site.btaСтуденти от Икономическия университет във Варна представиха свои иновативни идеи на хакатон, организиран от БТА
Студенти от Икономическия университет във Варна представиха днес свои идеи на хакатон, организиран от БТА. Състезанието се проведе в рамките на проекта "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който Агенцията изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Основният акцент на срещата с младите хора бяха предизвикателствата пред мениджърите в новото време, свързани с дигитализацията и зеления преход.
Участниците в хакатона бяха поздравени от генералния директор на Агенцията Кирил Вълчев, от доц. Владимир Досев, зам.-ректор на висшето училище по студентски политики и дигитализация, от проф. Бистра Василева, зам.-ректор по научни изследвания, иновации и развитие на кадрите на ИУ, както и от Цветан Спасов, ръководител на Управляващия орган (УО) на оперативна програма „Човешки ресурси“.
Като ръководители на четирите студентски отбора се включиха доц. Катя Антонова, гл.ас. Милена Иванова, гл. ас. Радка Начева, доц. Десислава Серафимова и ас. Катина Попова. Младите хора получиха подкрепа и от ментори от бизнеса - Явор Николов, собственик и управител на агенция за недвижими имоти „БГ пропъртис енд кеър“ ЕООД, Благовест Илиев, мениджър проекти на инвестиционна компания „Билд инвестмънт“ ООД, Ивайло Димитров от фирма „Адастра“, Христина Сантана от „Вентус България“ и Пресиян Теодосиев от фирма „Кинетик“ ООД.
Важно е да признаваш, че каквито и нови идеи да имаш, стъпваш на традиции, посочи в обръщението си към младежите преди началото на състезанието генералният директор на БТА. Кирил Вълчев подчерта, че Агенцията също работи по този начин, защото макар телеграфът отдавна да е излязъл от употреба, все още пази името си. Вълчев посочи още, че БТА разполага с най-голямата кореспондентска мрежа в страната, а основните ѝ задачи са да информира и разказва какво се случва както у нас, така и по света.
Голямата цел на проекта на Агенцията е като разказваме за вашите вдъхновяващи идеи, да вдъхновяваме и други млади хора, допълни Вълчев. Той призова младите хора да останат в родината си и да се реализират тук. И в България може да сте предприемчиви, не е нужно да отидете в другия край на света, за да реализирате идеите си, посочи генералният директор на БТА. Той разказа две библейски истории на младите хора, като им отправи послание да инвестират непрекъснато в своя талант, но и да правят всичко с душа, като я пълнят с любов и доброта.
Преди началото на състезанието доц. Досев припомни, че на 14 май ще бъде отбелязана 105-а годишнина от създаването на ИУ, който е първото българско висше търговско училище. Ние стъпваме на традициите, но работим и по темите на новото време, сред които са дигитализацията и зеления преход, посочи Досев. Своето задоволство от пълната с ентусиазирани и мотивирани млади хора зала изрази и проф. Василева. Тя подчерта, висшето училище допринася и днес и учи възпитаниците си на двете основни ценности, изписани от основателите му над централната входна врата - труд и знание.
Цветан Спасов разказа на младите хора за възможностите за квалификация, преквалификация и обучения, които предлага програмата „Човешки ресурси“. Той подчерта, че добрият мениджър трябва да има знания, но и много умения. Той акцентира върху 12 качества, нужни, за да ръководиш успешно. Сред тях са бързото вземане на решения, делегирането на права, емоционалната интелигентност, управлението на времето, мотивирането на хората с личен пример.
Спасов посочи още, че по няколко мерки по програмата могат да бъдат финансирани проекти, свързани с квалификация и различни обучения. Бюджетите им са между 50 и 74 милиона лева, а очакванията са да бъдат обхванати близо 70 хиляди българи.
Представителите на бизнеса също формулираха какво се очаква от добрия мениджър. Те акцентираха върху уменията да се намира качествена и достоверна информация, валидирането на нови продукти с минимални ресурси, добрата комуникация с хората, преодоляването на естествената съпротива срещу дигитализацията и зеления преход, умението да вдъхновяваш и извличаш най-доброто от хората в екипа.
Задачата на студентските отбори днес бе да разработят иновативен инструмент, който да даде възможност на мениджърите да ръководят зелено-дигиталния преход дори в нискотехнологични компании. Освен това младите хора трябваше да се съобразят със социалния елемент при приложението на инструмента си. Те имаха възможност да работят в рамките на 45 минути, а основните критерии, по които бе оценявана работата им, бяха приложимост на идеята, иновативност, социална приемливост и оригинално представяне.
Идеите, представени от четирите отбора, бяха свързани основно с разработването на нови платформи. Единият екип акцентира върху нуждата по-възрастното поколение у нас да повиши знанията си или да получи основни познания как да борави с компютърните технологии. Другият отбор акцентира върху „позеленяването“ на строителния сектор и липсата на дигитализация в този бранш. Третият отбор насочи усилията си към облекчаването на процеса по набирането на кадри в сферата на туризма, включително такива с образование, но без стаж, както и хора с увреждания. Участниците от четвъртия екип представиха приложение за устойчив мениджмънт, което позволява с помощта изкуствен интелект да се вземат по-ефективни и зелени решения.
Журито в състав проф. Бистра Василева, Кирил Вълчев, Цветан Спасов и Пресиян Теодосиев отличи като най-добри идеите за създаване на платформи за обучения на възрастни хора и за обучението на кадри за туризма.
Победителите получиха като подарък монета от монетния двор на БНБ, посветена на 125-годишнината на БТА. Членовете на двата отбора ще участват и в трансграничната конференция по проекта на Агенцията в Солун през месец май.
/ВД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина