site.btaГръцкият върховен административен съд отмени разпоредби, позволяващи по-високо строителство
Гръцкият Държавен съвет, върховният административен съд на страната, отмени вчера като противоконституционни разпоредбите на т.нар. Нов регламент за строителството от 2012 г., с които се позволяваше увеличаване на интензивността на застрояването и на височината на сградите срещу по-екологично строителство и увеличаване на зелените пространства, съобщи телевизия Скай.
В мотивите на съда се казва, че макар и разпоредбите на новия регламент да изглеждат насочени към защита на природата, прилагането им ще доведе до сериозни изменения в градската среда заради увеличаването на височината на сградите.
В съобщението на председателя на съда Михалис Пикраменос се уточнява, че решението няма обратна сила, т.е. строежите, които са започнати по новия регламент, ще продължат по същия начин.
Регламентът даваше „бонус“ по отношение на коефициента на интензивност на застрояването и височината на строителството в замяна на по-екологични сгради и оформяне на зелени пространства.
Съдът отменя и разпоредбите, които изключваха при изчисляването на коефициента на интензивност на застрояването някои видове балкони и тераси, а същевременно признаваха басейните като част от озеленяването.
Телевизията коментира, че съдебното решение е тежък удар за хиляди строители и собственици на недвижими имоти, но и за гръцкото правителство, което разчиташе на новия регламент като средство за справяне с жилищната криза и поскъпването на недвижимите имоти.
Най-големите губещи от решението на административния съд са онези, които вече са внесли искания за разрешение за строеж по Новия регламент за строителството, но все още не са го получили. Те ще трябва да преработят проектите си в съответствие с указите, които регламентират строителството в различните райони.
Сумите, които тези частни лица или инвеститори вече са платили за архитектурни и технически проекти и за държавни такси, са между 15 хиляди и 60 хиляди евро.
Губят и онези, които са закупили терени с перспективата да строят с „бонуса“ по силата на регламента, защото сега ще трябва да се задоволят с по-малки разгънати застроени площи, а това ще намали стойността на инвестицията им.
Косвено губи и правителството, което ще бъде лишено от част от „арсенала“ си във „войната“ срещу жилищната криза, коментира телевизията. В резултат е вероятно предлагането на жилища да остане ограничено, а цените на недвижимите имоти да се запазят високи.
Очаква се решението на съда да бъде обнародвано през януари.
/СУ/
news.modal.header
news.modal.text