site.btaЧленството на Украйна в НАТО все още не е изключено, заяви американски официален представител
![Членството на Украйна в НАТО все още не е изключено, заяви американски официален представител](/upload/10330824/aee092849ef341088dd545e8d3c9356d--0--7ec7d04a190c4a2183918641e96af2c3.jpg?l=1000)
![Членството на Украйна в НАТО все още не е изключено, заяви американски официален представител](/upload/10330824/aee092849ef341088dd545e8d3c9356d--0--7ec7d04a190c4a2183918641e96af2c3.jpg?l=1000&original=)
Високопоставен американски представител заяви снощи, че САЩ не изключват възможността Украйна да бъде приета в НАТО или да се върне към границите си отпреди 2014 г., което противоречи на коментарите, направени тази седмица от министъра на отбраната на САЩ, предаде Ройтерс.
„Точно сега това все още е на масата“, заяви Джон Коул, заместник-пратеник на президента Доналд Тръмп за Украйна, в отговор на въпрос дали САЩ изключват възможността за евентуално членство на Украйна в НАТО. По време на интервю за Ройтерс в Мюнхен, той добави, че евентуално връщане на Украйна към границите отпреди 2014 г. също все още е на масата.
В сряда министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет отправи различно послание, като заяви пред военните съюзници на Украйна в Брюксел, че връщането на Украйна към границите отпреди 2014 г. е нереалистично и че САЩ не разглеждат членството на Киев в НАТО като част от решението на продължаващата от почти три години война. Коментарите му предизвикаха безпокойство, че САЩ са направили отстъпки пред руския президент Владимир Путин още преди началото на преговорите.
В изказване, направено след коментарите на Коул, Тръмп заяви пред репортери в Белия дом, че не вярва, че Русия „ще позволи“ на Украйна да се присъедини към НАТО и обвини администрацията на президента Джо Байдън, че изобщо е повдигнала темата.
„Смятам, че това е причината за началото на войната“, каза Тръмп. „Байдън не трябваше да казва това“, добави той.
Снощи Хегсет изглежда отстъпи от собствените си забележки, като заяви на пресконференция, че „всичко е на масата“ за преговорите за войната в Украйна и че от Тръмп зависи да реши какви отстъпки ще бъдат направени.
В сряда Тръмп нареди на висшите си служители да започнат преговори за прекратяване на войната.
Противоположните послания за Украйна идват в момент, когато Коул е в Мюнхен заедно с пратеника на Тръмп за Украйна генерал Кийт Келог за ежегодната конференция по сигурността, посочва Ройтерс. Името на Келог не фигурираше в обявлението на президента от сряда, в което бе посочено кои служители от кабинета ще водят официалните мирни преговори.
Стив Уиткоф, пратеникът на САЩ за Близкия изток, ще помага в преговорите, като ще поеме ръководството на разговорите с Русия, каза Коул. Келог и Коул ще участват в разговорите с европейците и украинците, добави той.
Запитана за ролята на Келог в мирните преговори, прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит заяви в сряда, че Келог „остава важна част от този екип и тези усилия“.
Коул заяви, че официалните преговори за Украйна все още не са започнали и че САЩ все още обсъждат с европейците и украинците как най-добре да се сложи край на конфликта. Той добави, че Путин изглежда е готов да започне преговори с Украйна, без да поставя предварителни условия.
/ВА/
news.modal.header
news.modal.text