site.btaМедиен експеримент в Румъния: Фиктивен кандидат за несъществуващи избори събра за часове над 1 милион гледания в ТикТок
Журналисти от румънското издание "Рекордер" направиха експеримент заедно с ИТ специалисти, чрез който показаха уязвимите места в сигурността на мрежата ТикТок, съобщава новинарският сайт Хотнюз.
Те създадоха фиктивен профил на политик, чийто единствен клип е събрал над 1 милион гледания за по-малко от два часа.
Изданието посочва, че Леви Елекес, румънски предприемач от ИТ сектора, е показал на журналистите колко лесно могат да бъдат манипулирани алгоритмите на ТикТок от лица, които искат да рекламират политическа фигура. Всеки със средни познания по програмиране може да измами платформата, използвайки само няколко реда код и указания, открити в интернет, посочва изданието.
"Рекордер" е направил кратко видео с актьор, който се представя като кандидат за поста министър-председател на Румъния – длъжност, за която не се провеждат избори, и обещава на онези, които гласуват за него, по два килограма злато.
"Драги румънци, името ми е Василе Йон, вашият бъдещ премиер! Ето няколко от моите предложения. Първото и най-важно: злато за всички! От моя страна като министър-председател всеки румънец ще получи два килограма злато от държавния резерв. Резервите на всяка държава са много големи. Ние не знаем това, то е държавна тайна", казва "кандидатът" във видеото.
Клипът е качен в новосъздаден профил в ТикТок, а след няколко реални гледания програмистът започва процес на популяризиране. За целта той създава 5000 фалшиви профила, които създават трафик в мрежата на ТикТок. След като профилът преминава прага от 1 милион гледания, приложението вече започва да предлага търсения с името на фиктивния кандидат.
"Направихме тест за няколко часа, не сме имали бюджет, не сме имали много устройства. Представете си какво се случва, ако имахме реален кандидат, който е много умел в манипулацията, ако имахме инфлуенсъри, които да подкрепят съответните хаштагове. Умножете този потенциал по един милион", обяснява Леви Елекес.
Той казва, че след експеримента е изтрил съответния профил, а изданието "Рекордер" се е опитало да се свърже с представителите на ТикТок, които обаче не са отговорили на медията до публикуването на статията.
Същевременно Хотнюз съобщава, че Калин Джорджеску, независимият крайнодесен кандидат, който изненадващо спечели първия кръг на вече анулираните президентски избори в Румъния, разчитайки на предизборна кампания, базирана основно в ТикТок, в неделя си е направил нов профил в мрежата, след като компанията е взела мерки срещу дезинформацията. Изданието отбелязва, че само за един ден той е успял да събере 4,5 милиона гледания.
Разследване на сайта Снуп разкрива как се случва това. "Той се отказа от стария си профил, след като ТикТок беше запитан от Европейската комисия какви мерки взема за борбата с дезинформацията", посочва за сайта Андрей Буше, специалист по дигитален маркетинг и киберсигурност. По думите на Джорджеску става дума за "форма на цензура, която е намалила гледаемостта".
Буше посочва, че новият профил на бившия кандидат за президент е събрал около 4,5 милиона гледания за едно денонощие, използвайки фалшиви профили, които не публикуват свои видеа, а само препубликуват клиповете на Джорджеску. По думите му една мрежа от ботове предизвиква "подземното течение" на популяризацията, а после мястото им се заема от реални хора. Видеоклип, който е станал "вирусен", привлича интереса на реалната публика, обяснява специалистът.
/МИД/
news.modal.header
news.modal.text