че ще бъде доизпълнено изменението на Конституцията от 2015 г., като професионалната квота в съдийския съвет ще бъде завишена спрямо политическата. По думите му дискусионен е въпросът по разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии, но това, за което има консенсус, е, че ще бъде запазен общ формат. Повече няма да бъде възможно прокурори да се намесват в кадрови решения по отношение на съда, отбеляза той.
По отношение на двойното гражданство има "оглушително мълчание", това е, защото всички си дават сметка за какво става дума, коментира още председателят на конституционната комисия. Той посочи, че не могат да предприемат тази стъпка, ако не са си изяснили колко българи имат двойно гражданство. Чолаков каза, че ще направи предложение между първо и второ четене за редакция - по отношение възможността министри да бъдат с двойно гражданство със съгласието на Народното събрание. Той уточни, че това е решението в Търновската конституция. По думите му Евлоги Георгиев е бил касиран, защото е бил руски гражданин. Имаме си традиция, ще ви предложа да се придържаме към нея и този въпрос ще бъде изчерпан, допълни Радомир Чолаков.
Никола Минчев от „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ) коментира, че предложението за двойното гражданство често пъти неправилно се приписва на ПП-ДБ. Той посочи, че това не е било сред идеите, които автентично от политическата сила са заложили в началото и са представили през юли т.г. Могат ли министрите да бъдат граждани на друга държава – смятам, че това е неподходящо, каза Минчев. Според него по отношение на народните представители може да се водят разговори.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова коментира, че вътре в "сглобката" започват да си прехвърлят отговорността и сега ще спорят кой е предложил двойното гражданство. Освен това вече започвате да спорите дали министри, дали президент да бъде в тази конфигурация на двойно гражданство, това означава, че нищо не сте се разбрали, посочи тя. Нито един от текстовете няма да остане такъв, какъвто е, заключи още Нинова след изказването на Радомир Чолаков.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text