site.btaРаннохристиянска гробница с уникални рисунки е експонирана в Археологическия музей в Пловдив
BOBSTH 15:18:31 05-10-2015
AM1517BO.008
Пловдив - Археологически музей - раннохристиянска гробница
Раннохристиянска гробница с уникални
рисунки е експонирана в Археологическия
музей в Пловдив
Пловдив, 5 октомври /Дима Шопова, БТА/
Раннохристиянската гробница, открита съвсем случайно при прокарване на топлопровод в центъра на Пловдив през юни 2012 година, е експонирана в Археологическия музей в града. Разкопките започнаха веднага, след като се видя, че има археологически структури, разказа Мая Мартинова, ръководител на екипа. Установено е, че гробницата принадлежи на южния некропол на Филипопол и е на 1600 години.
Арехологът е категоричен, че погребалното съоръжение е уникално не само за България, но и за света. Стените на гробницата от вътрешната страна са изписани с рисунки на християнска тематика и са идеално запазени. По думите на Мартинова подобни сцени от пределите на Римската империя, но много по-схематични, има от Катакомбите в Рим, както и в късноантични гробници в Солун и в Европос /Сирия/. Бих казала, че нашите изображения са най-красиви и с най-високо художествено майсторство, добави тя.
Гробницата е открита в много лошо състояние, разбита и ограбена още в античността. Нарушен е бил и стратиграфският пласт, за което говори и факта, че костите на погребаните са намерени разхвърляни. От всички гробни дарове е запазена само една игла за коса. Археолозите смятат, че това е семейна гробница от началото на 4 век на доста заможна фамилия от Филипопол, която може да си позволи изписването на такова гробно съоръжение. Като тип това е обикновена правоъгълна камера с плоско покритие, но самите стенописи показват една много голяма дарба на художника, твърди Мартинова и допълва, че рисунъкът е направен на "примависта чрез метода мокро фреско върху току-що измазаната стена".
На двете дълги стени са изобразени сцени от цикъла "Чудесата на Христос", които се срещат в Библията. На едната е показано възкресението на Лазар увит в погребални дрехи като мумия, като е описан в Библията, а на другата стена са рисунките на Христос. По думите на Мартинова той е представен във възможно най-ранното си изображение - млад римски младеж без нимб и как извършва чудесата с една пръчка в ръка. Изображението е на границата на езическото изкуство и ранното християнство, когато все още догмите за изобразяването на Господ не са влезли в сила, коментира археологът. Той е много красив, къдрокос и с класически пропорции, което според Мартинова говори за таланта на художника.
Двете гръцки букви - Алфа и Омега, са също изписани на стените - "Аз съм Алфата и Омегата, началото и края", цитира Мая Мартинова. В композицията са намерили място и два пауна, което по думите на директора на музея Костадин Кисьов са древни символи на безсмъртието и възкресението. Рядкост е музей да експонира цяла гробница, напълно реставрирана и запазена, а не само стенописите й, твърди Кисьов. Той добави, че Възкресението на Лазар не е документирано в стенописи никъде по света. /ДШ/
/АМ/
news.modal.header
news.modal.text