site.btaАНСА: Салман Рушди заяви, че италианската министър-председателка трябва да бъде „по-малко вдетинена“ по отношение на Савиано
Английско-индийският писател Салман Рушди заяви вчера по време на Панаира на книгата в Торино, че италианската министър-председателка Джорджа Мелони трябва да бъде „по-малко вдетинена“ по отношение на своето съдебно дело срещу Роберто Савиано, предаде италианската новинарска агенция АНСА.
Пишещият на антимафиотски теми писател нарече Мелони „копеле“ през 2020 г. заради нейната пламенна реторика срещу спасяването на мигранти и по-конкретно след гибелта на бебе мигрант.
Авторът на „Среднощни деца“ и предизвикалите иранска фетва „Сатанински строфи“ Салман Рушди, който е една от звездите на панаира с новото си произведение „Нож“, вдъхновено от реалното нападение срещу него в Ню Йорк, което за малко да му коства живота, заяви, че е чул „за спора между госпожа Мелони и Роберто Савиано“.
„Поемайки личен риск, трябва да кажа, че на политиците трябва да им порасне по-дебела кожа, защото един политик днес, освен че има голяма власт, има и голям авторитет. Така че е нормално някои от хората да говорят за тях директно, дори лошо, използвайки също лоша дума като тази, която Роберто използва. Бих дал един съвет на тази дама: да бъде по-малко вдетинена и да порасне“, заяви Рушди.
Савиано беше глобен със „символичните“ 1000 евро през октомври за това, че нарече Мелони и нейния съюзник, твърдолинейния антимигрантски настроен тогавашен вътрешен министър Матео Салвини, „копелета“ в ефира на италианска телевизия, след като малко момиченце загина при неуспешно морско спасяване в Средиземно море, като премиерът все още води съдебно дело срещу автора.
Писателят също е изправен пред друг процес за това, че при отделен случай нарича Салвини „министър на подземния свят“.
Савиано е под полицейска закрила, откакто публикуването на книгата му „Гомор“ през 2006 г. направи разкрития около клана Казалези от мафията камора в италианската област Кампания.
Книгата беше екранизирана през 2008 г., като лентата спечели награда в Кан и е вдъхновение за успешен телевизионен сериал.
Камората е третата по големина престъпна организация в Италия след ндрангета в Калабрия и коза ностра в Сицилия.
Групи, защитаващи свободата на печата, критикуваха процеса и факта, че клеветата се смята за криминално престъпление в Италия.
Когато нарече двамата политици „копелета“, Савиано се позова на предишните им изявления, критикуващи спасителните кораби на НПО като „морски таксита“ и „круизни кораби“.
„На фона на абсурда да бъда изправен пред съда от премиера за това, че съм я критикувал, няма по-голяма чест за един писател от това да види как думите му плашат такава лъжлива власт“, заяви Савиано, когато беше глобен. „Когато някой ден попитат как е възможно всички тези хора да са загинали в морето, моето име няма да бъде сред съучастниците“, допълни той.
Съдията призна смекчаващи вината обстоятелства, включително „действие по причини с особена морална стойност“ и постанови, че присъдата ще остане „замразена“, а досието на Савиано ще остане чисто.
Савиано обжалва с цел да получи пълна оправдателна присъда, което стимулира насрещния иск на Мелони.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АНСА)
/НС/
news.modal.header
news.modal.text