site.btaСоломоновите острови се очаква да продължат при новия си премиер своята политика на сближаване с Китай
Прокитайски политик бе избран за нов премиер на Соломоновите острови тази седмица. В резултат се очаква островната държава в южната част от Тихия океан да продължи политиката си на сближаване с Китай - нещо, на което Съединените щати и техните западни съюзници не гледат с добро око. Геополитическата надпревара между двете световни сили впрочем не подминава и отдалечения регион, намиращ се на хиляди километри както от Вашингтон, така и от Пекин.
В четвъртък парламентът на Соломоновите острови избра за нов премиер Джеремая Манеле, предаде Франс прес.
Агенцията отбелязва, че Манеле, който досега бе министър на външните работи, е прокитайски настроен. Очаква се той да продължи прокитайската политика на досегашния премиер Манасех Согаваре, чието правителство през 2019 г. прекъсна дипломатическите отношения с Тайван за сметка на установяването на такива с Китай.
Освен това през 2022 г. Согаваре подписа с азиатския гигант споразумение в областта на сигурността, което първоначално бе пазено в тайна. Договорът предизвика полемика в малката островна държава - архипелаг от близо 1000 острова с обща площ от около 28 хиляди квадратни километра и население от над 650 хиляди души в Южния Пасифик. Споровете ескалираха в кървави размирици, които частично отразяваха геополитическите борби в този регион "на края на света".
В понеделник Согаваре заяви, че се оттегля от надпреварата за премиерския пост след парламентарните избори, произведени на 17 април, припомня Киодо. Вместо него за кандидат на управляващата партия беше обявен Манеле.
След това, на таен вот в новия парламент в четвъртък, досегашният външен министър получи подкрепата на 31 от 50-те депутати, посочва АФП. Неговият съперник - лидерът на опозицията Матю Уейл, който е против засилването на влиянието на Пекин - взе 18 гласа.
Един депутат отсъстваше, тъй като не беше успял да стигне навреме за гласуването поради големите разстояния между отделните острови, които образуват архипелага, отбелязва Синхуа.
Изходът от гласуването бе следен внимателно, тъй като се очаква да окаже влияние върху обстановката в Южния Пасифик в областта на сигурността, отбелязва АФП. Ройтерс изброява конкретно Китай, САЩ и Австралия като държави, които са наблюдавали внимателно изборите.
Министърът на външните работи на Нова Зеландия - един от западните съюзници на Съединените щати в региона - впрочем изрази в петък сериозно безпокойство по повод стремежа на Пекин да засили своето присъствие там.
Съединените щати искат да предложат на тихоокеанските островни държави "по-добър избор" от Китай, каза по-късно същия ден държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън. В същото време той призна, че Вашингтон сам по себе си не може да се конкурира с нарастващото присъствие на Пекин в региона.
Блинкън спомена обявената на срещата на върха Съединени щати - Австралия миналата година инициатива за прокарване на подводни кабели в Южния Пасифик от "Гугъл" (Google), за да бъдат подобрени интернет връзките в отдалечения регион, като алтернатива на засилващото се присъствие там на китайски конкуренти на американския технологичен гигант.
Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън впрочем обяви Китай за основния съперник на страната в дългосрочен план за лидерската роля в глобален мащаб. Напрежението все пак се поуспокои, като Блинкън посети миналия месец Пекин за втори път за по-малко от една година, отбелязва АФП.
Основните съюзници на Съединените щати в Южния Пасифик - Австралия и Нова Зеландия, все пак поздравиха Джеремая Манеле с избирането му за министър-председател на Соломоновите острови.
"Австралия и Соломоновите острови са близки приятели и нашето бъдещо е свързано", написа в социалната мрежа "Екс" австралийският премиер Антъни Албанезе.
Новозеландският външен министър Уинстън Питърс от своя страна каза, че би бил щастлив да продължи "солидното партньорство" с архипелага, който има стратегическо местоположение на около 1600 километра североизточно от Австралия.
Очакваме с нетърпение "да работим с вас, за да развиваме отношенията между Китай и Соломоновите острови и да донесем повече полза на нашите народи", написаха на свой ред от китайското посолство в Хониара във "Фейсбук".
За петте години на Манасех Согаваре като премиер Пекин финансира няколко големи проекта, включително стадион за 10 хиляди зрители и медицински център, чието изграждане продължава. Нещо повече, в съответствие със споразумението от 2022 г. на архипелага бяха разположени китайски полицаи.
Согаваре, който предизвика бурна обществена полемика, установявайки тесни връзки с Пекин, едва бе преизбран като депутат миналия месец (б. ред: на парламентарните избори на Соломоновите острови се гласува в 50 едномандатни избирателни района) и в крайна сметка се отказа от поста, припомня Ройтерс. Опозиционната коалиция, водена от Уейл, по време на предизборната кампания разкритикува присъствието на китайски полицаи на архипелага и се обяви за връщане към близките отношения с традиционни донори като Австралия и приемането на помощ от Съединените щати за изграждане на инфраструктура.
Уейл заяви в сряда, че правителството не е успяло да създаде работни места и икономиката остава доминирана от дърводобива и минното дело, в резултат на което Китай изсмуква ресурсите на Соломоновите острови. Лобирането преди гласуването в парламента се свеждаше до "искане на пари и постове", оплака се опозиционният лидер.
Самият Манеле бе лаконичен ден по-късно пред парламента, че народът е казал своята дума, и призова за спокойствие, припомняйки историята на насилие след избори. Преди това новият премиер на страната обеща да запази "същата основа на външната политика - приятели с всички и врагове с никого".
Впрочем, по времето, когато именно Манеле бе външен министър, Соломоновите острови през 2019 г. установиха дипломатически отношения с Пекин в ущърб на Тайпе.
Михай Сора - бивш австралийски дипломат, който е бил на служба на архипелага - обаче омаловажи опасенията на западните сили. Новият премиер на островната страна "е доказал, че работи добре с всички международни партньори", особено в сравнение със своя предшественик на поста, който е "поляризираща фигура", коментира пред Ройтерс Сора, който сега е изследовател в австралийския институт "Лоуи".
Согаваре бе известен с бурната си реторика против демокрацията по западен модел и с непредвидимата си външна политика. Той критикуваше Австралия, пропусна демонстративно среща в Белия дом между Байдън и лидерите на тихоокеанските островни държави, за да "не му четат лекция", и обяви: "Върнах се вкъщи", когато слезе от самолета в Пекин няколко месеца по-късно, отбелязва Ройтерс.
Експертът по Тихия океан от Австралийския национален университет Грейм Смит също изрази оптимизъм. Джеремая Манеле е способен човек и идването му на власт предвещава "голяма промяна в стила" на управление на Соломоновите острови, коментира той.
Впрочем Манасех Согаваре се надяваше да стане първият премиер в историята на страната, останал на поста повече от един четиригодишен мандат, отбелязва Асошиейтед прес. По време на неговото управление обаче китайското влияние нарасна на Соломоновите острови повече отколкото в която и да било друга държава в региона.
И така, бъдещето ще покаже дали новият премиер ще продължи курса на сближаване с Китай. Засега изглежда, че ще той ще запази сегашната външнополитическа линия, като в същото време ще води по-балансирана политика от своя предшественик в един регион, където двете световни сили несъмнено ще продължат да си съперничат за влияние.
/ГГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text