site.btaБундесверът предупреди за нарастваща руска заплаха, а генералният секретар на НАТО призова Германия да повиши разходите си за отбрана
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова Германия да увеличи военните си разходи и оръжейното си производство, предаде ДПА, като се позова на интервю на бившия министър-председател на Нидерландия, публикувано в неделното издание на германския в. "Билд“ – "Билд ам зонтаг“.
"Германците направиха много правилни неща, след като започна войната в Украйна. Но като се има предвид ръстът на германската икономика, е естествено да очакваме от тях да правят много повече“, каза Рюте.
Неговото интервю дойде след изявленията от четвъртък на един от висшите военачалници в германската армия – командващия новосъздадено Оперативно командване на Бундесвера Александър Золфранк. Генерал-лейтенантът, оглавявал логистичното командване на НАТО (JSEC - Joint Support and Enabling Command/Съвместно командване за поддръжка и осигуряване), предупреди в интервю за ДПА, че руската заплаха нараства.
По думите му се наблюдават все повече опити на Русия да внесе хаос в живота на германците. Според Золфранк е имало "опити за проникване“ в съоръжения на Бундсвера, над които са забелязани и дронове. "Вече не живеем в мирно време. Ставаме свидетели на враждебни действия срещу Бундесвера в Германия, срещу инфраструктура, като говорим и за шпиониране“, заяви генералът.
"Постоянно забелязваме дронове над райони, където не би трябвало да ги има“, добави той пред ДПА. Той обърна внимание на периодичните прекъсвания на подводни кабели в Балтийско море. "Все още не знаем как точно се случва това и кой стои зад него“, отбеляза военачалникът.
Германски военнослужещи и бойна техника в Литва и Полша
Именно с Балтика са свързани и две скорошни събития, касаещи Бундесвера. Германският министър на отбраната Борис Писториус посети на 22 януари Литва, като по време на визитата си заяви, че дейностите по разполагането на бригада на Бундесвера в страната, която е членка на НАТО, върви по план, информира ДПА.
"Разполагането на бригадата напредва постъпателно и по график", каза Писториус след среща с литовската си колежка Довиле Сакалиене. Предшественикът на Сакалиене – Лауринас Качунас, обяви в началото на септември миналата година, че Литва и Германия са постигнали официално споразумение за разполагането на германска бойна бригада в Балтийската република.
До пет хиляди са германските военнослужещи, чието постоянно присъствие в Литва на територията на полигона в гората Руднинкай в източния район Шалчининкай бе договорено тогава. Те трябва да започнат с операциите си през 2027 г. За да може да се пристъпи по-бързо към действие, е предвидено временно решение с настаняване на германски военнослужещи в казарми в близост до литовската столица Вилнюс.
Ден след визитата в Литва Писториус беше на военно летище край югоизточния полски град Жешув, където Бундесверът предаде две системи американско производство за противовъздушна отбрана "Пейтриът", съобщи ДПА. Авиобазата има стратегическо значение за доставките за Украйна и съответно имат нужда от защита, отбеляза германският министър на отбраната.
"Тези две бойни единици ще защитават територията на НАТО и в същото време – и това е много важно – логистичната подкрепа за Украйна“, заяви Писториус, цитиран от ДПА. Агенцията допълни, че около 200 военнослужещи ще бъдат прикрепени към системите "Пейтриът" на летището, което се намира на около 100 километра от украинската граница.
Писториус отличи Полша, като заяви, че тя изпълнява мисията си за Украйна с "невероятна смелост, отдаденост и страст". Освен това той каза, че това лято Германия планира да прехвърли временно в Полша самолет изтребител "Юрофайтър", чиято мисия ще бъде наблюдение на въздушното пространство на друг съюзник в НАТО - Румъния. Полският министър на отбраната Владислав Кошиняк-Камиш благодари на военнослужещите от американската армия, които досега бяха разположен в летището в Жешув. Частта от Бундесвера застъпва на тяхно място.
Три германски системи за ПВО "Пейтриът" вече бяха разположени в Полша между януари и ноември 2023 г., като за тях се грижат 320 германски военнослужещи на две места в близост до град Замошч.
Повече жени в запас в Бундесвера
От друга страна, германското министерство на отбраната изнесе данни за тенденциите в числеността на Бундесвера.
Въоръжените сили на Германия отбелязаха лек спад в числеността си за изминалата 2024 година, предаде ДПА. Към края на миналата година Бундесверът е разполагал със 181 150 военнослужещи спрямо личен състав от 181 500 към декември 2023 г.
В същото време министерството на отбраната отчита "промяна в тенденциите" на фона на нарасналия брой наборници, постъпили в Бундесвера през 2024 г. Тяхната численост за изминалата година е 20 300 души, с осем процента повече в сравнение с 2023 г. Освен това леко се е повишил и броят на цивилните служители в структурите на Бундесвера, като към края на миналата година те са около 81 600, с над сто повече спрямо предходната година, уточнява германското военно министерство.
Броят на запасняците също е нараснал - до 20 100 души, като от тях 1700 са жени. През 2023 година те са били 19 100, сред които 1400 жени, сочи статистиката, изнесена от ДПА.
Мнението на експерта
"Просперитетът и сигурността са двете страни на една и съща монета“, е заглавието на мнението на експерта Оливер Дьоре в германския в. "Велт“. Той е главен изпълнителен директор на "Хензолт“ - производствена компания в областта на сигурността, специализирана в технологията за отбрана и наблюдение. Увеличаването на разходите за отбрана може да създаде пакет от икономически стимули за Германия, заявява той. Според Дьоре Германия е в най-дълбоката си икономическа криза след Втората световна война. По неговите думи причините са най-различни, но са преобладаващо структурни.
"Страдаме от бюрокрация, прекомерно регулиране, високи цени на енергията, твърде високи данъци и мита, геополитически изкривявания и постоянна липса на инвестиции. Месеците след федералните избори ще определят дали и колко бързо страната ни ще постигне обрат“, посочва главният изпълнителен директор на "Хензолт“. На Германия предстоят предсрочни парламентарни избори след по-малко от три седмици - на 23 февруари.
"Отхвърлям идеята, че един човек (или една партия) може да "спаси“ Германия. Всички сме призовани да развием идеи за това как Германия може бързо да се върне към растеж и просперитет. Вътрешната и външната сигурност са в центъра на дебата. Това е въпрос на социална и политическа стабилност. Защото без сигурност не правим нищо", продължава Дьоре в коментара си във "Велт".
Според него парите, дадени за националната сигурност и отбраната, са отлична инвестиция в германската икономика. "Защото всяко евро, което инвестираме в продукти на германската индустрия за сигурност и отбрана, допринася два пъти за Германия: едно евро за сигурността, но също (поне) едно евро за бъдещия икономически растеж. Така сигурността се превръща в двигател на растежа", смята той.
Повечето политици и експерти са съгласни, че в средносрочен план Германия трябва да изразходва доста над три процента от БВП за сигурност и отбрана, отбелязва и ръководителят на "Хензолт" във връзка с неотдавнашния призив на американския президент Доналд Тръмп съюзниците в НАТО да повишат военните си разходи до 5 процента от брутния вътрешен продукт. В същото време "Велт" обръща внимание на факта, че самите Съединени щати инвестират "само" 3,4 процента от БВП. "НАТО трябва значително да разшири възможностите си", подчертава Дьоре.
"Предупрежденията на разузнаването стават реалност: хибридните атаки вече са нещо обичайно в Европа. Целта на нашите опоненти е систематично изпробване на уязвимости и на червените линии, създаване на несигурност. Техният девиз е "Да отслабим и да разделим Европа", заключава експертът, според когото изразходването на 3,5 процента от БВП за разходи за отбрана трябва да бъде узаконено в Конституцията на Германия за поне десет години напред.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text