site.btaЕвропейски лидери приветстваха примирието между Израел и "Хамас" и призоваха за пълното му прилагане
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен приветства споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа между Израел и палестинското ислямистко движение "Хамас", както и освобождаването на още заложници, предадоха Франс прес и ДПА.
"Това носи надежда на целия регион, където хората търпят огромни страдания от твърде дълго време", написа Фон дер Лайен в "Екс". Тя призова Израел и "Хамас" да приложат споразумението изцяло.
Ръководителката на външните работи на ЕС Кая Калас заяви, че сега е време да се приложи споразумението в полза на всички заложници и техните семейства, на хората в Газа и на хората в региона. В публикация в "Екс" тя определи сключването му като "голям, положителен пробив към прекратяване на насилието".
Първата реагирала от европейските лидери беше еврокомисарката Дубравка Суица, отбелязва АФП. Тя заяви, че споразумението ще донесе "така необходимото облекчение за засегнатите от този опустошителен конфликт".
Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола от своя страна изрази в "Екс" надежда за потенциална "повратна точка за траен мир". Според нея планът може да предизвика изпращането на "вълна от помощи" и да подейства като "катализатор, който да превърне отчаянието в надежда".
Германският канцлер Олаф Шолц също счита, че споразумението за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас" е възможност за окончателно прекратяване на войната.
"Добре е, че изглежда е постигнато споразумение за прекратяване на огъня и освобождаване на заложниците - включително германци - в Газа! Сега споразумението трябва да бъде приложено изцяло", написа той "Екс".
Всички заложници трябва да бъдат освободени, а тленните останки на загиналите заложници да бъдат предадени на семействата за достойно сбогуване.
"Прекратяването на огъня дава възможност за окончателно прекратяване на войната и подобряване на тежката хуманитарна ситуация в ивицата Газа. Ние ще продължим да се застъпваме за това", написа още Шолц.
Испанският премиер Педро Санчес приветства споразумението, като заяви, че то е "от решаващо значение за постигането на регионална стабилност". То е и "незаменима стъпка към решение за две държави и справедлив мир, който зачита международното право", добави той в "Екс".
Споразумението "трябва да сложи край на конфликта, да позволи да се справим с тежката хуманитарна ситуация в Газа и да освободим всички заложници", подчерта Санчес.
Според върховния комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк споразумението обещава "дълбоко облекчение след толкова много непоносима болка и страдание".
"Сега е наложително то да се запази", добави той в изявлението си.
/АГ/
news.modal.header
news.modal.text