site.btaПрактически наръчници и корпоративни модели за управление на поколенията на работното място разработи екип на БСК


Два практически наръчника и четири корпоративни модела, свързани с управлението на поколенческите различия на работното място, бяха разработени и тествани в предприятията в рамките на проект "Заедно за устойчива заетост", съобщи Българската стопанска камара (БСК) на интернет страницата си.
Проектът се осъществява от БСК, в партньорство с Министерството на труда и социалната политика и КНСБ, в периода 2024-2027 г., като е финансиран от Програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027.
Основната цел на наръчниците и корпоративните модели е да се насърчава многообразието на работната сила, начините за оптималното й използване и обмяната на опит между специалисти от различни поколения. Документите предлагат механизми и конкретни начини за засилване на екипния подход между хора от различни възрасти и области на компетентност да работят заедно за постигането на обща цел.
Наръчниците и моделите разглеждат стратегиите, предизвикателствата и ползите от управлението на мултигенерационни екипи, като се предоставят практически идеи и приложими съвети за подобряване на работата на екипа и постигане на общите цели. Предлагат се ясни методи, критерии и специфики, касаещи различните поколения, техните интереси, нужди и приоритети. Ценностните нагласи са представени в детайли. Съобразяването с тези специфики прави подбора и привличането на персонал по-лесно и ефективно, а това помага значително на мениджмънта за индивидуална и гъвкава работа, отбелязват от Камарата.
В рамките на тестването на наръчниците и моделите на терен, в предприятията, е получена положителна обратна връзка, като над 90 на сто от интервюираните експерти застъпват мнението, че материалите са актуални, добре структурирани и достъпни за ползване, а съдържанието е полезно и иновативно.
Над 80 процента от експертите смятат, че разработените продукти са достатъчно гъвкави и адаптивни към спецификата на предприятията и тяхното практическото приложение ще има благоприятен и устойчив ефект върху управлението на възрастовите различия в организациите. В същото време преобладаващата част от експертите посочват, че най-съществените предизвикателства и проблеми при внедряването на наръчниците и моделите в практиката на предприятията са свързани с вкоренените предразсъдъци и стереотипи, остарелите практики в управлението на хора и липсата на мотивация, умения и опит.
Сред най-предпочитаните подходи за внедряване на наръчниците и моделите в практиката на предприятията са въвеждане на програми за управление на организационната култура, осъвременяване на фирмените политики и обучение на мениджмънта и персонала. Заедно с това всеки втори от интервюираните експерти смята, че ръководствата на предприятията не са достатъчно информирани и не са извели възрастовото многообразие на работното място като свой приоритет. Като предизвикателства се подчертават също така съществуващите проблеми в лидерството, организационната култура, работната среда и климатът в отношенията, посочват от Камарата.
/ВЙ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина