site.btaБългарка откри частна детска кухня в Австрия
Българката Ванина Нинова-Грабеж откри частна детска кухня в Линц, пише здравният сайт на българите в Австрия Sanus et Salvus.
„Идеята се роди след като прекарах 3 месеца в България и имах възможността да ползвам държавната детска кухня“, разказа тя пред изданието.
„След като се прибрах в Австрия, беше ми трудно да свикна отново да готвя сама, особено когато трябваше едновременно с това да посещавам лекции в университета“, добави Грабеж.
Това я мотивира да създаде Babylicious dishes. „Така знам, че предлагаме на децата разнообразно меню всеки ден, приготвено от качествени продукти и био зеленчуци и плодове, а родителите могат да отделят повече време на децата си, без да се налага да прекарват часове в готвене и пазаруване“, обяснява основателката на кухнята.
Babylicious dishes предлага меню за две възрастови групи: първа група: 8-12 месеца и втора група: 12-36 месеца. Менютата са съобразени със сезонните плодове и зеленчуци.
Храната се готви всяка сутрин и се издава веднага след приготвянето ѝ. Поръчките се осъществяват само през уебсайта на кухнята, като за получаването на храната се купува стартов пакет от термочанта и 3 стъклени бурканчета, с които родителите всеки ден получат храната. Локацията за получаване на храната е в центъра на Линц, на пешеходна улица, която е лесно достъпна с градския транспорт.
Менюто е съобразено с препоръките на Световната здравна организация (СЗО), то включва както млечни, така и месни продукти.
„Ако мога да сравня детската кухня в България и нашата, то бих казала, че със сигурност се вижда разликата в кулинарната култура и националните традиции в използването на различни зеленчуци, като например червеното цвекло, което не е толкова популярно в българската кухня“, коментира Ванина Нинова-Грабеж.
„Естествено в нашето меню се включват главно ястия от австрийската кухня, но без да се хваля, мога да кажа, че храната, която предлагаме, е изключително богата на вкус и аромат“, добавя тя.
Следващата ѝ цел е да отвори детски кухни във Виена и Грац, както и в други европейски страни.
„Детската ни кухня е един от малкото начини родителите да осигурят освен пълноценно и богато хранене на децата си, време за тях и тяхното порастване, а времето е безценно“, казва в заключение Грабеж.
/АГ /
news.modal.header
news.modal.text