site.bta"Политико": Макрон и Туск ще обсъдят разполагането на мироопазващи сили в Украйна след войната
Френският президент Еманюел Макрон ще обсъди с полския премиер Доналд Туск утре във Варшава разполагането след войната в Украйна на мироопазващи сили, съобщиха за "Политико" дипломат от Европейския съюз и френски служител.
Срещата на двамата политици от ЕС идва на фона на нарастващите опасения, че бъдещата администрация на Доналд Тръмп ще принуди европейците да поемат повече военни отговорности в Украйна.
"Вярно е", потвърди дипломат от ЕС, запитан за информация в полския вестник "Жечпосполита", в която се твърди, че двете страни разговарят за потенциални мироопазващи сили в размер на 40 000 души, съставени от войски от чужди държави. Дипломатът не уточни от кои държави биха могли да дойдат войниците.
И двамата служители получиха анонимност, за да говорят откровено по деликатната тема.
Високопоставен полски служител обаче заяви, че са изненадани от съобщеното предложение на Макрон.
"Това не е формула, която би ни позволила да вземем такова решение“, каза служителят и добави, че решенията за мироопазващи мисии трябва да се вземат в рамките на ООН или Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), а не в двустранно обсъждане с френския президент. Изпращането на полски войски в Украйна "би имало смисъл само във формата на НАТО", добавиха те.
Предложението за мироопазващи сили е отделно от предишната идея на Макрон да изпрати военни инструктори в Украйна по време на продължаващата война.
По-рано тази седмица украинският президент Володимир Зеленски на срещата си с Фридрих Мерц, вероятния следващ канцлер на Германия, като че ли спомена за такъв план, отбеляза "Политико".
"Ще ви кажа честно, че можем да мислим и да работим върху позицията на Еманюел [Макрон]", каза Зеленски пред репортери. "Спомняте ли си, той предложи ... войски на тази или онази държава да присъстват в някои територии на Украйна, което би ни гарантирало сигурност, докато Украйна не е в НАТО."
"Но преди това трябва да имаме ясно разбиране кога Украйна ще бъде в ЕС и кога ще бъде в НАТО", добави той.
Зебенски също така подчерта необходимостта за Украйна от гаранции за сигурност, когато се срещна с Тръмп в Париж през уикенда.
Най-голямото искане на Украйна е да получи официална покана за присъединяване към НАТО, но членове като САЩ и Германия се противопоставят на това, загрижени да не бъдат въвлечени във война с Русия. Без членство в НАТО Киев се опасява, че всяко мирно споразумение просто ще позволи на Русия да си поеме дъх и да атакува отново, след като възстанови армията си.
"Пределно ясно е, че прекратяването на войната и спечелването на мира е възможно само когато Украйна е в НАТО и в ЕС“, заяви украинският вицепремиер Олга Стефанишина пред "Политико".
/ПЙ/
news.modal.header
news.modal.text