site.btaЕС трябва да подготви отбранителната си индустрия, в случай че бъде въвлечен във война, каза за БТА еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс
Страните от Европейския съюз трябва да се погрижат за капацитета на своята отбранителна индустрия, за да бъдат готови за сценарий, при който биват въвлечени в дългосрочна война. Това каза в интервю за БТА европейският комисар за отбраната и Космоса Андрюс Кубилюс.
Кубилюс, който е бивш министър-председател на Литва, стана на 1 декември първият в историята европейски комисар, отговарящ за отбраната. Този пост в новия състав на Европейската комисия под ръководството на председателката ѝ Урсула фон дер Лайен бе създаден на фона на продължаващата вече близо 3 години война на Русия в Украйна и на войната между Израел и няколко въоръжени групировки от Близкия изток. Напрежението в този регион, намиращ се в непосредствена близост до Европа, се засили допълнително, след като бунтовнически групировки свалиха от власт президента на Сирия Башар Асад.
Първата задача на Кубилюс на новата длъжност ще бъде през първите 100 дни да подготви т.нар. Бяла книга за европейската отбрана и рисковете за нея. Той ще направи това заедно с представителка на друга балтийска държава, получила важен пост в ЕК - естонката Кая Калас, която е върховна представителка на Европейския съюз по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.
"По време на дългосрочна война е много важно не само да имаме някои оръжия в наличност преди войната, но също така е много важно да развием промишлени способности за поддръжка, ремонт на тези оръжия и производство на нови оръжия. И трябва да имаме такъв капацитет на отбранителната промишленост недалеч от зоната на военните действия, за да избегнем всякакви предизвикателства, свързани със сигурността на доставките", каза Кубилюс.
"Предизвикателствата и проблемите пред сигурността идват не само от Русия, но и от цялата ос на авторитарните държави - Русия, Иран и Северна Корея. Китай е някъде зад тях. И за да се защитим от този вид опасности и заплахи, идващи от подобна ос, трябва демокрациите по света да се обединим. Ето защо отношенията ни със Съединените щати и другите демокрации ще бъдат още по-важни в бъдеще", допълни еврокомисарят.
Кубилюс каза, че очаква конструктивен диалог с бъдещото правителство на Доналд Тръмп в САЩ. "Смятам, че и от двете страни на Атлантическия океан ще имаме сходно разбиране за важността на НАТО и че от наша страна ще трябва да разберем, че е необходимо да харчим повече за отбраната си, но не защото Тръмп иска това, а просто защото имаме Путин на европейския континент и имаме заплахи, които идват от агресивната политика на Путин, и затова трябва да инвестираме повече в отбраната си", каза Кубилюс.
Преди дни Тръмп заяви в интервю за американска телевизия, че САЩ ще напуснат НАТО, ако съюзниците не "си плащат сметките". По време на предходния си мандат (2017-2021 г.) той многократно разкритикува държавите членки на алианса, които не отделят поне по 2 процента от брутния си вътрешен продукт за отбрана.
Според литовеца Западът трябва да покаже, че е силен и единен в подкрепата си за Украйна, защото иначе "Русия и Китай, който следи тази война много, много внимателно, ще си направят извода, че Западът е слаб" и това, от една страна, "може да доведе до по-агресивна Русия, а от друга - до по-агресивен Китай, особено към съседите му, включително Тайван", заяви литовецът.
Европейският комисар припомни становищата на службите за сигурност в няколко европейски страни, според които до 2030 година Русия може да бъде готова за военна агресия срещу държави членки на ЕС или НАТО. "Ако Украйна бъде принудена да приеме условията на Путин, тогава, разбира се, цялата тази военна заплаха за нас може да дойде много по-рано", заяви той и призова да се окаже подкрепа на тази страна, за да се избегне такъв развой на събитията.
По темата за Космоса Кубилюс каза, че по мнението на някои експерти през следващите десетилетия космическата индустрия вероятно ще играе ролята, която е играл интернет преди 10 или 20 години. Той посочи, че ЕС трябва да навакса изоставането си от САЩ и в частност от Илон Мъск в областта на услугите за изстрелване спътници в Космоса. "Това трябва да имаме предвид [...], за да не останем извън този вид революционно развитие. Това ще изисква от нас ясна космическа индустриална стратегия", каза еврокомисарят.
Вижте цялото интервю във видеото.
/ПТА/
news.modal.header
news.modal.text