site.btaЧиталищата трябва да бъдат събудени за нов живот, смята секретарят на кубратската културна институция Гинка Денчева
BOBSTH 11:10:02 13-06-2021
MH1109BO.013
Кубрат - читалище - секретар
Читалищата трябва да бъдат събудени за нов живот, смята секретарят на кубратската културна институция Гинка Денчева
Кубрат, 13 юни /Садет Кърова, БТА/
Читалищата трябва да бъдат събудени за нов живот, каза в интервю за БТА секретарят на НЧ "Св.Св.Кирил и Методий - 1891" в Кубрат Гинка Денчева. Целият й професионален и творчески път е свързан с културно-обществена дейност, а от 1997 година и до днес е секретар на кубратското читалище. През всичките години е била диригент на хорове за народни песни, а от 26 години на група за стари градски песни, вокално трио и квартет за български народни песни, група за руски народни песни. През тази година читалището в Кубрат чества 130-годишнина и наред с предизвикателствата заради коронавируса, настоятелството се подготвя да отбележи подобаващо своя празник.
"Имахме амбициозна програма за концерти и изяви на отделните състави и за един тържествен концерт. Заради епидемичната ситуация обаче успяхме засега да реализираме само едно представление на музикалната школа, но се подготвяме усилено за голямото честване през есента, както му прилича на едно 130-годишно читалище", разказа Денчева.
Тя коментира, че посреща юбилейната годишнина със смесени чувства. "Гордея се, че работя от години в такава сериозна културна институция с богата дейност и вече съм част от историята й, но съм притеснена за развитието на читалищата и на качеството на тяхната работа", заяви Гинка Денчева. Тя изрази лично мнение, че не финансирането, а ниската квалификация, недостатъчния интелект и образование на хората, които работят в тях са сред основните проблеми на българските читалища. По думите й държавата дава на читалищата субсидия за заплати, но тя трябва да бъде обвързана с количество и качество на работа, което не се осъществява.
"Обезлюдяването през последните години на малки градове като Кубрат също застрашава сериозно развитието на читалищната дейност", смята още Денчева. Тя е убедена, че новите предизвикателства пред културните институции, особено в малките населени места са много големи, необходима е радикална промяна в дейността им и за да не се самозакрият трябва да бъдат събудени за нов живот. "Времената се промениха, хората станаха други и работещите в тези институции трябва да се приспособяваме към желанията и интересите на обществото, да се развиваме непрекъснато и да се учим ежедневно, за да може да сме полезни", отбеляза Денчева. Тя изрази задоволството си от това, че екипът на кубратското читалище работи в тази насока, като използва различни технологии. "Всички читалищни служители са квалифицирани за позицията, която заемат. Това много ни помага да се справим с трудностите и сме го показвали през годините. Ние сме възпитани да сме читалищни дейци, за нас културната институция е изключително важно място, виждаме, че сме полезни и това ни носи удовлетворение", добави Гинка Денчева.
Тя разказа, че читалището в Кубрат преживява сериозни превратности и бурни събития през годините, но запазва автентичността си. Съградено като храм на духа, то си остава едно от най-важните полета за патриотична изява, извор на национално самочувствие и родолюбие, източник на знание и духовно развитие. Първите семена на народното просвещение в село Балбунар - днешен Кубрат, поставя на 11 май 1891 г. Иван Чунчев - българин, родолюбец и патриот. Той е роден в пазарджишкото село Паталейница, но през 1890 г. е интерниран в село Балбунар, където работи като мирови съдия. С още осем съмишленици поставя началото на така нареченото Ученолюбиво дружество "Свети Кирил и Методий", чието име читалището носи и до днес.
Кубратското читалище реализира богата културна дейност: изложби, концерти, срещи, различни културни събития, събори и фестивали. Партньор е на общината в организирането на национални и международни културни събития. Участва и в различни международни проекти за културно сътрудничество, фестивали, конкурси.
Към читалището функционират и развиват богата и многообразна творческа дейност подготвителна танцова студия, детски танцов състав, ученически и фолклорна формации, класове по пеене и китара. Има творческа работилница за обучение в различни занаяти, клуб по краезнание, клуб на младия читател, както и музейна сбирка. Към читалището има също състави за народни песни, за стари градски песни, група за хора с увреждания, професионален оркестър със солисти, група за руски народни песни.
Секретарят на читалището в Кубрат Гинка Денчева изрази благодарността си към самодейците и всички, които се занимават с читалищно дело и им пожела да продължат да работят с ентусиазъм, с желание и любов към това, което правят.
/МХ/
news.modal.header
news.modal.text