Фермин Алдегер ликува в Мото 2, Давид Алонсо доминира в Мото 3

site.btaИспанецът Марк Маркес спечели Гран при на Австралия по мотоциклетизъм в клас MotoGP

снимка: Joel Carrett/AAP Image via AP

Шесткратният световен първенец Марк Маркес (Испания, Gresini Racing MotoGP) спечели състезанието за Голямата награда на Австралия в клас MotoGP, 17-и кръг от световния шампионат по мотоциклетизъм на писта.

Маркес ликува в интригуващата надпревара, изминавайки 27-те обиколки за 39:47.702 минути. Той изпревари лидера в генералното класиране Хорхе Мартин (Испания, Prima Pramac Racing) с 0.997 секунди, а трети се нареди първенецът от последните два сезона Франческо Баная (Италия, Ducati Lenovo Team), на 10.100 секунди зад победителя.

Марк Маркес преодоля лош старт и изоставане назад, преди систематично и безмилостно да си проправи път напред и да подпечата третата си победа за сезона. Мартин водеше по-голямата част от състезанието, като той и Маркес си размениха местата в последните моменти, преди Маркес да излезе на върха.

Въпреки второто място Хорхе Мартин увеличи преднината си на върха в генералното класиране. Той събра 424 точки, докато вторият Баная има 404. На трета позиция е Маркес с 345 точки към момента.

Испанецът Фермин Алдегер (MB Conveyors SpeedUp) спечели състезанието за Гран при на Австралия по мотоциклетизъм в клас Mото 2, постигайки трети успех за сезона. Алдегер преодоля 23-те обиколки за време 35:08.816 минути.

Втори се нареди испанецът Арон Канет (Fantic Racing), с изоставане от 0.194 секунди, а за радост на австралийските фенове третото място заслужи представителят на домакините Сена Аджиус (Liqui Moly Husqvarna Intact GP), който завърши на 7.228 секунди от Алдегер. Това бе първо класиране на подиума за 19-годишния австралиец.

Въпреки че завърши четвърти днес, на 8.385 секунди зад победителя, Ай Огура (Япония, MT Helmets - MSI) увеличи аванса си на върха в генералното класиране на 65 точки и може да триумфира още следващата седмица. Оугра има 241 в актива си, а вторият Канет е със 176. Трети към момента е днешният победител Фермин Алдегер със 175.

В по-ниския клас Мото 3 победата грабна гарантиралият си вече световната титла колумбиец Давид Алонсо (CFMOTO Gaviota Aspar Team), финиширал в продължилото 21 обиколки състезание за 33:49.557 минути.

Алонсо постигна четвърти пореден и общо 11-и успех за сезона, с което изравни италианеца Валентино Роси в класацията по най-много победи, спечелени в един сезон в Мото 3. Той стана и първият след Марк Маркес, който печели четири пъти поред в най-ниския клас.

Даниел Олгадо (Испания, Red Bull GASGAS Tech3) зае втората позиция, на 2.936 секунди от Алонсо, а третата позиция зае Адриан Фернандес (Испания, Leopard Racing), с изоставане от 2.939 секунди.

Шампионът Давид Алонсо има 346 точки, Олгадо е втори с 232, а третият Колин Фейер (Нидерландия, Liqui Moly Husqvarna Intact GP) има 209 в актива си.

Следващият, 18-и кръг от Световния шампионат по мотоциклетизъм предстои в Тайланд между 25 и 27 октомври.

Към 13:30 на 20.10.2024 Новините от днес