site.btaПрекъсването на дипломатическите отношения на Науру с Тайван - първият отговор на Китай след изборите на острова
Науру обяви, че прекъсва дипломатическите си отношения с Тайван в полза на Китай. Новината от миниатюрната островна държава в южната част на Тихия океан дойде вчера - два дни след президентските избори на острова, които бяха спечелени от привърженик на независимостта и на изграждането на тайванска идентичност, различна от китайската. Така че моментът очевидно никак не е бил избран случайно и може да бъде изтълкуван като първия отговор на Китай на победата на Уилям Лай - кандидата на управляващата Демократическа прогресивна партия (ДПП).
Правителството на Науру обяви, че прекъсва дипломатическите отношения с Тайван и ще признае Китайската народна република (КНР), предаде Ройтерс.
Това е първият дипломатически съюзник на Тайпе, който преминава на страната на Пекин след изборите в Тайван. Този ход бе направен само два дни след гласуването, което навежда на мисълта, че е бил съгласуван предварително.
Съединените щати от своя страна бързо разкритикуваха правителството на миниатюрната държава в Микронезия и насърчиха всички страни да поддържат контакти с Тайпе.
Прекъсването на дипломатическите отношения с Тайван "отговаря най-добре на интересите" на Науру, заяви обаче многозначително кабинетът на островната държава в Южния Пасифик - регион, където Пекин е все по-активен.
Тайвански представител, цитиран от Би Би Си, направо обвини КНР, че "е купила" правителството на Науру с финансова помощ.
Миниатюрната държава се състои само от един остров с площ 21 квадратни километра. Това е най-малката страна извън Европа.
Любопитното е, че това не е първият път, когато Науру къса дипломатическите си отношения с Тайван. Това вече се случи през 2002 г., преди връзките да бъдат възстановени през май 2005 г., припомня Би Би Си.
Всичко тези развития навеждат на мисълта за разделение на политическия елит в Науру и външно влияние с различни средства.
Впрочем повишената активност на Китай в южната част на Тихия океан като цяло безпокои Съединените щати и техните съюзници Австралия и Нова Зеландия, които се опитват да й противодействат. През последните години Пекин и Вашингтон влязоха в своеобразна надпревара, за да спечелят на своя страна малките островни държави в региона.
Въпросът за Тайван е един от най-взривоопасните в отношенията между Съединените щати и Китай, отбелязва Франс прес. Вашингтон е най-големият доставчик на оръжия за Тайпе и предвижда да изпрати там след изборите "неофициална делегация".
КНР смята демократичния, самоуправляващ се остров за своя отцепила се провинция и предупреждава, че ще върне суверенитета си върху него и със сила, ако се наложи. Управляващият политически елит в Тайпе отхвърли тези претенции, като твърди, че островът никога не е бил част от Китайската народна република, провъзгласената през 1949 г. след победата на комуниститите в Гражданската война в Китай над Националистическата партия (Гоминдан), чието ръководство начело с Чан Кайши бяга именно на острова.
Показателно е, че Пекин реагира хладно на победата на кандидата на ДПП, като заяви, че Уилям Лай няма подкрепата на повече от половината от тайванците и че изборните резултати няма да променят тенденциите. Съединените щати, които са най-важният международен поддръжник и доставчик на оръжия за Тайван, въпреки че формално не поддържат дипломатически отношения с него, от своя страна поздравиха победителя, макар президентът Джо Байдън да потвърди официалната позиция на САЩ, че не подкрепят независимостта на острова.
След вчерашното решение на Науру вече само 12 държави поддържат дипломатически отношения с Тайван на фона на натиска от страна на Китай. Повечето от тях също са малки островни страни в Тихия океан (Палау, Маршаловите острови и Тувалу) или са съюзници на Съединените щати в Западното полукълбо (Парагвай, Хаити, Гватемала, Белиз, Сейнт Винсент и Гренадини, Сейнт Китс и Невис и Сейнт Лусия). Останалите две са Есватини (бившата Свазиленд) в Африка и Светият престол (Ватикана). Така че в много отношения Тайван изглежда притиснат дипломатически.
Впрочем тайванският министър на външните работи Джоузеф Ву се срещна в Гватемала с Бернардо Аревало в събота - ден преди новият президент на централноамериканската страна да положи клетва, предаде Ройтерс.
Левоцентристът Аревало казва, че има за цел да разшири връзките с Китай, като същевременно запази дипломатическите отношения с Тайван. През март миналата година обаче съседен Хондурас скъса своите датиращи от десетилетия дипломатически отношения с Тайван в полза на КНР след встъпването в длъжност на лявата президентка Сиомара Кастро през предходната година.
"Китай всячески се опитва да подкопае влиянието на Тайван, особено в Тихия океан", където голям брой малки държави искат да се развиват", коментира изследователят от австралийския институт "Лоуи" Михай Сора, цитиран от Би Би Си. Той посочи, че "с намаляването на дипломатическите съюзници на Тайван по света значението на всеки от тях се повишава", и прогнозира, че Пекин ще продължи своята дипломатически офанзива.
И ако на този етап една война изглежда малко вероятна, то КНР почти сигурно ще запази и дори ще засили натиска си върху Тайпе. А Тайванският въпрос е не просто самостоятелен проблем, но ключова част от по-общото противопоставяне между САЩ и Китай - двете най-големи политически и икономически сили на планетата. Това неминуемо повишава залозите и вещае засилено напрежение през следващите години.
/ПТА/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text