site.btaНАТО се стреми да постигне нови цели за оръжията и войските през лятото
НАТО има за цел да постигне решение за нови цели по отношение на въоръженията и числеността на войските до лятото, заяви високопоставен военен представител, имайки предвид най-голямото преструктуриране на алианса от Студената война насам, предаде Ройтерс.
Западният военен и политически алианс е подложен на натиск не само след нахлуването на Русия през 2022 г. в Украйна, но и във вътрешен план, като новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп призова членовете му да изразходват много повече средства за отбрана.
Министрите на отбраната на НАТО ще се опитат да постигнат споразумение за нови цели за способностите няколко седмици преди срещата на лидерите им в Хага на 24-26 юни, заяви в интервю за Ройтерс ръководителят на Военния комитет на блока Роб Бауер, нидерландски адмирал.
"Ще се стремим да постигнем споразумение преди срещата на върха в Хага", каза Бауер, "за да сме сигурни, че ако има някакви проблеми, то те ще могат да бъдат решени и ако е необходимо, от лидерите."
През 2023 г. лидерите на НАТО се споразумяха по хиляди страници секретни отбранителни планове, в които за пръв път от времето на Студената война се описваше в детайли как алиансът ще реагира на руска атака.
Документите обаче разкриха значителни дефицити при ракетите за въздушна отбрана и с далечен обсег, числеността на войските, наличните боеприпаси, логистични проблеми и липса на сигурни цифрови комуникации на бойното поле.
Тези пропуски трябва да бъдат отстранени с новите цели за възможности, които първоначално се очакваше да бъдат договорени на срещата на министрите на отбраната на страните от НАТО през есента на 2025 г.
На срещата на върха в Хага ще се обсъди и походът на НАТО към съществуващата цел за военни разходи от 2% от националния БВП, а от някои експерти 3% се поставят като една от потенциалните нови цели.
Тръмп, който се завръща в Белия дом на 20 януари, наскоро призова за цел от 5%.
По време на Студената война съюзниците от НАТО са изразходвали средно 3-6% от националния си БВП за своите армии, отбеляза Бауер.
"Ако бяхме продължили да харчим (като алианс) това, което изразходвахме в началото на 90-те години на миналия век, а това беше на ниво от 3%, щяхме да да сме похарчили 8,6 трилиона долара повече, отколкото харчим сега", каза Бауер.
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text