ОБЗОР

site.btaПарламентът на Никарагуа проправи пътя на конституционни промени, гарантиращи абсолютна власт на съпругата на президента Ортега

Парламентът на Никарагуа проправи пътя на конституционни промени, гарантиращи абсолютна власт на съпругата на президента Ортега
Парламентът на Никарагуа проправи пътя на конституционни промени, гарантиращи абсолютна власт на съпругата на президента Ортега
Президентът на Никарагуа Даниел Ортега и съпругата му Росарио Мурильо по време на митинг в никарагуанската столица Манагуа на 5 септември 2018 г. Снимка: АП/Alfredo Zuniga

Парламентът на Никарагуа (Националното събрание)  одобри  на 22 ноември, промени в конституцията на страната, с които президентът Даниел Ортега и неговата съпруга Росарио Мурильо, която понастоящем е вицепрезидент, ще получат още по-голяма власт, предадоха световните агенции.

Конституционната реформа бе задвижена от доминиращата политическа сила в парламента - Сандинисткия фронт за национално освобождение (СФНО), чийто лидер е Ортега, посочи Ройтерс.

СФНО (на испански език Frente Sandinista de Liberacion Nacional, FSLN - бел.ред.) е лява християнсоциалистическа партия. Названието ѝ произхожда от името на никарагуанския революционер Аугусто Сесар Сандино, който оглавява никарагуанската съпротива срещу окупацията от САЩ през 1930 г. Партията е основана през 1961 година и е сред дейните противници на режима на фамилията Сомоса.

Реформата бе одобрена в петък единодушно от 91 депутати. Парламентът има 90 мандата, като 75 са на СФНО, а един – на другата партия, която участва в правителството – ЯТАМА (представляваща коренното население на Никарагуа, населяващо най-вече източното – атлантическото, крайбрежие на страната). 

Един депутатски глас се полага по право на президента, който според Конституцията на Никарагуа има място, и съответно глас, в парламента.
Наред със седемдесет и девет годишния Оргега (на президентския пост от 10 януари 2007 г.) според новите текстове на конституцията, внесени "по спешност“ от него в Националното събрание във вторник, 19 ноември, повече власт получават и армията и полицията, обръща внимание Ройтерс.

Реформата дава възможност на държавния глава за по-голям контрол върху медиите, увеличава президентския мандат от пет на шест години и променя статута на президента и вицепрезидента, като двамата стават равнопоставени съпрезиденти на Никарагуа, акцентират световните агенции. Ортега беше преизбран за четвърти пореден петгодишен мандат през 2021 година, припомня Асошиейтед прес.

Председателят на никарагуанския парламент Густаво Порас потвърди на петъчната пленарна сесия, че реформата ще бъде гласувана и одобрена за втори път – както постановяват законите в Никарагуа – на 10 януари догодина, информира Ройтерс. Според законовата разпоредба промени в конституцията следва да бъдат одобрени в два законодателни периода.
 
Внасянето на законопроекта

Председателят на Националното събрание – д-р Порас, получи сутринта във вторник, 19 ноември, от президента на републиката – главнокомандващия Даниел Ортега, законопроект за частична реформа на Конституцията на Никарагуа, се казва в официалния сайт на парламента. Там се уточнява, че целта е "да се модернизира никарагуанската Магна харта (от латински – Magna carta, т.е. Конституцията на Никарагуа - бел. ред.) и да се адаптира към новите времена на мир, благополучие и процъфтяване, на които се радват всички никарагуанци днес“.

В официалното изявление в уебстраницата на висшия законодателен орган на латиноамериканската държава Порас подчертава, че тази инициатива "поставя акцента върху борбата с бедността, укрепва модела на пряко налаганата демокрация от страна на президента на народа и гарантира основните права на всички никарагуански семейства на безплатно здравеопазване и образование, както и насърчава творческата икономика (икономиката в областта на творчеството, свързана с търсенето и предлагането на пазара на културата – бел. ред.)“.

"Ще работим бързо по тази инициатива, тя е много важна и затова цялото парламентарно ръководство получава предложението от командира Даниел Ортега и другарката Росарио Мурильо“, казва още председателят на никарагуанския парламент, цитиран от пресслужбата на институцията. 

Освен това главата на законодателната власт уверява, че инициативата затвърждава "принципите на националната независимост, самоопределение, сигурност и мир - онзи мир, толкова защитаван и толкова обичан от никарагуанските семейства“.

По думите му, цитирани в сайта на Националното събрание, това "е част от еволюционния процес - никарагуанската държава извършва революцията, за да реализира благосъстоянието и просперитета, които са нужни на никарагуанския народ“.

Абсолютна власт

Критиките срещу реформите почиват на тезата, че те дават законово основание за "абсолютна власт“ на семейството на Ортега, и най-вече на неговата съпруга, отбелязва Ройтерс.

Седемдесет и три годишната Росарио Мария Мурильо Самбрана е дъщеря на Сойламерика Самбрана Сандино, която е племенница на самия Аутусто Сесар Сандино. Даниел Ортега е четвъртият ѝ съпруг, като двамата са заедно от 1979 година, но са женени официално от 2005 година. Росарио има десет деца, седем от които от Ортега.

Заема вицепрезидентския пост от 2017 г. и се е превърнала в лицето на властта, тъй като съпругът ѝ все по-рядко се появява на публични места – от години се говори, че здравето му се влошава, отбелязва Ройтерс.

Според управляващите целта на увеличаването на президентските правомощия за контрол върху медиите е да "се предотврати използването на средствата за масова информация в услуга на чужди интереси“, посочват световните агенции. 

По силата на внесените промени в конституцията президентът има право да заповядва на армията да се намеси "в подкрепа на националната полиция, ако това е необходимо“, отбелязва Ройтерс. Овен това полицейски служители може "временно да заемат“ постове в изпълнителната власт, ако "това повеляват върховните интереси на страната“.

ДПА допълва, че според промените "ще бъде незаконно който и да било да прилага наложени от друга държава санкции на територията на Никарагуа". Германската агенция пояснява, че се официализира ролята на "парамилициите", тоест - доброволните организации с полицейски функции.

"Реформата укрепва правата на никарагуанския народ", заяви Росарио Мурильо в едно от традиционните си дневни обръщения към нацията, цитирано от ДПА.

Реакциите

Председателят на парламента Порас отхвърля критиките срещу реформата като „глупаво поведение на опозицията“, информира Ройтерс.

От друга страна, световната агенция цитира Дора Мария Телес - бивша сандинистка партизанка, експулсирана в САЩ след като е била вкарана в затвора през 2021 г., според която освен че дава "конституционен статут на всичко, което диктатурата на практика прави“, реформата проправя пътя на Мурильо към наследяването на Ортега.

"Съпрезидентството дава на Росарио Мурильо пълна власт в Никарагуа, като тя в крайна сметка ще поеме еднолично президентския пост, когато Даниел Ортега си отиде“, казва Телес. Възможността на съпрезидентите да назначават вицепрезиденти "разчиства и пътя на децата на управляващата двойка - така президентството ще бъде конституционно поставено в наследствена линия", добавя тя, цитирана от Ройтерс.

Върховният комисар на ООН за правата на човека Фолкер Тюрк заяви, че промените вещаят "будеща безпокойство ерозия на взаимния контрол между трите власти“ в централноамериканската държава, посочва Ройтерс. Промените "ще отекнат с погребален звън, известяващ сбогуването с основните свободи и върховенството на закона в Никарагуа“, казва Тюрк в изявление, на което се позовава агенцията.

Реформите в конституцията на Никарагуа идват на фона на продължаващите репресии от страна на правителството на Ортега, разразили се след масовите обществени протести през 2018 г., жестоко потушени от властта, отбелязва Асошиейтед прес.

Никарагуанското правителство системно осъжда на затвор свои политически противници, религиозни лидери и журналисти, както и изпраща мнозина от тях в изгнание, лишавайки стотици хора от никарагуанското им гражданство и имущество, посочва АП.

Световната агенция подчертава, че от въпросната 2018 г. насам са закрити над 5000 организации, предимно религиозни, а като цяло хиляди никарагуанци са принудени да напуснат родината си.

Дисидентски сдружения, сред които Никарагуанският университетски алианс, реагираха светкавично на конституционните промени, наричайки ги „продължение на репресията“, отбелязва АП. "Те институционализират деспотизма и репресиите, унищожавайки върховенството на закона. Демокрацията (в Никарагуа) е изправена пред най-голямата си заплаха“, написа организацията в социалната платформа „Екс“, цитирана от АП.

Според Мануел Ороско, директор на програмата за миграция, парични преводи и развитие към базирания в САЩ мозъчен тръст "Диалог между Америките“ (The Inter-American Dialogue), проектозаконът „не е нищо друго освен официализиране на гарантираното унаследяване на президентската власт“ за Мурильо и децата ѝ.

Никарагуа може да бъде изложена на "голяма финансова опасност“ и рискува да ѝ бъдат наложени още санкции от Министерството на финансите на САЩ, казва Ороско, цитиран от АП.

Той изразява пред световната агенция мнението, че конституционната реформа e част от дългосрочен план за задържане на властта, но и начин да се избегне „провокирането“ на встъпващото във власт през януари 2025 г. в САЩ правителство на Доналд Тръп.

По думите на експерта евентуална американска реакция на репресиите над демократичните свободи в страни като Никарагуа може да не попада сред приоритетите на Тръмп, но е също толкова вероятно той "да не прояви търпимост към провокации“.  "Освен че заобикаля волята на народа и върховенството на закона, процедурата по промяна на конституцията разчиства пътя, по който Ортега може да задържи властта“, обобщава Ороско, цитиран от АП.

/ПТА/

В допълнение

Избиране на снимки

Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.

Изтегляне на снимки

Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите

news.modal.header

news.modal.text

Към 00:30 на 27.12.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация