site.btaКоментарите в Северна Македония за посещението на Християн Мицкоски във Вашингтон продължават
Пореден ден продължават коментарите и реакциите в Северна Македония, свързани с присъствието във Вашингтон на държавна делегация, водена от премиера на страната Християн Мицкоски, в които политическите централи се включват все по-активно.
„Пътуването на премиера Мицкоски в САЩ трябваше да бъде високопоставена дипломатическа мисия, но се превърна в евтин PR фарс за сметка на гражданите, който не носи нищо нито на тях, нито на държавата. Правителството прекара три дни, представяйки това пътуване като „исторически успех“, но истината е напълно различна - премиерът нито е имал официална покана за встъпването в длъжност на президента Тръмп, нито е бил част от него. Вместо това той присъства на партиен митинг, организиран от Републиканската партия, откъдето наблюдава на монитор встъпването в длъжност (на Доналд Тръмп). Вместо сериозни срещи със световни лидери или висши дипломати, видяхме снимки от хотелски фоайета, ръкостискания "на крак" с журналисти и няколко бизнесмени, повечето от които бяха тук (в Северна Македония) само преди два месеца. Това пътуване не донесе конкретни ползи за държавата и обществото с основание се пита колко струваше този спектакъл и какво получиха гражданите в замяна”, се казва в поредното съобщение от опозиционната СДСМ.
„СДСМ, една антидържавна партия, продължава да тъне в бездействие и престъпност. Поради своята злонамереност те не могат да видят, а още по-малко да поздравят, различния и положителен подход на премиера Мицкоски при ръководенето и представянето на държавата. Премиерът Мицкоски беше единственият лидер от Балканите, който посети САЩ и участва в инаугурацията на президента Доналд Тръмп и той използва това, за да проведе множество срещи с влиятелни политически представители и успешни бизнесмени", отговориха също със съобщение от ВМРО-ДПМНЕ.
Те уточниха, че сред срещите, проведени от министър-председателя и председател на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, са били "тези с председателя на Републиканската партия на САЩ Майкъл Батли, както и с Дан Бонзино, един от най-близките сътрудници на президента Тръмп". "Мицкоски се срещна и с други влиятелни фигури като Ричард Гренел, Джеси Спиро, Девин Нунез, Тъкър Карлсън, Марко Галина, както и с македонската диаспора и нейни влиятелни представители, като Крис Павловски, Джон Битов, Андрю Пейков и много други. На срещите си в САЩ премиерът Мицкоски говори и лобира за подкрепа в борбата за защита на македонските национални интереси и възстановяване на достойнството на македонския народ, във връзка със стратегическия интерес от по-бързо пълноправно членство в Европейския съюз”, отбеляза още ВМРО-ДПМНЕ.
„Не видяхме нито една официална среща, нямаше срещи със световни лидери, с висши дипломати. Македонското знаме не беше изложено никъде, а премиерът Мицкоски не беше посрещнат в нито една официална институция. Ясно е, че дипломатически и политически нищо не е постигнато. Но тъй като ВМРО-ДПМНЕ обяви, че Мицкоски е осигурил инвестиции на срещи в САЩ, ние публично ги призоваваме да обявят кои са те. Нека ВМРО-ДПМНЕ излезе и каже кои американски компании е убедил Мицкоски да инвестират (в Северна Македония), след като президентът Тръмп подписа указ, облагащ с данък тези американски компании, които ще инвестират в чужбина“, излязоха с ново съобщение от СДСМ.
Междувременно, на Фейсбук профила си премиерът на страната публикува снимки от срещата си с албанско семейство от Дебър, което от няколко поколения живее и работи в САЩ, наричайки ги "пример за успешни албанци от Македония, които не са забравили родината си и искат да помогнат за нейното развитие", както и с изселници от Северна Македония в Ню Джърси и видео от част от обръщението си към тях, в което казва, че „битката за по-добра инфраструктура, по-добро здравеопазване, по-качествено образование, конкурентна икономика” не е достатъчна.
„Трябва да победим във Вашингтон, Брюксел, Берлин, Лондон, Париж, Рим и други световни столици, ако искаме македонският въпрос най-после да намери своето решение, защото той не е решен, тлее, продължава от векове и все още съществува “, казва Мицкоски, а медиите в Северна Македония подробно информират и за реакцията на министерството на външните работи на Гърция.
„Опитът да се върне на сцената въпрос, който е решен окончателно и неотменимо, представлява предизвикателство за Гърция. Гърция напомня, че по-нататъшният напредък в двустранните ѝ отношения със Северна Македония и гладкото продължаване на европейския път на съседната страна предполагат пълно зачитане на Преспанския договор (от 2018 г.) и, естествено, въздържане от иредентистки изявления и претенции във вреда на съседни държави“, цитират медиите в Северна Македония позицията, публикувана на сайта на гръцкото министерство на външните работи.
/ВН/
news.modal.header
news.modal.text