site.btaЛятната ни ваканция е по-дълга в сравнение с други страни, а сезонните ни ваканции са по-къси, каза министър Красимир Вълчев


Поне три пъти отваряхме през последните 15 години темата за началото и за края на учебната година - това направи един път министър Сергей Игнатов, един път аз го направих като министър, и един път го направи министър Николай Денков. Нашата лятна ваканция е по-дълга в сравнение с другите страни средно, а сезонните ни ваканции са по-къси. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на актуален въпрос за ваканциите и за графика на учебното време в училище, както и дали лятната ваканция да не бъде намалена за сметка на тези през зимата и пролетта, който му беше зададен на днешното заседание на Комисията по образованието и науката в Народното събрание.
Той отбеляза, че "на практика нямаме междусрочна ваканция, има един ден пауза, на практика нямаме и есенна ваканция". Подходът с повече паузи, с повече сезонни ваканции и с по-къса лятна ваканция, много хора казват, че е по-добрият, като дава възможност на учениците периодично да почиват. "Но ние нямаме голяма маневреност и не можем да си позволим много да навлезем в лятото поради това, че нашите училищни сгради не са климатизирани. Те имат отоплителни, но нямат охладителни инсталации. Увеличихме учебното време в юни месец, с две седмици, това стана в четвърти, шести и седми клас, но не можем да навлезем в юли. През юли вече е много горещо, а миналата година през юни средните температури бяха с три градуса и половина по-високи, отколкото е било в предходните години. През миналата година юни по температури беше като юли и това го казват метеоролозите", обясни министър Вълчев.
Според него заради тези причини имаме ограничена маневреност в това отношение. "Три пъти мисля, че водихме дебата дали, ако се започне учебната година от 1 септември, но там е и 6 септември, ще ни се реши проблемът. Имаме традиционно по-дълга лятна ваканция и сме с относително повече официални празници, които беше гласувано да ги отпочиваме. Имаме дни, в които се провеждат изпити в училищата и не се учи", каза образователният министър за графика на учебното време.
"По мое мнение около 15 процента от учебните дни се губят, защото бяха увеличени дните, в които могат да отсъстват учениците по решение на родителите. Това е добре, когато родителите са отговорни, но имаме поне 25 процента деца с родители, които не са достатъчно отговорни към образованието на децата си. Ако едни родители използват тези дни, за да не чакат пред лекарските кабинети, то други - ги използват, за да отсъстват децата им извинено, или, за да ходят на туризъм, най-често", каза министър Красимир Вълчев.
По думите му "кметове злоупотребяват с даденото им основание в Закона за предучилищното и училищното образование да обявяват неучебни дни при извънредни обстоятелства и при празници на общините".
Трябва да преразгледаме и учебните дни, през които учениците ходят на пътувания. Губят се и два-три учебни дни, след избори, които през последните години имаше много често, каза министър Красимир Вълчев.
Той отговори и на актуални въпроси на народни представители, свързани със закриването на училища, с изучаването на религия и с приема във висшето образование.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text