site.btaБелгийски съдия призовава за създаване на антикорупционна комисия в страната
Белгийският съдия Мишел Клез, който предприе разследването по случая "Катаргейт" за предполагаема корупция в Европейския парламент, представи своите идеи за борба с разпространението на наркотици в страната. Според Клез, който ще се яви на изборите през юни за федерален депутат, е необходимо за тази цел в Белгия да бъде създадена комисия за борба с корупцията.
По неговите думи трябва да бъде подобрено преследването на онези, които са в основата на търговията с наркотици в Белгия, особено с разпространителите на кокаин, защото създават най-голяма опасност за обществения ред. Клез казва, че от 20-30 години вносът на кокаин в Белгия от Колумбия, Еквадор и Мексико е всеизвестен. Според него вносът се извършва основно през пристанищата в Антверпен, Ротердам и Амстердам.
Клез коментира в интервю за местна радиостанция, че една от липсващите стъпки е борбата с прането на пари, придобити от престъпна дейност. Според него е необходимо в правителството да има държавен секретар за борбата с финансовите престъпления, включително корупцията и прането на пари, незаконната търговия с оръжие и измамите. Клез добавя, че така ще се направи връзката между министерствата на вътрешните и външните работи, правосъдието и финансите. Той допълва, че е необходимо да бъде обособена и финансова прокуратура.
Кандидатът за депутат изразява пълна подкрепа за узаконяването на употребата на канабис, както предвижда програмата на неговата партия "ДеФИ" и както направиха съседните Нидерландия, Германия и Люксембург. Той уточнява, че канабисът трябва да се продава в държавни магазини. Клез не изразява подкрепа за узаконяване на кокаина, както предлага негов политически съперник от средите на социалистите, но обвързва този въпрос с изводите след въвеждането на свободна продажба за канабиса.
В последните месеци в Белгия почти всекидневно има съобщения за престрелки и атентати с взривни устройства в средите на наркоразпространителите. Събитията започнаха от Антверпен, но постепенно зачестиха случаите и в Брюксел. Поне две от престрелките в столицата възникнаха посред бял ден и на оживени обществени места, което даде повод за незадоволителни оценки за действията на държавата срещу престъпниците. През 2022 г. местни медии съобщиха, че е бил предотвратен опит за отвличането на тогавашния белгийски министър на правосъдието заради търговия с наркотици за 13 милиарда евро.
/ЛМ/
news.modal.header
news.modal.text