site.btaОколо 1500 души са загинали по време на протестите в Бангладеш, довели до оттеглянето на премиера Шейх Хасина
Около 1500 души са загинали по време на протестите, свалили от власт по-рано тази година премиера на Бангладеш Шейх Хасина, а около 3500 души са били насила отвлечени по време на нейното 15-годишно управление, заяви вчера Мухамад Юнус, който стои начело на временното правителство на страната, предаде Ройтерс.
Изчисленията на икономиста и Нобелов лауреат за мир, който трябва да организира избори, показват по-високи стойности от предишните официални данни, според които около 1000 души са загинали при студентските протести, посрещнати с ожесточени репресии.
Протестите, които започнаха през юли като водено от студентите движение срещу квотната система при назначенията в обществената сфера, ескалираха до най-смъртоносните безредици, откакто Бангладеш става независима държава през 1971 г., което принуди Хасина да избяга в съседна Индия.
„Всеки ден в списъка на мъчениците се добавят нови имена“, заяви Юнус обръщение към нацията по случай 100 дни от идването на власт на временното правителство. Той обеща да преследва отговорните за насилието и да донесе справедливост за жертвите на, както той се изрази, „гнева на авторитарния режим“.
Юнус заяви, че комисията, която разследва изчезванията, е открила информация за 1600 случая до октомври, но и че общият им брой може да достигне до над 3500 души.
Той потвърди, че правителството му възнамерява да поиска екстрадицията на Хасина от Индия.
„Ние ще преследваме всичките престъпления, извършени през последните 15 години“, заяви Юнус, като допълни, че правителството предприема усилия да представи пред международните съдебни институции отговорните за изчезванията и убийствата.
Той допълни, че, веднъж след като изборните реформи бъдат изпълнени, ще бъде представена пътна карта за следващите парламентарни избори в 170-милионната държава.
Политическите партии, включително Националната партия на Бангладеш, водена от бившия премиер Халеда Зия, искат от временното правителство ясен план за скорошното провеждане на парламентарните избори.
През септември главнокомандващият армията ген. Вакер уз Заман, който отказа да подкрепи Шейх Хасина по време на протестите, заяви пред Ройтерс, че демокрацията в страната трябва да се възстанови след година-година и половина, но призова към търпение.
/БЗ/
news.modal.header
news.modal.text