site.btaБългарската православна църковна община „Св. св. Кирил и Методий“ в Хамбург обяви предстоящите празнични богослужения
Българската православна църковна община „Св. св. Кирил и Методий“ в германския град Хамбург представи за рубриката „БГ Свят“ на БТА предстоящите празнични богослужения.
На 24 декември от 16:00 часа местно време ще бъде отслужено празничното богослужение за Бъдни вечер.
„Желаещите малки и големи да се включат с четене по време на Празничната утреня, Царските часове и Празничната вечерня на този ден, могат да се обърнат към отец Яков“, посочват от църковната община.
Денят на 25 декември, сряда, ще започне в храма от 08:30 часа с Празнична утреня, а от 10:00 часа отново камбанен звън ще предизвести началото на Божествената света литургия за светлия празник Рождество Христово, добавят от църковната община „Св. св. Кирил и Методий“.
На 6 януари празничното богослужение за Богоявление ще започне в 08:30 часа с утреня, а от 10:00 часа ще бъде отслужена Божествена света литургия.
„Скъпи родители, припомняме Ви, че всички православни християнчета до седемгодишна възраст могат да пристъпят към Светото Причастие без предварителна подготовка. Светото Причастие, което се приподава на вярващите в края на всяка една Света литургия, е най-ценният Подарък за празника, който Сам Бог е приготвил за Своите деца в храма Господен“, споделят от църковната община.
От Българската православна църковна община „Св. св. Кирил и Методий“ в град Хамбург разказват повече за предстоящите празници през месец декември:
„Здравейте малки и големи приятели на Господа Иисуса Христа – Синa на Всевишния Бог! Често в нашия живот сме ставали свидетели на това, че през декември се случват чудеса. Наближава коледният ден, събираме се с любим за нас човек, за да отпразнуваме празника и да разменим един с друг подаръчета в знак на внимание и любов. Изпитваме радост!
Този месец църквата припомня за една дългоочаквана среща между Бога и човека, състояла се преди 2024 години на земята, каквото е чудото на Божественото въплъщение. Този, Който се роди преди време от Отца без намесата на жена, се ражда във времето от майка без намесата на баща. Бог се снизява доброволно да стане човек, за да издигне човека в божествено достойнство по благодат. Човекът осиновява Бога във времето, a Бог осиновява човека във вечността. Рождеството по плът на Сина Божий до такава степен е оставило трайна следа в историята на човечеството, че то се превръща дори в ориентир за едно ново летоброене – след Христа. Основоположникът на тези научни изчисления за летоброенето е монах Дионисий Малки, роден според някои хипотези в Дуросторум, днешна Силистра.
„Христос е животът, Той е светлината, истинската Светлина: прави така, че човек да живее в радост, да се извисява, да вижда всичко, да вижда всички, да го боли за всички, да иска всички да са с него и заедно всички – с Христос“, проповядва св. Порфирий Кавсокаливит, когото църквата чества в началото на месеца.
Наред с него църковният календар ни припомня за живота на мнозина други личности, като св. вмчца Варвара, преп. Йоан Дамаскин, преп. Сава Освещени, св. Николай архиеп. Мирликийски Чудотворец, св. Анна, св. Спиридон еп. Тримитунтски Чудотворец, св. свщмчк. Игнатий Богоносец, преп. Наум Охридски, св. първомъченик и архидякон Стефан и редица други. Всеки един от тези обичащи Бога човеци се е запечатал в паметта на православната църква като пример на подражание, водещ към изначалната Радост. Така например, надарен с изобилни духовни дарове, св. Николай Чудотворец станал известен и търсен като ходатаец пред Бога – хранител на гладни, кормчия в бурно море, лекуващ заразените, бърз помощник на всички, които зоват за помощ. Той оставя личен пример за това, каква да бъде милостинята ни – тайна и навременна, без да оценяваме този, на когото даваме“.
В сайта на Българската православна църковна община „Св. св. Кирил и Методий“ в град Хамбург е представена следната информация за нея:
„Българската православна църковна община „Св. св. Кирил и Методий“ в град Хамбург (Die Bulgarische orthodoxe Kirchengemeinde "Die Heiligen Kyrill und Methodius"-Hamburg e.V.) принадлежи към Западно- и Средноевропейска епархия на Българската православна църква. Предстоятел на епархията с главно седалище в Берлин е митрополит Антоний.
На 11 май 2019 г. в хамбургския квартал Айлбек Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний отслужи тържествена архиерейска Света литургия и откри новата Българска църква в сградата на красивата Великденска църква. Това беше благословено събитие, плод на дългогодишна усилена работа на отец Кръстин Апостолов и църковното настоятелство на енорията, както и на множество доброволци, дарили труд, мисъл и средства. От основаването си през 2007 г. до пролетта на 2019 г. Българската православна църковна община „Св. св. Кирил и Методий“ в Хамбург беше „на гости“ в различни храмове, собственост на протестантската църква в града. Първите няколко години енорията празнуваше богослужения в Бугенхагенкирхе в Бармбек.
След това за няколко месеца беше приютена в църковна сграда на Рьонтгенщрасе, докато се премести в параклиса на гробището Дийбстайх. През месец ноември 2018 г. църковната община пое дългосрочно грижата за сградата на Остеркирхе в Айлбек. Благодарение на незаменимата подкрепа на проф. Герд-Винанд Имайер (почетен консул на България в Северна Германия) и г-жа Астрид Клайст (Пробст на Евангелска църква в Хамбург) българската община прие ключовете за новия си дом от пасторката Юта Юнгникел, чиято община ползваше сградата дотогава“.
/ЙК/
news.modal.header
news.modal.text