ОБЗОР

site.btaЩе се превърнат ли две доживотни присъди, наложени за убийството на две Джулии, в решаващ фактор в борбата срещу насилието над жени в Италия

Ще се превърнат ли две доживотни присъди, наложени за убийството на две Джулии, в решаващ фактор в борбата срещу насилието над жени в Италия
Ще се превърнат ли две доживотни присъди, наложени за убийството на две Джулии, в решаващ фактор в борбата срещу насилието над жени в Италия
Участничка в демонстрация срещу насилието над жени, носи снимка с лика на Джулия Чекетин. Милано, 23 ноември 2023 г. Снимка: АП/Luca Bruno

Вчера 22-годишният италиански гражданин Филипо Турета беше осъден на доживотен затвор за убийството на бившата си приятелка, 22-годишната студентка Джулия Чекетин – едно престъпление, което потресе цяла Италия преди година и предизвика вълна от протести и призиви за затягане на законодателството за превенция и борба срещу убийствата на жени, отбелязват италианските медии АНСА, "РАИ Нюз", "Скай Ти Джи 24" и "Ти Джи 24". Новината беше отразена и в редица италиански издания, сред които „Кориере дела сера“, „Република“, „Стампа“, както и от чужди агенции като Франс прес.

Джулия беше убита в нощта на 11 ноември 2023 г. в колата на Турета в едно от градчетата около Местре, във Венето, след пререкание, възникнало между нея и Турета. Преди това двамата били засечени в заведение в мол в Маргера, където Турета отвел бившата си приятелка, за да разговарят и да я убеди да се съберат отново. Младежът не успявал да преживее раздялата и непрестанно подлагал Джулия на натиск да се върне при него, заплашвайки я дори със самоубийство. В дневника си, пред близки и приятели момичето споделяло за този натиск, но никой не подозирал, че нещата може да имат фатален край.

Охранителни камери са документирали опита на Джулия да избяга от колата на Филипо Турета в нощта на убийство. Младежът обаче успява да я настигне и да сломи съпротивата й. Тялото на Джулия беше открито седмица по-късно захвърлено в дере в района на езерото Барчис, а Филипо Турета беше задържан в района на Лайпциг в Германия, където избяга след убийството.

Аутопсията на тялото на Джулия показа, че тя е починала от силна кръвозагуба, причинена й от най-малко 75 удара с нож. Момичето е било мъртво, когато тялото му е било захвърлено от убиеца.

Процесът срещу Филипо Турета започна през септември. По време на съдебните заседания стана ясно, че Турета е действал напълно съзнателно и е бил буквално болезнено обсебен от Джулия, като това е била една нездрава страст, смазваща психически бившата му приятелка.

На 25 ноември, когато се отбелязваше Международният ден за борба срещу насилието над жени, прокуратурата във Венеция, където се гледаше делото, поиска доживотен затвор за Турета. Съдът вчера се съобрази с искането на прокуратурата.  Адвокатът на Турета – Джовани Карузо, заяви, че искането на прокуратурата е прекомерно, защото Турета е признал вината си за убийството и не е злодей като Пабло Ескобар, прочутия колумбийски наркобос, припомнят италиански медии. Но според прокурора по делото Андреа Петрони Филипо Турета е действал с особена жестокост спрямо Джулия Чекетин.

Вчера близките на Джулия Чекетин казаха, че присъдата е справедлива, но подчертаха, че тя няма да върне живота на младата жена и че не с доживотни присъди може да се пребори насилието над жени. „Онова, което чувствам, е, че цялото общество изгуби нещо. Никой не може да ми върне обратно Джулия. Не се чувствам нито по-облекчен, нито по-тъжен, отколкото бях вчера", заяви бащата на Джулия – Джино Чекетин след произнасяне на присъдата

"Насилието над жените не може да бъде преборено с осъждане на затвор на насилниците, а с превенция“, каза той. "Но това е един път, който ние трябва да извървим всички като общество. Трябва да осъзнаем какво означава жестокост, тормоз и преследване. По тези въпроси трябва да има дебати", допълни Джино Чекетин.

"Щях да приема каквато и да е присъда, но когато чух присъдата доживотен затвор, разбрах, че стигайки дотук, това означава, че ние като общество сме изгубили една битка“, каза още той. По този начин той искаше да подчертае, че цялото общество се е провалило в превенцията на насилието над  жените и в този си провал е допуснало едно толкова жестоко престъпление, което може да бъде наказано само с доживотен затвор, коментират АНСА, „РАИ Нюз“, „Скай Ти Джи 24“ и „Ти Джи Ком“.

Убийството  на Джулия Чекетин поднови дебата в Италия относно убийствата на жени от техни бивши или настоящи партньори и относно това, че в италианското общество в 21-и век продължава да съществува едно мачистко и сексистко отношение към жените.

Още преди година пред хилядите хора, присъствали на погребението на Джулия, бащата й Джино Чекетин призова мъжете в Италия да се борят срещу съществуващата тенденция да омаловажават насилието над жени и да приписват вината за него на жертвите. А сестрата на Джулия – Елена Чекетин, призова за истинска културна революция в Италия, за да не бъде смятано насилието над жените като нещо нормално и това да води до нови убийства.

В Италия, която от две години се управлява от жена премиер за първи път в историята си, тази година бяха регистрирани 100 убийства на жени. От тях 88 жени бяха убити от техен близък, в повечето случаи техен спътник в живота или бивш спътник в живота, припомнят Франс прес и АНСА, като се позоват на данни на местните власти. Миналата година бяха регистрирани 110 убийства на жени, от които 90 бяха извършени от близки на жертвите. През 2022 г. 106 жени бяха убити от техни близки, а през 2021 г. жертви на подобно насилие станаха 107 жени.

Година след смъртта на Джулия Чекетин нейното семейство създаде фондация, която ще се бори срещу насилието над жените, ще води политики за превенция на подобни престъпни деяния и ще подкрепя оцелелите от подобно насилие жени и момичета. Една от целите на фондацията ще бъде да породи чувството на уважение към момичетата и жените още в училищна възраст, което впоследствие ще попречи на мъжете да възприемат любовта, сантименталната обвързаност и брака като възможности за тормоз над партньорките си, припомня Франс прес и „Ти Джи Ком 24“

Джино Чекетин и Елена Чекетин представиха фондация "Джулия Чекетин" на 18 ноември в долната камара на италианския парламент в Рим, припомня „Ти Джи Ком 24“. На 18 ноември се навърши една година от откриването на трупа на Джулия. Пред депутатите тогава Джино Чекетин заяви, че фондацията „Джулия Чекетин“ ще допринася за зараждането на любов и уважение към жените, а не на ненавист към тях“. Той подчерта, че чрез фондацията на името на Джулия семейство Чекетин и всички, които го подкрепят, ще се опитат да превърнат болката в една цел – тази да бъде променено създанието на бъдещите поколения.

Малко след това в край на ноември хиляди хора участваха в шествия в цялата страна срещу насилието над жените и много от тях носеха снимки и плакати, напомнящи за трагичната съдба на Джулия Чекетин, припомня „Ти Джи ком 24“.

По същото време редица италиански политици от различни политически среди се включиха в кампания за превенция на насилието над жените. Кампанията се наричаше „Никакво извинение“ и отправяше посланието, че насилието над жени не може по никакъв начин да бъде оправдавано, а отговорността за него да бъде хвърляна върху жените, припомня „Скай Ти Джи 24“. В рамките на кампанията беше заснето и видео, в което италиански политици от двата пола изрисуваха с разноцветни моливи линия под окото си, сякаш някои ги е ударил с юмрук.  В кампанията се включиха Мара Карфаня, депутатка от партията „Ние умерените-Народен център“ и едновремешна любимка на италианския премиер Силвио Берлускони, Ели Шлайн, генералната секретарка на Демократическата партия, Ариана Мелони, сестрата на премиерката Мелони и политически секретар на партия „Италиански братя“, Мария Елена Боски, представителка на партията „Италия Вива“ на бившия премиер Матео Ренци, Луана Дзанела, представителка на ляво-екологичното обединение „Съюз Зелени Левица“, лидерът на „Движение 5 звезди“ Джузепе Конте, Лаура Равето, представителка на крайната десница „Лига“, Катя Полидори, представителка на десноцентристите от „Форца Италия“ и много други. На фона на острите политически противоречия в Италия обединението между политическите партии, постигнато в тази кампания тогава беше впечатляващо.

Но то беше за кратко. В Италия в последно време представители на управляващите си навлякоха критики заради изказани от тях мнения, свързани с насилието над жените, отбелязват АНСА и Франс прес. Активисти и опозицията обвиняват ултраконсервативното правителство на Мелони, че е изоставило жените. Те критикуват и историческата дискриминация в Италия на жените и казват, че в страната не се прилагат политики, които отрано да научат подрастващите на уважение  и зачитане на жените.

През ноември италианският министър на образованието Джузепе Валтидара породи полемика, като заяви, че в Италия няма патриархат и като приписа насилието над жени на незаконната имиграция. Изявления в тази насока дойдоха и от лидера на крайнодясната и антиимигрантска партия „Лига“ Матео Салвини, който е и настоящ вицепремиер и министър на инфраструктурата, припомня АНСА. Италианският премиер Мелони също направи връзка с незаконната имиграция и насилието над жените, въпреки че официалните данни за убийствата на жени през 2022 г. показват, че в 94 процента от случаите италианки са били убити от свои сънародници.

В отговор на всички тези твърдения сестрата на Джулия – Елена, припомни, че Джулия е била убита от италианско бяло момче, което в очите на близките си и на обществеността допреди убийството е изглеждало почтено и възпитано.

Историята на Джулия Чекетин беше разказана от баща й Джино в книга, озаглавена „Скъпа Джулия“. В нея е обрисувано едно обикновено италианско момиче с неговите мечти и амбиции, което е било обичано от близките си. Нищо в историята на Джулия не е предвещавало, че тя ще завърши по такъв трагичен начин.

Но друго четиво, разкрито по време на процеса срещу Филипо Турета, показа на какъв психически тормоз е била подложена младата жена. В дневника, който си е водила, Джулия е изброила ясно 15 причини, тласнали я да прекъсне връзката си с Филипо. По време на тази връзка Филипо държал да упражнява непрекъснат контрол върху Джулия. Настоявал тя непрекъснато да му праща съобщения, да му лайква обезателно писанията в социалните мрежи, държал да получава цялото й внимание, пренебрегвал правото й на собствено пространство и на личен живот. От дневника на Джулия става ясно, че Филипо се дразнел, когато тя излизала с приятелки, когато празнувала без него рождените дни на близките си. Филипо винаги мислел, че когато той имал желание за нещо, Джулия трябвало обезателно да има същото желание и мнението й не можело да бъде различно. Той не можел да си представи например, че тя би искала да пътува някъде сама или с приятелки, но без него. Филипо имал и странни позиции относно раздаване на правосъдие в случай на изневяра и на подобни прегрешения. Той смятал, че сам трябва да раздава правосъдие. Филипо държал Джулия да му разказва винаги какво говори за него пред близките и приятелките си. Дразнел се от нейните успехи в университета. Не можел дори да допусне, че някоя вечер Джулия би предпочела да се прибере у дома, вместо да прекара времето с него. А когато Джулия скъсала с него, той започнал да я заплашва само за да я накара да се върне при него.

Разказите в този дневник бяха публикувани от редица италиански медии. Част от тях бяха прочетени и от италианската телевизионна водеща и актриса Джепи Кучари в нейното предаване по обществената телевизия „РАИ Тре“.

Джулия Чекетин е споделяла донякъде на какъв тормоз я подлага Турета, стана ясно от разказите на нейни приятелки и на нейната сестра Елена след убийството й. Но никой от близките на Джулия не е подозирал, че един психически натиск може да се изроди в такова жестоко убийство. Бащата на Джулия призова непосредствено след смъртта на дъщеря си момичетата да споделят повече с родителите си относно нещата, които ги притесняват във връзката им с някого.

Миналата година не само убийството на Джулия Чекетин потресе Италия. Половин година преди него в Сенаго край Милано барманът Алесандро Импанятиело уби бременната си в седмия месец приятелка Джулия Трамонтано. После се опита да изгори трупа й, а накрая го захвърли в безлюдна местност. Аутопсията показа, че 29-годишната жертва е била намушкана над 35 пъти с нож. В месеците преди това обаче нейният убиец се е опитал да я ликвидира с отрова за мишки, тъй като не искал да се ангажира с отглеждане на дете, а предпочитал живота на плейбой с неангажиращи връзки с различни жени.

На 25 ноември, в деня, в който прокурори във Венеция поискаха доживотно наказание заради убийството на Джулия Чекетин, съд в Милано постанови доживотен затвор за 31-годишния Импанятиело заради убийството на Джулия Трамонтано.

Подобно на случая с убийството на Джулия Чекетин и убийството на Джулия Трамонтано беше извършено от бял италианец, който в очите на широката общественост минавал за обикновено добро момче. Подобно на Джулия Чекетин, Джулия Трамонтано в даден момент скъсала с партньора си, защото установила, че той й изневерява. Но после когато разбрала, че е бременна от него, тя решила да му даде втори шанс и това й коствало живота.

Сега за италианците остава "утехата", че и в други западноевропейски страни насилието над жените е бич в обществото, отбелязват италиански медии. В Италия тези дни се следи с огромно внимание процесът по случая с 72-годишната французойка  Жизел Пелико, която била дрогирана от съпруга си, а после, докато била в несвяст, била изнасилвана от десетки мъже в периода 2011 – 2020 г. Прокуратурата във Франция поиска максимално възможната присъда от 20 години затвор за съпруга на Жизел.

Пак във Франция през ноември на 20 години затвор беше осъден баща, който изнасилвал и организирал изнасилванията на непълнолетната си дъщеря в продължение на години, припомня Франс прес.

Темата за насилието над жените е централна и в италианския филмов хит "Все още има утре" на италианската режисьорка и актриса Паола Кортелези, който счупи рекорди по приходи и по награди в Италия тази и миналата година. Темата за насилието над жените е една и от водещите нишки в тетралогията на Елена Феранте "Гениалната приятелка", превърнала се в хит не само в Италия, но и по света.

На 25 ноември, в Международния ден за борба срещу насилието над жените, известният италиански майстор на графити Лайка представи новата си творба https://www.facebook.com/photo?fbid=553869963922363&set=pcb.553870047255688, наречена "Смажете патриархата". Тя може да се види на булевард "Тунис" в Милано. Творбата представя Джулия Чекетин и Жизел Пелико с вдигнат юмрук - универсален жест, символизиращ борбата и съпротивата, пише изданието "Артрибуне"

/ПТА/

news.modal.header

news.modal.text

Към 17:57 на 19.12.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация