site.btaАА: Смъртоносните атаки с пейджъри в Ливан отразяват ескалацията в израелската стратегия, каза турският външен министър
Смъртоносните експлозии на пейджърr тази седмица в Ливан са част от по-широката регионална стратегия на Израел и представляват систематична ескалация на конфликта, предупреди днес турският външен министър Хакан Фидан, както предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.
Пред Анадолската агенция Фидан определи експлозиите, които убиха десетки и раниха над 3000 души, като част от конфликт, който продължава от около година.
Стратегията на Израел първоначално се съсредоточи към ивицата Газа, където от миналия октомври досега са убити над 41 000 души, а сега изглежда се пренасочва към Ливан, каза Фидан.
Той характеризира атаките от тази седмица като операции по възможност, термин, използван в разузнавателната литература, за да се опишат подобни целенасочени атаки.
Фидан, бивш ръководител на разузнавателната агенция на Турция, каза, че възможността на Израел да има достъп до технически и човешки разузнавателни данни за „Хизбула“ е допринесла за настоящата ситуация в Ливан, включително за атаките с пейджъри и за настоящия конфликт, който назрява по границата на Израел със северния му съсед.
Въпреки че Фидан признава, че подобни атаки не са нова концепция, той подчерта, че големият им мащаб и въздействието върху хиляди хора ги правят значими.
Той също така спомена, че е предал най-добрите си пожелания на ливанския премиер и е предложил медицинската подкрепа на Турция за хората, осакатени или ранени при атаките, много от които са в критично състояние.
Фидан също изрази загриженост относно ескалацията на израелските операции, като каза, че те са все по-провокативни и оставят групи като „Хизбула“ и участници като Иран с малък избор, освен да отговорят.
Той също така подчерта усилията на Турция да повиши осведомеността си за киберсигурността и евентуалното създаване на нова агенция за киберсигурност, стъпки, които може да са особено разумни след атаките тази седмица чрез безжични устройства, които бяха задействани дистанционно, без нито един изстрел.
По въпроса за Палестина Фидан осъди продължаващото клане и „геноцид“ в Газа и подчерта необходимостта никога повече да не се позволи подобно нещо чрез усилията за решение с две държави.
Позовавайки се на предишни резолюции на ООН, признаващи Палестина, Фидан подчерта нарастващата осведоменост и подкрепа на международната общност за палестинската държавност, въпреки продължаващите предизвикателства, породени от продължаващата окупация на Израел, която подкопава перспективите за решение с две държави.
Подновен фокус върху решение с 2 състояния
Фидан припомни дейността на контактната група, сформирана от Организацията за ислямско сътрудничество (OIC) и страните от Арабската лига, като отбеляза, че обществеността е била осведомявана понякога за тези дейности.
„Тя изигра огромна роля за връщането на забравената дефиниция и измерения на палестинския въпрос и за повторното приоритизиране на подхода към палестинския въпрос“, каза Фидан, споменавайки, че се полагат усилия както за предотвратяване на тази ситуация, така и за работа към решение с две държави, за да се гарантира, че палестинският въпрос няма да се повтори.
Фидан припомни, че има резолюция, която признава Палестина за държава, приета от над 150 държави.
„Сега е налице резолюция на Общото събрание, в която 124 членове са одобрили решение на Международния съд, че Израел трябва да се оттегли от окупираните територии в рамките на една година“, каза Фидан.
Той призна, че макар палестинската държава да е била забравена, подновеният фокус върху решението за две държави е положителен.
„В този момент има значително осъзнаване в международната общност. Международната общност сега приема и стои зад факта, че ако на Израел е дадена държава, на палестинците също трябва да бъде дадена такава. Точно както израелците се стремят към суверенитет и сигурност, палестинците също трябва да се стремят към суверенитет и сигурност.
„Никой не приема или толерира ситуация, в която едната страна се стреми към суверенитет и сигурност, а другата страна остава потисната и поробена. Важно е обаче непрекъснато и силно да се подчертава и да се води борба по този въпрос", добави Фидан.
Той отбеляза, че въпросът е легитимен и добави: „От друга страна, проектът на Нетаняху за пълно завземане на палестинските територии, започнал в началото на ХХ век с подкрепата на Запада, също продължава.“
Съществува реален риск от по-голяма война
Повтаряйки, че клането и геноцидът продължават, Фидан подчерта, че заплахите срещу Ливан продължават и с въвличането на Иран съществува реален риск от по-голяма война.
Той посочи, че тези рискове са налице и че се полагат непрекъснати усилия за тяхното смекчаване и приоритизиране на решенията.
Фидан спомена, че има потенциал за ескалация на риска от регионална война до почти глобален конфликт. За неотдавнашното си посещение в Йордания той отбеляза, че страната е достигнала ниво на военна тревога поради събитията на Западния бряг.
„Тъй като Израел вече няма да стои тихо, йорданците сега комуникират със съюзниците си и с международните си партньори. Това е тревожно. Като гледаме Ливан, винаги има риск от война, която може да обхване целия регион, включително Египет, и Нетаняху е решен или да спре, или да развие тази ситуация“, каза турският външен министър.
„Ние сме само на едно вето от палестинската държавност“
Фидан отбеляза, че в момента международната общност е само на едно вето от признаването на палестинската държава. Той посочи, че близо 200 страни по света признават Палестина и пречката, която остава, е възражението на членовете на Съвета за сигурност на ООН. Фидан спомена, че правните и международни дефиниции относно държавността на Палестина са почти приключени, с изключение на Съвета за сигурност.
Той подчерта, че истинският проблем не е липсата на признание, а по-скоро продължаващият геноцид и окупация на Израел, което пречи на Палестина да управлява собствения си суверенитет и ръководни органи. Фидан критикува Израел, че се опитва да наложи де факто ситуация, за да подкопае решението за две държави, особено под ръководството на Нетаняху.
Действията на Израел излагат бъдещето му на риск
Фидан отбеляза, че докато Израел продължава атаките си с подкрепата на САЩ и западните страни, трябва да има воля и сила тези действия да бъдат спрени.
„Международната система трябва да се обедини и да спре това, преди да е станало твърде късно. Като алтернатива в Израел трябва да се появят рационални гласове, за да спрат тази лудост. Защо? Защото тази лудост вреди не само на палестинците, но застрашава и бъдещето на Израел и неговия народ“, каза той.
„Това ще ви впримчи в цикъл на несигурност за десетилетия или дори векове. Рационалните израелци виждат това, но преобладаващото фанатично мислене е изцяло фокусирано върху унищожението и прилага политика, предназначена за пълно унищожение“, добави той.
Фидан разкритикува западната гледна точка към Израел, която е безкритично подкрепяща и не включва алтернативи. Той подчерта, че този въпрос сега се поставя под съмнение в световен мащаб, не само от мюсюлманските общности.
Фокусът се измества от просто търсене на справедливост за Палестина към оспорване на по-широкия разказ за потисничеството и експлоатацията, поддържани от международната система. Той предупреди, че ако тези несправедливи политики и наративи не бъдат разгледани, техните негативни последици ще станат очевидни под различни форми.
(Това е новина от деня в Турция, избрана от Анадолската агенция (АА) за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Турция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
/ЕЩ/
news.modal.header
news.modal.text