site.btaСъюзниците от НАТО настояват Киев и Европа да участват в мирните преговори за Украйна, докато Тръмп планира среща с Путин
![Съюзниците от НАТО настояват Киев и Европа да участват в мирните преговори за Украйна, докато Тръмп планира среща с Путин](/upload/10680764/37cc0bb2dd8944158f341db575516d11--0--0c18c16c78c5476eb40da239103c8279.jpg?l=1000)
![Съюзниците от НАТО настояват Киев и Европа да участват в мирните преговори за Украйна, докато Тръмп планира среща с Путин](/upload/10680764/37cc0bb2dd8944158f341db575516d11--0--0c18c16c78c5476eb40da239103c8279.jpg?l=1000&original=)
Няколко съюзници от НАТО подчертаха днес, че Киев и Европа не трябва да бъдат изключени от каквито и да било мирни преговори за Украйна, докато американският министър на отбраната Пийт Хегсет отрече, че САЩ са предали опустошената от войната страна, предаде Асошиейтед прес.
Европейските правителства са в недоумение, след като администрацията на Тръмп даде сигнал, че планира директни преговори с Русия за слагане край на войната в Украйна, без да ги включва, като настоява, че Киев не трябва да се присъединява към НАТО и заявява, че от Европа зависи да защити себе си и Украйна от всичко, което Русия може да направи по-нататък.
"Не може да има преговори за Украйна без Украйна. И гласът на Украйна трябва да бъде в основата на всички преговори", каза министърът на отбраната на Великобритания Джон Хийли пред журналисти в централата на НАТО, където 32-та министри на отбраната от страните членки на алианса се събраха за разговори относно Украйна.
Германският министър на отбраната Борис Писториус изтъкна: "Не мога да се съглася с това, което се случва в Украйна. За мен е ясно... че Европа трябва да участва в преговорите - и мисля, че това е много лесно за разбиране", особено ако се предполага, че Европа "трябва да играе централна или основна роля за постигането на мир". Европа "ще трябва да живее пряко" с последствията, добави той.
Хегсет отрече САЩ да са предали Украйна, като са започнали преговори за нейното бъдеще без цялостното участие на Киев.
Ръководителят на европейската дипломация Кая Калас изрази учудване, че Хегсет и Тръмп са направили, както изглежда, отстъпки на Украйна пред Русия още преди началото на сериозните преговори.
"Не трябва да сваляме нищо от масата на преговорите дори те да са започнали, защото това е в полза на Русия", каза тя. "Защо им даваме всичко, което искат, още преди преговорите да са започнали? Това е умиротворяване. То никога не помага", изтъкна Калас.
Хегсет предупреди, че войната в Украйна трябва да бъде "сигнал за събуждане" за европейските съюзници на НАТО да харчат повече от собствените си бюджети за отбрана.
Но френският колега на Хегсет - Себастиан Льокорню, определи споровете за по-големи разходи за отбрана като "фалшив дебат", като заяви, че правителствата и парламентите в Европа вече одобряват повече покупки на оръжия и по-големи военни бюджети, докато помагат на Украйна да предотврати руската инвазия. Льокорню предупреди, че бъдещето на самия алианс НАТО вече е под въпрос.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте, който председателстваше днешната среща, каза, че каквото и споразумение да бъде постигнато между Русия и Украйна, от решаващо значение е "мирното споразумение да бъде трайно, за да знае Путин, че това е краят и той никога повече няма да може да се опита да завладее част от Украйна".
Изтъквайки инвестициите на Европа в Украйна, шведският министър на отбраната Пол Йонсон каза, че европейските страни са осигурили около 60% от военната подкрепа за Киев през миналата година и трябва да участват, особено предвид исканията на САЩ Европа да поеме по-голяма отговорност за сигурността на Украйна в дългосрочен план.
Естонският му колега Хано Певкур посочи, че ЕС е движеща сила на санкциите срещу Русия, инвестирал е много в отбраната на Украйна и от него ще се иска да осигури средствата за възстановяването на опустошената от войната страна. "Трябва да бъдем там. И няма никакво съмнение по този въпрос. В противен случай този мир няма да бъде траен", каза Певкур.
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text