site.btaИзложба с българска живопис и творчески работилници се организират в Токийския музей на изкуствата „Фуджи“ през ноември и декември
Изложба, представяща българска живопис, е експонирана в Токийския музей на изкуствата „Фуджи“ и ще може да бъде разгледана от посетителите до 22 декември 2024 г. Това анонсират от екипа на Посолството на България в Япония чрез публикация във Фейсбук.
Експозицията бе официално открита на 15 октомври от посланик Мариета Арабаджиева по време на пресконференция в резиденцията на българския посланик в Токио, представяща изложбата пред специализирани в сферата на изкуството медии, инфлуенсъри и представители на музеи и галерии.
На 2 ноември 2024 г. посланик Арабаджиева посети и разгледа подредената изложба в Токийския музей на изкуствата „Фуджи“. В същия ден в музея бе организирана и лекция на тема „Българската култура и изкуство“, която бе водена от Петър Николаев, първи секретар на Посолството.
От споделената информация научаваме още, че на 7 ноември се е състояла работилница за бродиране на български шевици, водена от Ирен Ямами, а на 7 декември ще бъдат организирани още две работилници на тема „Мартеници“ и „Кирилица“.
Българската изложба е част от проект на музея за експозиции, организирани в партньорства с посолства на други държави „Пътеки към културното общуване със света“. България е третата страна, която участва в този международен проект на музея.
„Представени са 30 картини от художествения фонд на Посолството на България в Токио, основно от края на 20-ти и началото на 21-ви век, на утвърдени български творци като Добри Добрев, Кеазим Исинов, Хинко Хинков, Мая Дочева, Димитър Киров, Павел Митков и др. Част от творбите са от частната колекция на японския бизнесмен и приятел на България г-н Хироши Харада. През 2023 г. 61 от картините бяха дарени на Министерство на външните работи на България от наследниците на Харада и биват излагани публично за първи път“, отбелязват от дипломатическата ни мисия и допълват, че в изложбата са представени и български православни икони, изработени с различни техники.
В рамките на периода на изложбата ресторант „Сена“ към музея предлага и специално меню, наречено „Следобеден чай“, част от което са баница и сладкиши, приготвени по български рецепти, разработени съвместно с Посолството, а в магазина към музея се продават традиционни български продукти и сувенири.
/ИКВ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text