site.btaНационална мрежа за децата: Какво беше постигнато в политиките за децата и семействата у нас през 2024
Въпреки обездвижената от политическата криза държава, от Национална мрежа за децата (НМД) отчитат успехи в няколко важни каузи в грижата за децата у нас. „Малкото, но все пак положителни промени, бяха постигнати не толкова с помощта на държавата, а благодарение на настоятелната работа на гражданския сектор и то в условия, в които той беше под постоянни опити да бъде задушен от политически партии у нас“, коментира резултатите за годината Георги Богданов, изпълнителен директор на НМД.
От Мрежата изпращат годината с удовлетворение от издействаните положителни промени в няколко политики, касаещи благоденствието на децата и семействата у нас. Ето кои са те.
В началото на годината Народното събрание прие с пълно мнозинство решение за ускорено изграждане на Националната детска болница, а МЗ създаде постоянно координационно звено, отговорно за оперативната работа по проекта. По-късно през годината членове на Обществения съвет бяха привиквани за обяснения в ДАНС по жалбите, подадени от “Търговска лига – Глобален аптечен център” АД заради отмененото решение за изграждане на болницата “Мама и аз”. Позиция срещу подобни действия беше изготвена от НМД и Инициативния комитет за създаване на болницата. Тя беше подписана през лятото от над 100 организации и активисти.
След като в края на 2023 г. НМД издейства от НЗОК реимбурсирането на медицинските храни за деца и възрастни с различни медицински състояния и заболявания, от пролетта на 2024 г. започна безплатното отпускане на храните. Въпреки това, стотици деца и възрастни с белтъчно-калорийно недохранване бяха лишени от достъп до животоспасяваща грижа, тъй като Касата публикува указания с дискриминативни условия за отпускането им. Мрежата за правна помощ на НМД и в момента води дело пред Върховния административен съд, с което атакува дискриминативните текстове.
Официално бяха приети 15-те дни отсъствие с бележка от родител, вместо с медицинска бележка, при леко неразположение на детето. Промяната беше инициирана от НМД с Отворено писмо до МЗ, МОН и комисии в Народното събрание. Промяната облекчи семействата и намали административната тежест към директорите.
Крачка напред от годината е и фактът, че след 3 години редакции и пренаписване, Националната здравна стратегия до 2030 г. стана факт. През следващите 7 години страната ни трябва да намали дела на ражданията чрез цезарово сечение до 30%. Делът на бебетата, които на 4-месечна възраст се хранят с майчина кърма, трябва да нарасне до 40%. Зависимостта от хазарт и проблемното екранно поведение вече са сред рисковете за здравето на младежите и България се е ангажирала да разработи мерки. Основен принос за допълненията има активната работа на НМД по проекта на НЗС 2030 в целия период на разработване на стратегията.
В областта на правната защита на най-малките, от НМД отчитат подкрепа в рекордните над 70 казуса, оказани от Мрежата за правна помощ на НМД. Подкрепени са организации и граждани с юридическа помощ, благодарение на доброволното съдействие на 35 адвокати и правозащитници. Сред знаковите дела е това срещу британския „пастор“ Даниел Хъл, обвинен в системно блудство с 14 момчета в квартал “Надежда” в Сливен.
В приемната грижа бяха изпратени две становища, касаещи Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях – едната от името на НМД, а другата съвместно с Коалиция Детство 2025. Голяма част от предложенията бяха приети. В края на годината към КЕС бяха изпратени и коментари по отношение на Методиката за оценка на кандидатите за приемно семейство.
Бяха положени сериозни усилия България да направи крачка напред към изграждането на единна база данни за насилието над деца. НМД организира усилията на 9 институции и организации, ангажирани пряко с проблема. Основните хора, които се сблъскват с първичната информация за насилие над деца са експертите от социално подпомагане, полицаи, лекари. Сигналите към тях и информацията за дейностите им обаче се събират в отделни регистри, а липсата на единна система възпрепятства базирани на данни решения за превенция и адекватна реакция. Очаква се 2024 г. да бъде с най-голям брой издадени заповеди за защита досега и с най-много сигнали. Обезпокоителни са нарастващата агресия, все по-грубите форми, повторните повиквания, като 40% от сигналите включват и изпратена линейка. Единна информационна система за насилието над деца към ДАЗД трябва да бъде изготвена до средата на 2027 г.
В защита на онлайн безопасността на децата беше стартирана инициативата “Дигитални деца”. Тя се изпълнява от обновения консорциум зад Националния център за безопасен интернет, част от който са НМД, БАСП и Асоциация „Родители“. Прави се оценка на законодателството и препоръки за политики, с които да се гарантира по-добрата сигурност на децата в онлайн пространството и ефективна борба срещу сексуалните посегателства над деца онлайн. Стряскаща е статистиката, че 1 от всеки 7 деца у нас съобщава, че е било жертва на онлайн тормоз и преследване в социалните мрежи.
Огромен успех са приетите изменения в Закона за гражданската регистрация. Новите текстове променят живота на 120 000 български граждани над 14-годишна възраст без лични карти. Приетите изменения ще гарантират документи за самоличност на хиляди деца, младежи и родители, нуждаещи се от подкрепа, които бяха години наред в задънена улица заради невъзможността да имат лична карта само заради това, че са в бедност и нямат имот с адрес.
През годината заедно с дарители и компании НМД успя да окаже помощ и на конкретни деца в нужда. През лятото бяха събрани средства за деца с опожарен дом от село Воден. Бяха дарени над 10 000 броя хигиенни материали в полза на нуждаещи се деца и семейства, както и в кризисни центрове, за домове за деца и центрове за обществена подкрепа. Изпълнени бяха и рекорден брой детски желания в петото издание на “Направи магия. Подари книга на дете!”. Над 4200 деца от цялата страна получиха мечтаната от тях книга за Коледа!
„Често не осъзнаваме, че някаква позитивна промяна за обществото или услуга, която ползваме за нас или децата ни, е всъщност усилие на хора от детските организации. Това важи за услуги в подкрепа към деца и възрастни в нужда, за правозащитни инициативи или инициативи за промени в закони и регулации. Иска ми се през 2025 г. неправителственият сектор да получи повече подкрепа от всички нас срещу опитите гражданският глас в качеството му на коректив на държавата да бъде задушен“, коментира Георги Богданов от НМД и даде за пример като мотивиращ фактор държавното отличие към 35 граждански активисти. През ноември те получиха грамоти от премиера Димитър Главчев за принос към благосъстоянието на децата и семействата. Голяма част от отличените експерти са от организации членове на НМД от цялата страна. Държавно признание за застъпническата си дейност получи и Националоноа мрежа за децата.
/ВМ/
news.modal.header
news.modal.text