site.btaПрез идните седем дни ще съпреживеем жертвата, страданието и смирението на Христос, каза Главиницкият епископ Макарий в Русе


Влизането на всеки един от нас в храма е именно събитието, което честваме днес. От днешния ден имаме още седем дни, които са отделно от тези 40 на пост, през които преминахме. И през тези седем дни ще съпреживеем жертвата, страданието, умилението и смирението на Христос. Защото ако не го направим, не можем да разберем какво е Възкресението. Това каза пред миряните в катедралния храм "Света Троица" в Русе за празника Вход Господен в Йерусалим (Връбница - Цветница) Главиницкият епископ Макарий, викарий на Русенския митрополит Наум.
По думите му Възкресението в същността си е излизане от живота, от света на мъртвите.
"Светът на мъртвите е светът на онези души, които живеят мъртво, които не живеят духовен живот, които живеят само един чувствен и материален живот. А Възкресението на душата, звукът, който тя започва да чува, са именно думите на Христос, поученията на Христос. Те започват да движат сърцето, започват да движат ума и нашите дела, преди всичко дела на добротворство", каза още Главиницкият епископ Макарий.
По думите му любовта на Христос към всички християни се усеща с душата и сърцето на тези, които се постараха да въздържат себе си и от блажни храни през време на поста, на тези, които успяха по-усърдно да се представят в молитвата, които мислеха и живееха с Бога и с неговите обещания до момента, в който след изповедта пред свещеника приемат тялото и кръвта Христови.
"Тази ни изказана радост от влизането на Христос в Йерусалим не е просто историческо събитие, за което си спомняме, а виждате, че то има характер трансцендентен - отвъд времето, отвъд вековете, и се отнася именно за нас сега, за тези, които се намираме в града Йерусалим, в храма. Бог да погледне милостно и на вашето усърдие, на вашето присъствие в храма", каза още Главиницкият епископ Макарий.
По думите му на днешния ден всички ние посрещаме Христос с клонки от върба.
"Тези клонки са от дървото, което е склонило своята корона, сякаш се покланя на някого. На кого? На Твореца. Всичко това взимаме като символ на творението, което служи на Твореца, символизира онова, което размахваме тържествено, както някога сторили младенците, които посрещнали Христос, влизайки в Йерусалим", обясни Главиницкият епископ Макарий.
По думите му онова, което ще вдигнем пред иконата на Христос, което държим в ръцете си, е символ на добродетелите, на букета от добродетели, който сме събрали през тези 40 дни на поста с молитва, със смирение, с усърдието, което всеки един от нас е положил за това да угоди на Бога, като смири себе си и сърцето си, помислите и желанията си.
Русенци се редиха на опашка пред катедралния храм в центъра на града, за да си вземат върбова клонка, като пред БТА коментираха, че тя е символ на здраве.
"За днешния празник си пожелавам здраве - за мен и за близките ми. Майка ми е именичка. Върбовите клонки ги правя на венче и ги слагам от вътрешната страна на вратата за здраве и така до следващата година. После ги хвърлям в река Дунав, на течаща вода, и слагам новите", каза Милена Димова.
Албена Ненова обясни, че Цветница е много хубав празник. "Най-важното е да сме много здрави. Върбовата клонка е символ на здравето", обясни жената.
"Пожелавам за този празник да сме много цветни, много здрави, лъчезарни и щастливи. Върбовата клонка е символ на здраве. Всяка година я сплитам и я слагам на иконата на Света Богородица", каза Албена Попова.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина