site.btaЗа събора в Лион седем групи готвим спектакъл „Завръщане към корена”, каза пред БТА Лютвие Генчева, ръководител на група „Хоро“ във Фрайбург


Танцова група „Хоро“ във Фрайбург, Германия, ще участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който тази година е под надслов „Събрали ми се, събрали“ и ще се състои на 6, 7 и 8 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция.
В интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА Лютвие Генчева, ръководител на група „Хоро“ във Фрайбург, разказа повече за историята на фолклорната формация, както и за това как групата ще се представи в Лион.
Първото участие на танцова група „Хоро“ – Фрайбург в пътуващия събор е по време на осмото му издание, състояло се в Прага през 2023 година. Тогава групата представя танц „Розобер“, хореографията на който е поставена от Мирослав Димитров – хореограф и художествен ръководител на Ансамбъл „Пирин”.
Тази година на сцената на „На мегдана на другата България“ ще се качим с нещо по-различно, а именно със спектакъл под надслов „Завръщане към корена”, който правим седем групи, всяка от които се намира на различна точка в Европа, разказа Генчева.
По думите ѝ групите, които подготвят спектакъла, са седем, защото толкова са и фолклорните области на България. Обединява ги темата на събора – „Събрали ми се, събрали“.
„Събрахме се приятелски групи на ръководители, които са се запознали по време на събора „На мегдана на другата България“ или по време на годишните срещи на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина. За прецедент може да се счита фактът, че всяка група твори сама там, където е, и на сцена ще се качим 120 души на финала“, посочи Лютвие Генчева.
Тя разказа, че в спектакъла всяка група ще представи една фолклорна област от България, а танците на всички седем групи ще бъдат свързани в приказка.
На сцената ще се качат „Канатица“ (Страсбург, Франция), „Сборна дружина“ (Лондон, Англия), „На мегдана“ (Гандия, Испания), „Галени моми и момци с китка“ (Есен/Гелзенкирхен, Германия), Танцов състав „България“ (Палма де Майорка), „Хоро“ (Фрайбург, Германия), „Нестинари“ (Берлин, Германия).
„Подготовката кипи усилено, миналата седмица се събирахме във Фрайбург ръководителите на три от групите: Даниела Георгиева – ръководител на „Сборна дружина“ в Лондон, аз, като ръководител на „Хоро“ във Фрайбург, и Радослав Йорданов – ръководител на „Нестинари“ в Берлин, за да сглобим финала“, добави Генчева.
По думите ѝ главен консултант на проекта е хореографът Георги Колев от Варна. В спектакъла има както негови хореографии, така и такива на Мирослав Димитров и на Радослав Йорданов.
Лютвие Генчева посочи и че са в непрекъсната кореспонденция с творци в България, които им дават съвети и ги напътстват как е правилно да направят всичко.
„Ще споделя имената на Румен и Жулиета Иванови - хореографи от Разград към Танцово студио „Калина Рада“, с които се случва да говоря до среднощ, за да изчистя в главата си някой детайл! Не бива да забравя да спомена хореографа Ангел Низамски, с който дори не съм се срещала и който ми дава идеи като един от големите познавачи на български носии и колекционер - кои са най-правилните комбинации на одежди за солистите, например. Не искам да пропусна и един много важен човек - гласа на спектакъла Силвия Лулчева. Без нея това, което правим, нямаше как да звучи по този начин. И най-хубавото е, че всичко е взаимопомощ, любов и енергия и до момента никой не е получил хонорар за това, което прави“, сподели Генчева.
„Събрали сме се, събрали“ и сме готови да повдигаме планини заедно и това, което ни свързва, е коренът, онзи, който винаги ни връща там, откъдето сме тръгнали“, допълни тя.
За БТА Лютвие Генчева разказа и историята на танцова група „Хоро“, която е създадена през 2019 година под името „Хоротека“ – Фрайбург.
Всичко започва от танцов семинар за немска група, която танцува балкански хора. Той е организиран през октомври 2019 година от хореографката от Варна Ирена Станева. На него присъстват Лютвие Генчева и още няколко българки.
„На този семинар видяхме как танцуват и подвикват немските баби на нашите български народни хора и бидейки пет българки - в почивката си говорихме и си казахме защо да не направим и ние група и да се събираме, и да танцуваме за удоволствие. Едно от момичетата - Дима Кюртидис, прие идеята ми присърце и двете с нея започнахме да търсим зала, като си представяхме да се събираме по пет до десет души и да си танцуваме. Намирайки зала, обявихме събитието във Фейсбук, и за наша огромна изненада на 10 ноември 2019 година дадохме началото на нашата „Хоротека“ (нарекохме я така, защото в нея ще танцуваме хора)“, сподели Генчева.
По думите ѝ на първата репетиция идват 75 души, някои от тях носещи баници, питки, кексове, и е станал истински български мегдан, а предвидената зала, която е била за десет души, едва ги е побрала.
„Веднага след това намерихме нова по-голяма зала и до 8 март 2020 г. се събирахме всяка неделя по 80 души и се бяхме разделили на две групи - начинаещи и напреднали. Имаше бебета в колички, които се поклащаха в ритъма на танца, имаше деца и възрастни хора, като най-младият ни участник беше на седем месеца и най-възрастният - на 78 години“, добави Генчева.
Тя разказа, че в залата са дошли и две германки, които и до днес продължават да танцуват с тях.
„В групата се появиха хора, които са танцували самодейно в България дълги години и имаха репертоар, който споделяха доброволчески с всички, които искаха да го научат. Така, както някога е било по мегданите. Стоян и Теодора Стоянови от Добрич показваха хора от Добруджанска фолклорна област, Ангел Георгиев показваше хора от Шопска хореографска област, Катя Христова и Николай Тенев бяха силни в Тракийска хореографска област, аз самата знаех хора от Северняшка фолклорна област и така успяхме да покрием почти всички райони, и да танцуваме от душа всяка неделя. Инициативата започна с идеята да се прави благотворително и хората, които имаха желание да са част от това начинание, трябваше да са съгласни да работят без възнаграждение“, посочи още ръководителката на „Хоро“ във Фрайбург.
Към днешна дата се събираме всяка неделя около 25-30 души и танцуваме по два часа хора и хореографии, като често се случва тези два часа да станат четири. Димитринка Русева и Габриела Генчева са репетитори и показват нови хора на всички, а Габриела е само на 16 години, като танцува откакто е създадена групата ни, допълни Лютвие Генчева.
Между април и юни БТА ще представи участниците в десетия пътуващ събор „На мегдана на другата България“. Събитието се организира от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион, която организира както първото издание през 2015 година, така и настоящото. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Бенидорм, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text