site.btaЕвропейските институции придвижват напред проекта за създаване на трибунал, разследващ руската агресия в Украйна
Европейският съюз и Съветът на Европа, които работят съвместно с Киев, придвижват напред проекта за създаване на съд, който да преследва руските лидери, организирали инвазията в Украйна, предаде Асошиейтед прес.
Правните експерти днес постигнаха споразумение за рамката на Специалния трибунал за престъпленията срещу Украйна, която ще позволи преследването на висши руски служители за планиране и координиране на инвазията през 2022 г.
"Когато Русия реши да прекара танковете си през границите на Украйна, нарушавайки Устава на ООН, тя извърши едно от най-тежките нарушения: престъплението агресия. Сега идва ред на правосъдието“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Стъпката за създаване на специален трибунал има за цел да запълни празнината, създадена от ограниченията на Международния наказателен съд. Въпреки че базираният в Хага съд може да преследва руски граждани за геноцид, военни престъпления и престъпления срещу човечеството, той не може да преследва руснаци за организирането на самата инвазия. Римският статут от 2002 г., с който е създаден съдът, включва престъплението агресия, но само за държави, които са се присъединили към съда, а Руската федерация не е страна членка, отбелязва АП.
Украйна настоява за създаването на специален трибунал още от началото на конфликта.
"Ако искаме истинско правосъдие, не трябва да търсим оправдания и да се позоваваме на недостатъците на действащото международно право, а да вземем смели решения, които да поправят тези недостатъци, които за съжаление съществуват в международното право“, заяви украинският президент Володимир Зеленски по време на посещение в Нидерландия през 2023 г.
Все още има важни въпроси, които трябва да бъдат уточнени, включително как ще се финансира трибуналът и къде ще се намира той. Нидерландия вече предложи да бъде домакин на трибунала.
Трибуналът ще бъде създаден съгласно украинското законодателство, което оставя бъдещия съд в невъзможност да преследва т.нар. тройка, състояща се от държавния глава, ръководителя на правителството и министъра на външните работи на дадена страна. Международното право предоставя на тази тройка имунитет, докато заемат длъжността си.
Съветът на Европа има за цел трибуналът да заработи до края на годината.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text