site.btaКая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел


Присъединяването на Албания към Европейския съюз до 2030 г. може да бъде реалистична цел, ако бъдат извършени необходимите реформи, заяви на пресконференция в Тирана върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас, съобщи албанската редакция на Радио Свободна Европа.
Според нея върховенството на закона в Албания е изключително важно, защото правовата държава е в основите на Европейския съюз.
На съвместната пресконференция с Калас албанският премиер Еди Рама заяви, че във фокуса на разговорите им е било присъединяването на Албания към евросюза. Той изрази амбицията на Албания да приключи преговорите за присъединяване до 2027 г.
"Имаме съгласуван план с ЕС за приключване на преговорите през 2027 г., което ще рече, че в момента на приключването им (Европейската) комисия препоръчва на страните членки членството" на Албания да бъде одобрено.
Рама каза, че след това се предвижда двугодишен период на ратификации, който трябва да приключи с присъединяването на страната към блока.
Според албанския премиер това, че Албания е съгласувала напълно външната си политика с тази на ЕС, ще помогне на този процес.
Албания официално започна преговори за членство в ЕС на 15 октомври 2024 г., припомня Радио Свободна Европа. Държавата отвори преговорните глави след дълго чакане, тъй като подаде молба за членство през 2009 г. и получи статут на страна кандидат за присъединяване към блока през 2014 г.
Калас и Рама говориха за значението на стабилността в региона, като подчертаха необходимостта от нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия.
По време на посещението на Калас в Тирана беше подписано и споразумение на стойност 90 милиона евро за финансиране на стратегическия проект за жп линията Дуръс – Рогожина, която е част от Коридор 8, свързващ Южна Италия с Черно море в България през Албания и Република Северна Македония.
По думите на албанския премиер тази отсечка е ключова артерия, която ще "свърже Албания с европейската транспортна мрежа и ще укрепи още повече ролята" ѝ на свързващ възел в региона.
Проектът за жп линията между албанския крайбрежен град Дуръс и град Рогожина в Централна Албания е част от възстановяването на железопътната инфраструктура в страната. Железопътната мрежа на Албания е остаряла и в нея не са влагани големи инвестиции от въвеждането ѝ в експлоатация, припомня медията. Почти навсякъде максималната скорост, с която се движат влаковете по нея, е 60 км/ч.
Отсечката е част от дълга 136 километра линия, която стига до границата с Република Северна Македония, където се предвижда изграждането на още 2,8 километров сегмент за осъществяването на трансгранична жп линия между двете държави.
Посещението на Калас в Тирана е първото откакто тя пое поста върховен представител на ЕС по външната политика и сигурността и е част от обиколката ѝ на Западните Балкани между 7 и 9 април. Вчера тя посети Черна гора, като се очаква последната спирка по време на визитата ѝ да бъде Босна и Херцеговина.
/СГ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина