site.btaБелгиецът Тиери Нювил води след петъчния състезателен ден на рали Централна Европа

снимка: AP Photo/Thanassis Stavrakis, архив

Белгиецът Тиери Нювил (i20 N Rally1 HYBRID) подхрани амбициите си за титлата, водейки след първите осем етапа на рали Централна Европа, 12-и кръг от световния шампионат по автомобилизъм на различни настилки.

Лидерът в генералното класиране Нювил оглавява подреждането след петъчния състезателен ден с време 1:04:40.0 часа, изпреварвайки един от големите си съперници - осемкратния световен шампион Себастиан Ожие (Франция, GR Yaris Rally1 HYBRID), който изостава на 6.4 секунди. Французинът призна, че просто не е бил „достатъчно бърз“, след като завърши деня на втора позиция.

Трети към момента е съотборникът на Нювил - От Тенак (Естония, i20 N Rally1 HYBRID), на 7.8 секунди от лидера.

Първата световна титла вече е още една стъпка по-близо за Тиери Нювил, който има 225 точки в актива си и трябва да изпревари Тенак с поне 2, като същевременно отстъпи с не повече от 10 на Ожие и 15 на Елфин Еванс, за да си гарантира трофея още в този предпоследен кръг, който приключва в неделя. Към момента От Тенак има 191 точки на второ място в генералното класиране, а третият Ожие е със 181.

Елфин Еванс (Великобритания, GR Yaris Rally1 HYBRID) се движи четвърти, на 15.1 секунди от Нювил.

„Щастлив съм, че съм първи в края на деня“, каза белгиецът и добави: „Лесно се допуска грешка и знаех, че единственото нещо, което е важно за нас, е да стигнем до финала.“

Състезаващият се с български лиценз руски пилот Николай Грязин (C3) е с общо девето време и заема върха в подреждането в клас WRC2.

Днес предстоят още шест етапа в Германия и Австрия, включващи общо 123.46 километра.

Към 11:16 на 19.10.2024 Новините от днес