site.btaАсоциацията за инсулт и афазия (АИА) представя резултати от изследване за потребностите на преживелите инсулт и диагностицираните с афазия
На 13 ноември 2024 г., Асоциацията за инсулт и афазия (АИА) ще представи резултати от своето изследване, което за първи път очертава реално потребностите на преживелите инсулт и диагностицираните с афазия в България. Презентацията ще се състои в залата на Ентракт 127, намираща се на ул. Г. С. Раковски 127 в София.
Междинните резултати от изследването, представени месец по-рано, разкриха сложни и многопластови социални казуси, свързани с липсата на адекватна подкрепа за дългосрочните нужди на преживелите инсулт. Въпреки че тези хора могат да живеят няколко десетилетия след инцидента, те често се сблъскват с недостатъчна помощ и ресурси за възстановяване и реинтеграция.
Изследването обхвана над 600 анкетирани лица от 13 области в страната, включително София-град, които след валидиране формираха валидна емпирична база от 525 валидни анкетни карти.
С някои малки изключения, окончателните данни потвърждават и разширяват получените междинни резултати. Един от най-ярките резултати е свързан с липсата на информираност, експертна оценка и достъп до лечение за страдащите от афазия след инсулт. Резултат, ярко изразен в София и потвърден от референтните данни получени за страната.
В резултат от проекта, Асоциацията за инсулт и афазия ще представи създаден механизъм за оценка на непосрещнатите потребности на целевата група, който може да се репликира в страната от общините, като мярка за създаване на достъпно лечение на засегнатите от афазия в по-голяма част от територията на страната.
В тази връзка, Асоциацията за инсулт и афазия (АИА) подчертава необходимостта от създаване на специализирани афазиологични кабинети в зони с висока концентрация на потребности, за да се осигури по-добра подкрепа и рехабилитация на засегнатите. Възможност за това се открива, като се използват базите на общинските ДКЦ, а финансирането се изгради по общинска програма. Това ще подобри ситуацията на страдащите, за които не е предвидено лечение в обхвата на клиничните пътеки, финансирани от НЗОК.
/МТК/
news.modal.header
news.modal.text