site.btaВодачът на южнокорейската опозиция И Дже-мьон обяви официално кандидатурата си за предстоящите президентски избори


Бившият вече лидер на основната опозиционна сила - Демократическата партия - И Дже-мьон обяви официално днес кандидатурата си за президентските избори, като обеща да оздрави силно разделената нация чрез икономически растеж, предаде Асошиейтед прес.
Вчера И Дже-мьон се оттегли от поста председател на партията, за да се съсредоточи върху кампанията за изборите на 3 юни.
Резултатите от социологическите проучвания сочат, че И разполага с най-голяма обществена подкрепа. На 3 юни в Южна Корея ще се произведат предсрочни президентски избори, след като Конституционният съд на Южна Корея потвърди импийчмънта на бившия държавен глава Юн Сук-йол, който бе отстранен от длъжност заради кратковременното военно положение, което обяви през декември.
Месеци наред Сеул е обхванат от дипломатическа и политическа несигурност, отбелязва южнокорейската агенция Йонхап. Вакуумът в управлението подхранваше опасенията от забавяне на прекия контакт на най-високо равнище между Сеул и Вашингтон в момент, в който Южна Корея е изправена пред редица проблеми - от митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, до нарастващите военни заплахи от страна на Северна Корея, пише още информационната агенция.
Шейсет и една годишният И Дже-мьон загуби президентските избори през 2022 г. с най-малката разлика при подобен вот в историята на Южна Корея. Той водеше кампанията на либералната Демократическа партия за сваляне на Юн Сук-йол заради обявеното от него военно положение, отбелязва АП.
Губернаторът на провинция Киенгидо Ким Дон-ьон от Демократическата партия, също обяви пред журналисти, че възнамерява да се кандидатира за президентските избори.
Падането от власт на Юн хвърли консервативната "Народна сила" в смут, като се очаква около десет политици да се борят за президентската номинация, отразявайки разделението между верните на Юн, които все още контролират ръководството, и реформаторите, призоваващи за ново начало.
Във видеопослание И заяви, че сагата с военното положение, обявено от Юн, разкрива дълбокото разделение и социалните конфликти в страната, и заяви, че основната причина за това е задълбочаващата се пропаст между богатите и бедните. Той обеща да въведе агресивни правителствени разходи, за да раздвижи икономическия растеж и да намали поляризацията на доходите.
"Имаме повече, отколкото в миналото, но богатството е твърде концентрирано в определени области", заяви И. "С намаляването на темповете на икономическия растеж в световен мащаб стана трудно да се поддържа и развива икономика единствено въз основа на силата на частния сектор. Въпреки това, с ръководено от правителството развитие на таланти и обширни инвестиции в технологични изследвания и развитие, можем да съживим икономиката", добави той.
И подчерта, че е от решаващо значение да се поддържа стабилен съюз със САЩ и да се осъществява тристранно сътрудничество с Япония, но уточни, че националният интерес на Южна Корея трябва да бъде на първо място при вземането на "всяко решение".
И, който е бил депутат, областен управител (губернатор) и кмет, е обожаван от поддръжниците си заради открития си стил и отдавна представя себе си като антиелитарен човек. Критиците му го възприемат като популист, който засилва разделението в обществото и демонизира консервативните си опоненти, като същевременно не предлага никакви реалистични планове за финансиране и постигане на амбициозните си цели, отбелязва АП.
На 4 април Конституционният съд на Южна Корея отстрани от длъжност южнокорейския президент Юн Сук-йол, като потвърди искането на парламента за импийчмънт - решение, което ще доведе до произвеждането на частични президентски избори в рамките на 60 дни. Следващият президент ще има пълен 5-годишен мандат.
/ДИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина