site.btaПрисъствието на делегация на Северна Македония във Вашингтон във фокуса на медиите в страната
„Мицкоски на встъпването в длъжност на Тръмп: Единственият лидер от Балканите, който присъства, следеше го във ВИП ложа, множество срещи и промоция на Македония, „В спортна зала на партийно събитие – Мицкоски проследи на видео стена встъпването в длъжност във Вашингтон”, „Бил ли е Мицкоски на инаугурацията или не: наивни „фотографи“ във високата политика” са част от поляризираните заглавия в медиите в Северна Македония след вчерашния ден, в който президентът на САЩ Доналд Тръмп положи клетва и присъствието на делегация от Северна Македония във Вашингтон.
„Македонският премиер Християн Мицкоски е единственият лидер от Балканите, присъствал на встъпването в длъжност на президента на САЩ Доналд Тръмп. Той наблюдаваше откриването от ВИП ложа заедно с председателя на Републиканската партия на САЩ Майкъл Уотли и министъра на външните работи (на Северна Македония) Тимчо Муцунски. По време на посещението си в САЩ Мицкоски имаше множество срещи с високопоставени представители на американското общество и популяризира Македония по начин, по който никой политик не е рекламирал страната ни досега”, пише Курир.мк.
"Претърпя ли премиерът Християн Мицкоски PR провал във Вашингтон? И днес партията му излезе с твърдения, че той и правителството „работят усилено, за да осигурят напредък и бъдеще за гражданите“ и че престоят им в САЩ, на встъпването в длъжност на новия президент Доналд Тръмп, „е изключителен успех" - въпреки че това, което публиката видя, е да се снимат по улиците, да присъстват сами на някои странични балове и като единствено по-достоверно - присъствието на премиера на президентския парад в Capitol One, за да види сам какво е партиен митинг в САЩ. Още по-страшното е, че правителството всеки ден ни уверява, че Мицкоски е единственият лидер от Балканите и един от малкото в Европа, присъствали на откриването, без да се питат - защо? И което е още по-смешно, те твърдят, че са били на откриването, въпреки че то се предаваше на живо и цялата публика видя, че ги няма и са второстепенни играчи. С други думи, тези, които държат на себе си и на страната си и познават външната политика, не отиват на такова масово национално събитие, освен ако не са поканени лично от президента”, пише Независим.мк.
Според изданието от това, което присъства в информациите от Вашингтон, като съобщения на правителството и публикации във Фейсбук профилите на участниците в правителствената делегация във Вашингтон, „става ясно, че министър-председателят, министрите, председателят на парламента и други членове на делегацията (десет са само на снимки, а кой знае още колко са с тях) са на някакво учебно посещение в САЩ” и основно са общували с лобисти.
„Че се срещнаха с официални лица, с които вече се бяха срещнали в Скопие и отидоха до Вашингтон, за да се видят главно с Крис Павловски, а основната новина беше, че премиерът покани (журналиста) Тъкър Карлсън да дойде в Скопие. Че и Рамуш Харадинай се е срещал и с Ричард Гренел, а освен „единствения лидер на Балканите“ във Вашингтон е бил и лидерът на българската партия „Продължаваме промяната“ Кирил Петков, практически със същата покана и със същата и по-добра програма от тази на нашата делегация, а той дори вече не е на власт в България”, пише изданието.
"За съжаление, поради липсата на прозрачност на Мицкоски и неговия кабинет, които така и не излязоха с ясна и недвусмислена информация кой е поканил премиера на встъпването в длъжност на Тръмп, журналистите са оставени да „засичат“ обстоятелствата на присъствието му на събитията", пише Рацин.мк, анализирайки снимките от вчерашните събития във Вашингтон, които премиерът са Северна Македония публикува на своя Фейсбук профил.
Представители на политическите партии също са с полярни позиции. „Ако имаха покани от Тръмп, лидерите на (коалиционният партньор от албански партии на ВМРО-ДПМНЕ) ВЛЕН и Мицкоски щяха да ги носят като огърлици”, коментира по ТВ 21 председателят на опозиционната Алианс за албанците Зиядин Села.
По телевизия "Алфа", от своя страна, депутатът и член на Изпълнителния комитет на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски коментира, че присъствието на премиера Мицкоски във Вашингтон на церемонията по встъпването в длъжност (на Доналд Тръмп) е успех за македонската дипломация, сегашното политическо ръководство и държавата, съобщава,, от своя страна, сайтът Денешен.мк. Тезата на Милошоски е, че това посещение във Вашингтон разобличава някои от тезите на опозиционната ДСИ и "Европейския фронт", част от който е партията на Села, по отношение на позиционирането на коалицията по оста Русия - ЕС.
Не малка част от медиите в страната обаче публикуват без коментар съобщенията на правителствената пресслужба за посещението на правителствената делегация във Вашингтон, като според днешното „министър-председателят на Република Северна Македония Християн Мицкоски присъства на някои от събитията по встъпване в длъжност на новия президент на САЩ, които се състояха във Вашингтон”.
„Той се срещна и с председателя на Републиканската партия на САЩ Майкъл Уотли, с когото изгледаха приветственото слово на американския президент Доналд Тръмп. Престоят във Вашингтон беше използван и за множество срещи, на които се лобираше за македонските интереси”, пишат в съобщението на правителството в Скопие.
Според съобщението, на церемонията „Гласовете на свободата“, организирана от компаниите „Тръмп Медия“ и „Ръмбъл“, която се е провела след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, Мицкоски се е срещнал "с един от най-близките сътрудници на Тръмп и най-известният десен политически коментатор Дан Бонзино”.
„Разговор, в който говорихме за Македония, нашите предизвикателства, но и възможности. Нашите аргументи и позиции са ясни и нашето стратегическо партньорство със САЩ и администрацията на президента Тръмп е силно. В страната ние се борим за по-високи заплати, пенсии, нова инфраструктура, по-добро здравеопазване, по-конкурентоспособно образование, бързо развиваща се икономика и т.н., но също така се борим в Брюксел, Берлин, Париж, Лондон, Вашингтон и т.н. гласът ни става все по-силен", цитират в съобщението думите на Мицкоски след срещата.
Мицкоски е разговарял и с „Андрю Пейкоф, канадски бизнесмен от македонски произход, основател и президент на Niagara Bottling”.
„Инвестициите на Niagara Bottling в (Северна) Македония са добре дошли. Македонската диаспора е ключов елемент в системата, за да направим нашия глас и аргументи по-ясни и по-силни в света. Подновяваме, но и създаваме нови възможности и партньорства с всеки, който може да помогне на държавата“, написа във Фейсбук профила си Християн Мицкоски.
За криптопазара, бъдещето на крипто валутите и блокчейн технологията, Мицкоски е разговарял с Джеси Спиро, главен директор в „Тетер”, компания, която менажира дигитален капитал, а на фейсбук профила си премиерът на Северна Македония публикува снимки и с назначения през юли миналата година помощник държавен секретар на САЩ за Западните Балкани Александър Касаноф.
„По време на разговорите обсъдихме стратегически въпроси от съществено значение за (Северна) Македония, необходимата подкрепа от нашия дългогодишен стратегически партньор САЩ, както и актуалните предизвикателства пред страната ни и региона. Европейската перспектива на (Северна) Македония и нейната активно изразена роля в НАТО са ключови приоритети в стратегическата ни визия за бъдещето”, написа в профила си Мицкоски.
/ВС/
news.modal.header
news.modal.text