site.btaПразникът Никулден беше отбелязан с обредни действия в село Виноградное, Украйна
Декемврийският народен празник Никулден беше отбелязан с обредни действия в село Виноградное, част от Кубейската община в Украйна. Тържеството беше организирано от Областния център за българска култура в град Болград, ръководен от Галина Иванова, и Виноградненския дом на културата с директор Сергей Станев.
„С Българския културен център в град Болград имаме дългогодишно и плодотворно сътрудничество. Участваме заедно в различни празнични събития и се надявам това партньорство да продължи, за да съхраним традициите си“, заяви специално за рубриката „БГ Свят“ на БТА директорът на Дома на културата в селото.
„Никулден се празнува от имениците и техните близки, моряците, рибарите, кираджиите (бел.ред. - човек, който в миналото е превозвал товари или хора със своя каруца), ловците, воденичарите, банкерите, търговците и момите за женене. Това е празник, който свързва епохи и поколения, дарява сили, надежда и вяра“, споделиха от Центъра за българската култура във Фейсбук страницата си, разказвайки за особеностите на традицията.
В село Виноградное беше изпълнен обредът „Никулден“ – с поливане на именика, даряване на кърпа, окичване с корона от елхови клончета и издигане на обредния кравай над главата на Николай като символ за привличане на високи посеви през годината. Организаторите отбелязаха, че печеният шаран, приготвен от домакините, е бил главният специалитет на деня.
Народният фолклорно-етнографски хор „Буджак“ поздрави присъстващите с традиционни български песни, които се изпълняват на Никулден. Поздравления получиха имениците: Николай Йордек от Болград, Николай Стоянов, Николай Георгиев, Николай Димитров, Николай Демиров – жители на село Виноградное, както и Николай Арабаджи, секретар и временно изпълняващ длъжността председател на Кубейския селски съвет.
„Благодарим на всички домакини за сърцатото посрещане на гостите, както и на творческия самодеен вокален колектив от Виноградное, които допринесоха за празничната атмосфера“, допълниха от екипа на Центъра за българската култура в Болград.
Село Виноградное (Хасан Батър), разположено в Кубейската община, Украйна, е основано през 1830 година от български преселници от Ямболския регион. И до днес селото е дом на около 2000 българи. В местното училище се преподават български език, литература и фолклор.
Както БТА писа, Свети Николай, архиепископ Мирликийски, е един от най-почитаните християнски светци. Роден е през III в. в ликийския град Патара (дн. Мала Азия). Семейството му било знатно и богато. Чичо му, епископ на града, приел племенника си в храма и от тук нататък той му служил до края на дните си. След праведен монашески живот е избран за архиепископ на гр. Мир, Ликийска област. Всичките му дела до края на живота му през 342 г. имали за цел да умиротворят, да закрилят, да дадат изцеление. Постигал го с чудна лекота, наричали го Чудотворец. Той помагал на страдащите, защитавал невинните, укрепвал слабите със словото на истината и вярата. Според преданията преди да го канонизират за светец той бил лихвар, който помагал на бедни и безпарични, като раздавал богатството си, но гледал тези, на които правел благодеяния, да не разберат откъде идват те. Св. Николай незабелязано подхвърлил три кесии със злато в дома на обеднял търговец, за да може да омъжи трите си дъщери и да ги спаси от безчестие, възкресил един моряк, който паднал от върха на мачта, спасил от смърт трима невинно осъдени граждани и направил много други чудеса. Според легендата, когато веднъж силните морски вълни пробили неговата лодка, св. Николай хванал един шаран във водата и с него запушил лодката. След смъртта си св. Николай е погребан в катедралата в гр. Мир, Ликийска област, и сред вярващия народ се носела мълвата за благовонното миро, което оросявало мощите му и от което всеки можел да получи изцеление. През 1099 г. мощите му били пренесени в Италия, гр. Бари, където са и понастоящем.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text